01 червня 2016, Київ 10:15

  Політика

  Путін, Ленін та Україна

  Путін звинуватив Леніна у розвалі Радянського Союзу. Із формальної точки зору він має рацію

  Політична карикатура Олексія Кустовського
  Політична карикатура Олексія Кустовського
  (Рубрика «Точка зору»)

   

  Критика, якій Володимир Путін піддав більшовицького вождя Володимира Леніна, стала одним із важливих новинних сюжетів останнього тижня. Путін звинуватив Леніна у розвалі Радянського Союзу. Для багатьох коментаторів це стало приводом для глузувань на адресу Путіна, а російські комуністи заступилися за свого кумира. Але парадокс у тому, що з формальної точки зору Путін має рацію.

  Створення Радянського Союзу дійсно стало усього лише етапом розвалу Російської імперії. У новому утворенні союзні республіки формально вважалися суверенними державами і отримали право на вихід зі складу СРСР. Зрозуміло, що в роки більшовицької диктатури реалізація такого права не була можливою, про неї ніхто не говорив всерйоз. Але як тільки імперія ослабла, союзні республіки своїм правом скористалися.

  Виникає, однак, питання – а чому взагалі з’явилися союзні республіки? Через примхи Леніна? Ні, в результаті національно-визвольної боротьби народів імперії. Українці, білоруси, поляки, грузини, фіни, вірмени, азербайджанці, латиші, литовці, естонці боролися за свою свободу зі зброєю в руках – і проти білогвардійців-шовіністів, і проти червоноармійців-«інтернаціоналістів». Насправді більшовицький інтернаціоналізм був однією з масок російського шовінізму – і тільки. Але це маскування дозволило більшовикам залучати на свій бік багатьох жителів пригноблених окраїн Російської імперії.

  Тим не менш, не помічати національного питання більшовики вже не могли – тим більш, що і Ленін, і Сталін були великими спеціалістами з цієї проблеми. Так і виникла ідея «підміни» нових держав на союзні республіки, формально суверенні, а фактично – керовані з Москви. Бунтівні території спочатку окупували, населення піддавали жахливим репресіям, а потім оголошували «суверенітет». Так, Українська Народна Республіка і стала УРСР. Однак український народ не сприйняв заміни своєї держави більшовицьким виродком. І тоді мстивий Сталін влаштував українцям Голодомор.

  Через сім десятиліть Володимир Путін зіткнувся з тією ж проблемою, що і Ленін. Розпад імперії призвів до вибуху в Чечні, її народ піднявся на боротьбу за свою незалежність. І Путін – ось що дивно – повністю перейняв ленінський підхід. Бунтівну територію окупували, її населення піддали неймовірним репресіям. А потім Чечні надали суверенітет, який важко навіть порівняти з суверенітетом союзних республік в СРСР. Чечня сьогодні – фактично незалежна держава. Федеральна влада на її території безпорадна. Республіка стала мононаціональною в етнічному сенсі. Єдина нитка, яка об’єднує Чечню і Росію – особиста унія Путіна і Кадирова. Тому справжня незалежність Чечні – це таке ж питання часу, як незалежність союзних республік.

  Так що Путіну не варто критикувати Леніна, а комуністам – захищати вождя від президента. Хто в Росії вірний ленінець – так це Путін.

  Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не завжди відображають позицію редакції


  Віталій Портников

  PortnikovV+rferl.org

  Співпрацює з Радіо Свободи з 1991 року. Редактор і ведучий програм російської редакції Радіо Свобода «Час гостей» і «Час преси». Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював оглядачем «Незалежної газети», колумністом низки російських газет та інтернет-видань. Активно співпрацює з російськими, українськими, польськими, білоруськими та балтійськими ЗМІ. Спеціалізується на висвітленні проблем пострадянського простору, відносин Росії з країнами СНД, Центральної та Східної Європи.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Анонім
  30.01.2016 13:49
  "Путин подверг критике Ленина"

  Империя в бессильной злобе грызет собственный хвост... или что-то еще...

  від: Анатолий Нестеренко
  28.01.2016 19:06
  В.Портников! Яку таку "рацiю" маэ Путiн? Да не имеет он никакого понятия НИ В ЧЁМ! Впрошлом году "молотил" что-то несусветное"О СКРИЖАЛЯХ", понудивших Россию-ВАТОСТАН оккупировать Крым, а потом развязать кровавую бойню на Юго-Востоке Украины. Сейчас он и этот Лавров "несут" чушь о какой-то необходимости военных действий в Сирии уже без "СКРИЖАЛЕЙ". Но при этом утверждают,что ИГИЛовцы не сегодня-завтра начнут боевые действия в ВАТОСТАНЕ. Это, конечно, может БЫТЬ, но только тогда, есои ИГИЛовцы поголовно завербованы именно Путиным и Ко. Я чётко знаю, что развёртывание военного присутствия ВАТОСТАНА в Сирии преследует только одну ЦЕЛЬ - разжигание Бооольшой войны на Ближнем Востоке для снижения там нефтедобычи и ПОВЫШЕНИЯ ЦЕН НА НЕФТЮШКУ! Все эти разговоры по поводу"умения" Ленина-Сталина и пр. "разбираться" в национальных вопросах - это САМАЯ НЕСУСВЕТНАЯ ЧУШЬ! Миллионы и миллионы УБИТЫХ И ЗАМУЧЕННЫХ в концлагерях, в застенках КГБ, в насильныхдепортациях - вот всё ИХ "РАЗБИРАТЕЛЬСТВО"!

  від: Вадим Місто: Київ
  26.01.2016 19:27
  А Росії не звикати до інородців в своєму правлінні! Згадайте ту ж Катерину другу, і Йосипа Дзухащвілі

  від: Руслан Місто: Київ
  23.01.2016 16:12
  В Совдепії республіки мали "суверенітет" і автономію. Де тепер союз отих республік?
  Крим в Україні мав атономію. Що сталося з Кримом і Ураїною?
  А тепер нам намагаються "втюхати" автономію "атдєльних районав" (поки що Донччини і Луганщини)...
  У відповідь

  від: Іван Місто: Київ
  24.01.2016 00:52
  насправді все просто.
  кому можна втюхати - тому втюхають.
  кому не можна - доводиться летіти на ростов.

  від: Vinyk
  23.01.2016 08:47
  Як і в минулу, як і в позаминулу війну, головним критерієм історичної оцінки є честь, а не реклама. Царизм кидав людей не фронти 1914-1919 голими-босими(зброю і мундіри мали _купити_ собі -- трофеї мали здавати за винагороду, щоб купувати боєприпаси) -- продовжувався "гешефт-бізнес"(розкручений на врожаях 1913-го). Тому люди ненавиділи і війну і спекулянтів, байдуже хто на чому спекулював -- за винятком честі: коли починаються азартні ігри з життям/честю на кону, коли честь стає об'єктом парі/спекуляцій, то люди задумуються(що дуже вигідно пройдисвітам-гравцям-спекулянтам).
  В.Ульянов(Ленін) був людиною, теж мав температуру 36.6, теж сварився і їв. Тому не буде дивиною, коли В.путін(путін-путін) програє Росію в карти якомусь кадиряву(впізнають по ордену рахітного психоза), матаролі(впізнають по чужому мундіру), Ж.Гіркіну(бєлкін-стрєлкін -- впізнають де втік), ще якимось пройдисвітам, яким закортіло солідно пограти... ... поки не розкусять хто зблефувався і "проотвєчался".

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Донбас.Реалії» | Випускники окупованої частини Донбасу. Куди поступати? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  «Заздріть мовчки»: хто фігурує у «чорній бухгалтерії» регіоналів?

  Лише впродовж кількох місяців 2012 року Партія регіонів могла витратити 66 мільйонів доларів 

  Олександр Турчинов, архівне фото (©Shutterstock)

  Турчинов заявив, що Росія на сході України системно випробовує нову зброю

  «Сподіваємось, що наші стратегічні партнери не будуть лише спостерігати за загостренням ситуації» – секретар РНБО 

  Відео Бій, який зараз треба витримати Савченко, значно складніший, аніж той, який був у Росії – Гайдай

  Надії Савченко пророкують конфлікти зі своєю фракцією у Верховній Раді 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Савченко зірвала свій портрет у Верховній Раді  

   

  Позиції бойовиків поблизу Широкина з висоти в сотню метрів  

   

  Зсув на сміттєзвалищі під Львовом – відео з дрону  

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 31 травня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 31 травня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ