25 червня 2016, Київ 00:58

  Політика

  Український сніданок у Давосі: багато порівнянь з футболом і грою легіонерів

  Віктор Пінчук використав футбольну метафору, сказавши, що фактично легіонери в українській команді дуже добре грають, вони забивають основні голи

  Український сніданок у Давосі (фото: hromadske.tv)
  Український сніданок у Давосі (фото: hromadske.tv)

  Український сніданок у швейцарському Давосі – це подія, яку бізнесмен Віктор Пінчук організовує паралельно зі щорічними зборами Міжнародного економічного форуму, який збирає світових лідерів, щоб обговорити найбільш актуальні глобальні проблеми. Цьогоріч основною темою була так звана Четверта промислова революція, але на основній українській події теми були більш приземлені: чи здатна Україна реформувати себе.


  Незважаючи на сонячну погоду у Давосі у п’ятницю, настрій відвідувачів був скоріше тривожним – основна причина в тому, що Україна, попри намагання багатьох зрушень та ентузіазм частини уряду, не рухається достатньо швидко з реформами та ще й зникає з порядку денного світової спільноти через вир постійних криз.

  Про такі спостереження розповіла журналіст Радіо Свобода Катя Горчинська, яка побувала на сніданку. У передачі «Свобода сьогодні» вона розповіла про меседжі, які можна було почути цьогоріч на цій головній українській події у Давосі.

  Катя ГорчинськаКатя Горчинська
  x
  Катя Горчинська
  Катя Горчинська

  – Насамперед треба сказати, що сніданок цей – це було таке намагання України представити свої досягнення на міжнародному рівні, а також якихось людей, які цікавляться тим, що відбувається в Україні, якісь свої меседжі передати, як вони це бачать. І треба сказати, що це дуже різна картинка.

  Українська картинка, яку представляла Наталія Яресько і Айварас Абромавичус – вона була досить райдужною

  Українська картинка, яку представляла Наталія Яресько і Айварас Абромавичус – вона була досить такою... райдужною. Вони багато говорили про досягнення, наприклад міністр фінансів Яресько сказала, що за рік змогла не тільки розпочати нову програму співпраці з Міжнародним валютним фондом та отримати два транші дешевих кредитів, але й реструктурувати зовнішній борг, знизити дефіцит бюджету з 10 відсотків (враховуючи дефіцит держкомпанії «Нафтогаз») до 3,7 відсотка, знизити частину податків – наприклад, так звані «соціальні» податки із 41 до 22 відсотків. Ці податки є суттєвою причиною «чорної» виплати зарплат у конвертах.

  Журналіст Радіо Свобода Катя Горчинська (ліворуч) та міністр фінансів України Наталія Яресько під час українського сніданку у Давосі (фото: hromadske.tv)
  Журналіст Радіо Свобода Катя Горчинська (ліворуч) та міністр фінансів України Наталія Яресько під час українського сніданку у Давосі (фото: hromadske.tv)
  Аудиторія була не те, що скептичною щодо досягнень України, але було таке електронне голосування, яке показало, що зміни, які відбуваються в країні, поки що не є невідворотними

  Міністр економічного розвитку та торгівлі Айварас Абромавичус говорив про те, що за останній рік була введена нова система державних закупівель, через яку скорочуються можливості для корупції, повністю вона буде введена в дію влітку цього року.

  Але аудиторія була не те, що скептичною щодо досягнень України, але було таке електронне голосування, яке показало, що зміни, які відбуваються в країні, поки що не є невідворотними.

  – А які конкретні запитання були в цьому електронному опитуванні?

  – Там було 3 запитання:

  1) Чи вважаєте ви, що в Україні зміни невідворотні, що вона вже на правильному шляху?

  2) Чи вважаєте ви, що є прогрес, але зміни не є невідворотними?

  3) Що, взагалі, особливо ніяких змін не відбувається в Україні?

  74% аудиторії вважають, що саме такий варіант №2 відбувається в Україні. Тобто зміни відбуваються, але не є невідворотними.

  – Чи учасники дискусії пропонували якісь свої варіанти виходу з такої ситуації?

  – Так, звичайно! Всі, фактично, панелісти, які не були з України, пропонували свої варіанти виходу з ситуації. Наприклад, Джордж Сорос – це американський мільярдер – він запропонував досить цікавий варіант. Спочатку він розкритикував фактично Петра Порошенка. Сказав про те, що той не показує того лідерства, якого від нього очікує Україна. Що він не надає підтримки реформаторам, яку він мав би надавати (Джордж Сорос також зустрічався з Порошенком у Давосі – ймовірно, намагаючись донести цю думку і до президента).

  Сорос сказав: «ОК, президент просить якихось додаткових повноважень. Чому б не надати йому ці повноваження, але з обмеженим терміном?». І назвав це смішним терміном: «Захід сонця»

  Але в той же час Сорос сказав учасникам українського сніданку: «ОК, президент просить якихось додаткових повноважень. Чому б не надати йому ці повноваження, але з обмеженим терміном?». І назвав це таким смішним терміном: «Захід сонця». Тобто зробити йому «Захід сонця» через два роки – надати йому всі повноваження для реформ і всі повноваження для того, щоб нести відповідальність, але на обмежений термін. І це була така дуже цікава і неочікувана ініціатива.

  – Чи той же Сорос називав імена українських реформаторів, до яких варто би було більше дослухатися?

  Яресько і Абромавичус – він вважає їх досить добрими представниками реформаторського крила в уряді

  – Ні, він поіменно не називав. Але, в принципі, було зрозуміло, що такі люди були присутні на панелі, а це Яресько і Абромавичус – він вважає їх досить добрими представниками цього реформаторського, фактично, крила в уряді. Так само вважає і Пінчук, який організовував цей український сніданок. Ці обидва українських міністри, які до призначення в грудні 2013 мали паспорти інших країн, мають надзвичайно добру репутацію на Заході як люди, які справді прийшли щось змінювати в країні. І ось Пінчук використав футбольну метафору, сказавши, що фактично легіонери в українській команді дуже добре грають, вони забивають основні голи, і що він, в принципі, задоволений їхньою роботою. Але, звичайно, було зрозуміло, шо він має на увазі, що не весь уряд так працює, і що не весь уряд отримає таку добру оцінку.

  – Напередодні «Економічна правда» поширила інформацію про те, що на Всесвітньому економічному форумі оприлюднили звіт, за яким в показнику надійності українські банки є найгіршими в світі – 140-ве місце зі 144 країн. Чи коментувала цей звіт Наталія Яресько?

  – Ні. Про банки, взагалі, не йшлося. Яресько в основному говорила про макроекономічну картинку, про якісь найближчі кроки, можливо, уряду. Але здебільшого, все-таки, про досягнення останнього року. Бо саме це було метою цього сніданку. Ітакож метою було відчути, чи є якісь бажання в аудиторії робити інвестиції в Україну тощо. Українська делегація досить багато говорила про успіхи IT-сектору, який зростає кожного року, про нові інвестиції у виробництво харчових продуктів тощо, але настрій серед аудиторії щодо потенційних інвестицій був доволі скептичний.

  Я, чесно кажучи, спілкуючись в кулуарах, не побачила такого бажання. Єдина людина, яка в кулуарах говорила про те, що вона готова інвестувати в Україну – це був мільярдер чи мультимільйонер Олександр Ярославський – харківський бізнесмен, колишній господар футбольного клубу «Металіст», і він фактично сказав, що економіка на дні, «але я вже тут намацав дещо цікаве і буду якісь активи скуповувати». Але деталей він так само не надавав. Мабуть це єдине, що було цікаве про інвестиції.

  – Можливо дехто з гостей порівнював атмосферу підтримки України минулого року і цього року – чи вона відрізняється? Ви розмовляли про це з учасниками?

  – Так, звичайно, я говорила про це, і Пінчук про це говорив. Якщо минулого року було багато надій і фактично команда організаторів тоді представляла новий уряд – на той момент це був новий уряд, і він був тоді тільки місяць – як нову команду футболістів, яка виходить на поле. А зараз вони, фактично, підбивали підсумки – як грає ця команда. Підсумки такі: не можна сказати, що невтішні зовсім, але не можна сказати що дуже оптимістичні. Тобто є досить багато сумнівів щодо того – куди йде Україна і з яким ентузіазмом це відбувається в команді.

  – Виглядає, що не один раз порівнювали команду з футболом…

  – Ну так. Фактично ця футбольна метафора кілька разів випливала через те, що минулого року вона також використовувалася, ну і власне тому вона мабуть і виплила.


  Людмила Ваннек

  WannekL+rferl.org

  На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможець міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редактор і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні», «Свобода за тиждень», випусків новин. Багато працює над рекламою передач.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Олег Місто: Київ
  24.01.2016 11:30
  Україна потребує найголовнішої реформи - демонополізації економіки, в тому числі і енергетичного сектору.Для цього необхідно :
  - в Кіровоградській області ( де маємо величезні поклади урану ) завод з виробництва ядерного палива для вітчизняних АЕС;
  - необхідно ввести додаткові потужності Дніпровської ГЕС та збудувати нові ГЕС, вітрові та сонячні еклектростанції;
  - ТЕЦ/ТЕС необхідно терміново переводити на тверде біопаливо (торф та буре вугілля, покладів яких в Україні вистачить до 50 років), а також тверде біопаливо, яке можна отримувати з відновлювальних джерел - енергетична верба. Так, в Швеції в енергетичному секторі країна отримує енергію в розмірі 61 % від спалювання пілетів енргетичної верби. Енергія з твердого біопалива в два рази дешевше за енергію, яку отримуємо від газу, мазуту та кам"яного вугілля. Україна, використовуючи твереде біопаливо, зможе зекономити близько 6 млрд. дол. США щорічно, які можна направити для розвитку ВПК України. Дешеві енергоносії дадуть можливість створити нові робочі місця, що в свою чергу призведе до зростання малого та середнього бізнесу. Саме малий та середній бізнес і буде тією силою, яка в кінцевому рахунку знищить причини, що породжують корупційні явища. Таким чином, давши поштовх для розвитку малого та середнього бізнесу, ми створюємо умови для знищення корупції в економіці;
  - ствоорення бірж в аграрному секторі , де б виробники сільськогосподарської продукції могли заявляти свій товар для продажу його на експорт. Тобто, продукцію аграрного сектора мають експортувати не різного роду трейдери, які не є виробниками ( а лише посередниками), а експорт ми б передали в руки реального виробника;
  - негайна приватизація підприємств державного сектору, де "присосалася" ціла когорта різних дармоїдів. Наприклад, підприємства "Укрспирту", де на державних заводах по виробництву спирту таємно виробляється нелегальний спирт, при цьому в час вироблення такого спирту лічильники використання електроенергії, газу і т.д. на спиртових заводах "дивним чином зупиняються", що свідчить про задіяння у цій корупцій схемі великої кількості "ділків" з чиновницького табору.
  Звичайно, що для втілення зазначених реформ необхідні кошти, а також певний час. Україна має моральне право вимагати від Заходу надання потужни інвестицій для розвитку економіки та для проведення реформ в економічному секторі ( повної демонополізації).

  від: Дядько
  23.01.2016 19:31
  Особливо добре "грає" Україну отой Пінчук...

  від: Володимир Безбах Місто: Kyiv
  23.01.2016 04:31
  Дуже прикро, що для допомоги україні чи залучення інвесторів потрібні якісь "сніданки", а без них не українськими ЗМІ, виходить, не цікавляться (навіть англомовними), ні іноземні ЗМІ про Україну особливо нічого не поширюють... На цьому Даосі поряд з діючими "гравцями світового політикуму" зібрався натовп "колтшніх", від яких люди взагалі через тих діяльність почали сахатися. Якщо в Україну пійдуть інвестори та інвестиції, то, зрозуміло, що інвесторам потрібні будуть прибутким, але вироблені товари вони самі просуватимуть на світьовий ринок. найбільшим інвестором же завжди був сам народ. А ле і нинішній режим, як і попередні,Ю продовжують в людей красти, а дають заробляти лише олігархам: крали і крадуть приватизацією, кредитними спілками, банками, "гарантіями", навіть інтелектуальну власність крадуть; знову головне хто власник чи з пропозицією, а не що за проекти.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Лінія фронту. На межі повномасштабної війни? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ