28 червня 2016, Київ 23:27

  Політика

  Кордони повзуть: Росія стає все меншою

  Український Майдан і російсько-українська війна скорочують зону впливу Росії на мапі до історичного мінімуму

  Плакат Юрія Неросліка
  Плакат Юрія Неросліка
  (Рубрика «Точка зору»)

   

  Чимало людей помилково вважають, що Російська Федерація з року в рік збільшується, «відкушуючи» собі від навколишніх держав все нові шматки, як-от Придністров’я, Абхазію, Нагірний Карабах, Південну Осетію, Крим чи донбаські квазі-республіки. Насправді ж усе відбувається з точністю до навпаки: Росія втрачає з-під свого контролю цілі великі держави, злодійкувато відхоплюючи собі бодай маленькі крихти зі столу у вигляді проблемних територій.

  Імпульс замислитися над цією темою вколов мене завдяки запрошенню мистецької фундації «Ізоляція» взяти участь у дискусії про феномен кордону. Згадана «Ізоляція», сучасний експериментальний арт-простір, ще два роки тому мала донецьку прописку, але після окупації була змушена перебратися до Києва. Вперше запрошення від них я отримав у березні 2014 року, одразу після Майдану і на початку гібридної війни, тоді Любко Дереш організовував для фундації дебати – все ще в Донецьку, хоча в місті вже гуляли озброєні бойовики, а на в’їздах виросли блокпости; на жаль, тоді в мене не вийшло потрапити на той захід, і я так ніколи в Донецьку й не побував. У вересні того ж року в «Ізоляцію» потрапив мій приятель Дмитро Потєхін, але то вже була не мистецька фундація, а в’язниця, в якій бойовики утримували проукраїнських полонених.

  Словом, я їхав на дискусію про кордони в «Ізоляцію», яка через виникнення цих самих кордонів була змушена переїхати. На перший погляд, це мало б означати, що Україна – як держава – зменшилася; проте глибший аналіз дозволяє переформулювати висновок оптимістичніше: насправді країна не тільки вирвалася з простору «руского мира», але й вперше стала реально незалежною. Іншими словами кажучи, якби не Майдан і відвага українських воїнів, то Янукович після відмови підписати Угоду про асоціацію з ЄС повів би нас у темне майбутнє Митного союзу з Росією, Білоруссю й Казахстаном. Росія втратила цілу Україну, відхопивши собі заледве 5% дуже проблемних і на десятиліття вперед дотаційних територій. Дугін може скільки-завгодно вихвалятися, що Росія збільшилася, насправді ж від неї відпав найбільший і стратегічно найважливіший європейський шматок.

  Оптимізму додає й динаміка, яка відкривається з віддаленої перспективи, коли аналізуємо ситуацію не тільки за новинами сьогоднішнього дня, а розглядаємо часовий проміжок у півстоліття. Після Другої світової скріплений російським шовінізмом Совєтський Союз отримує майже половину Європи, але дуже швидко починає втрачати території. Гляньте на карту континенту й уявіть зміни, що завдають удару по величі Росії кожні десять років: уже в 1948 році відколюється величезна й найважливіша на Балканському півострові Югославія, невдовзі за нею переорієнтовується й Албанія; у 1956 році антикомуністичне (антиросійське) повстання спалахує в Угорщині, після цього країну вдається утримати вже лише танками; у 1968-у те ж саме стається в Чехословаччині, а через незгоду ввести танки в Прагу з орбіти московського імперіалізму випадає Румунія; 1989-й приносить свободу в усю Центральну Європу, з початком 90-х від Росії втікають три балтійські країни; війна в Грузії 2008-го – не що інше, як спроба втримати непокірну державу силою, але Тбілісі все одно розвертається до Москви спиною; нарешті український Майдан і російсько-українська війна скорочують зону впливу Росії на мапі до історичного мінімуму. Ба більше: цілком вірогідно, що події останніх двох років змусять і білоруське суспільство рятуватися втечею від російського монстра, який виявився самовбивцею.

  Ще раз придивіться до лінії кордонів невизнаних республік і вкрадених у сусідів територій, кільця, яке з кожною декадою все ближче й тісніше звивається довкола Москви – хіба ж воно не схоже на зашморг?

  Андрій Любка – письменник

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода


  Андрій Любка

  Андрій Любка – український поет, прозаїк, есеїст. Автор книжки оповідань та трьох збірок віршів, лауреат літературних премій «Дебют» та «Київські лаври». Твори перекладені на понад десять мов, окремими книжками виходили в Австрії та Польщі. Живе в Києві.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 
  від: Анонім
  31.01.2016 22:31
  Russian songs are everywhere.

  від: oleh
  27.01.2016 14:13
  Парадокс путлеровської Росіі в тім ,що з дозволу тирана злегкістю віддаються в аренду комуністичному Китаю території в Сибірі і Далекому Сході, при цьому захоплюються шляхом анексії частини незалежних держав України ,Молдови,Грузії.Це робиться для створення конфедерацій і в майбутньому.. просування при цьому своїх людей в керівництво цих держав а тоді вже планувалось захоплення всієї території незалежних держав.І кульмінацією цих захоплень мало стати відродження аналога СССР в образі російської імперії, з тими ж кордонами ,щой за тоталітарного комуністичного минулого, тільки з тоталітарним путлеровським майбутнім..А незгідних з окупацією націоналістів і свідомих українців ,грузин ,молдаван представники русского мира( новітньої імперії зла),планували фізично відселити в межах імперії на Далекий Схід і Сибір до кордонів Китаю .Де в майбутьньому намічається конфлікти з Китаєм і потрібні людські ресурси для захисту територій.Але дякувати Богу і завдяки мужності українських воїнів ці задуми не здійсняться.

  від: gerei nadia Місто: afina
  25.01.2016 16:01
  molodec!!!!

  від: gerei nadia Місто: afina
  25.01.2016 15:54
  kraina vyrvalas z prostoriv,,russkovo mira'' a we b vyrvalas z loniv pravoslav'ya. Tilky z Rymom my budemo nezalezni!!!
  У відповідь

  від: НемоскальРФ Місто: Донецьк Ростовської
  26.01.2016 05:22
  gerei nadia,в Вашім ствердженні є де-який сенс,але біда в тому,
  що недобра третина "українців" лише за наявністю Пашпорта все ще перебувають під людожерним впливом "вєлічія рускага міра",який начеб-то ладен увесь світ "строіть по ранжиру"!Певен,що кожен свідомий Українець від домогосподарки і слюсара чи звичайного водія--до Академіка мають щодня,щомиті змагатись з "рускім міром" за душі цих 30%!Де словом,а де--й ділом.Зрозуміло,що не так "радикально"як з Великого Голодомору 32-33-го в Росії знищували Українську Ідентичність ПОЛОВИНИ НАСЕЛЕННЯ Росії,що знову в останні 15-20 років стало на кшталт "національно-руської ідеї".Ми ж,українці,не бузовіри-москалі!Щодо Віри--особисто я,росіянин,ДАВНО Б приєднався до Греко-Католицької громади і ходив би ЛИШЕ в Греко-Католицький Храм,але їх тут нема! С початку Фашиської Агресїї проти України я жодного разу тепер не зійду й на поріг жодної КГБ-іської церкви Гундяя-Путлера,але кожен раз,минаючи церкву,молюсь на Хрест Святий за Неньку Русь-Україну,за щастя її народу і всїх,хто зараз всією душею з Україною,і прошу Господа,аби покарав кожного Нападника і цю кляту країну-агресора!От що мене йще цікавить,так це те,чи ЗАРАЗ правлять в січні по всих церквах "Войка ДАнского",як було до Нападу Росії разом з "ДАнскімі к-зАкамі" на Козацьку Неньку--Україну,--молебні "По безвінно убієнним московітамі 200 тисячам Донскіх Казаков в дєкабрє 18-го--январє 19-го годов"? Це коли Краснов ледве спас від повного винищення Дон,згуртувавши
  Військо,озброєне німцями лише завдяки посередництву УНР.Аби не допомога німців і України,хто б сьогодні і згадав,що були колись ці "дАнскіє кАзакі",що до Сталінської "рєформи образованія" писались"кОзакі".

  від: Аблай
  25.01.2016 09:31
  Кто такой М(К)? Российская сторона со своими контрагентами в Казахстане явно не могут принято данную схему сотрудничества Киïва и Астаны. Ведь это сотрудничество является крайне взаимовыгодным, и по сути уже решает все наши проблемы с ВВП. Украине нет никакой альтернативы, даже бравая Польша уже попала по самое нехочу, со своими анти-мусульманскими настроениями. А Киïв активно принимал кавказских и чеченских беженцев, разрешил кырымлы использовать латиницу(хотя сами украинцы, достиг пор, пользуются кириллицей) и активно, всегда поддерживала расследования преступлений Москвы в дружественном Казахстане. Не очень чтобы меня поняли приватно(а этот тролль явно имеет этническое происхождение), но Украина не просто может, а должна взять на свои поруки весь наш сектор горной металлургии и максимально продвинуться в секторе нашей нефтянки. Гостендера РК, игра на скачках рубля к тенге и доллару, торговые сети в Казахстане, Космос, ВПК и самое главное - стать частью западных ТНК и наших капиталов

  від: Іван Місто: Київ
  24.01.2016 15:54
  Спочатку навіть і не звернув увагу що це Андрій написав.
  Так тримати. Цікавий погляд.
  Я наприклад знав про це але якось не складалося в голові сформулювати ці тактичні "переможки" неадекватів із кремля і глибокі стратегічні поразища. Дякую!

  від: Аблай
  24.01.2016 15:48
  Казахстан в горно-металлургическом секторе, как страны Персидского/Арабского залива вместе взятых. Батькивщина/Кавказ, Укроп/Ближний Восток, БПП/Нарфронт - выход на всю Среднюю Азию, а это порядка 500-млн.населения, даже не учитывая Китай(первый союзник Пакистана с КСА). Возможно Назар уже труханул, понимая какие схемы невиданного обогащения Москвы(Вернее Питера) по Казахстану вылезают. Все эти этнически шакалы. Это ведь никак, ни в коей мере не является военной тайной. А экс-директор СБУ/экс-премьер-министр Марчук уже оценивает эффективность службы СВР Украïни на 9+ баллов, а СБУ на твёрдую десятку из 12-ти. Прогнивших чиновников Казахстана вместе с этническими шакалами модно и нужно ломать сугубо и только по Закону. Согласно доктрине "Казахстан-2030", обязательной для всех в те времена. Тут абсолютно нет ничего сложного. Тем более что писали совместно с Американцами. А США сейчас захистник Украины! Всё. Вы даже удивитесь насколько подлым бывает "чоловiк".. Все эти скотиняки.

  від: Аблай
  24.01.2016 15:42
  А это, прежде всего, полмиллиона его родственников/соплеменников - Тараз, часть Шымкента, и те же этнические олигархи, с которыми у нас далеко не самые радужные отношения(мягко говоря)
  ===
  Айпад шалит. Какие полмиллиона? Шапрашты далеко не самый многочисленный род. А этнические прихвостни Назарбаева в принципе усё прекрасно понимают что их ждёт. Все казахи прекрасно понимают что наш образ жизни - жить как Арабы в ОАЭ. Как менты, так и бандики, так и спортики с бродягами, а тем паче оппозиция. Особливо наши национал-патриоты с мусульманами. Предварительно разделите уже сразу сферы влияния: КазахМыс(KazMinerals plc) - Батькивщина со Свободой. ERG(ENRC) - группа Коломойского/Корбана, ну а Arcelor-Mittal - це БПП с Нарфронтом(учитывая интересы Пакистана). Иран отдельной стороной.

  від: Аблай
  24.01.2016 09:19
  Конфликт с Турцией, Украиной(Сирия - це особливое питанне) грозит затянуться на неопределённое время, а это значит что Украина, под протекцией США, Британии и КСА, уже имеет все шансы заменить позиции этих, испугавшихся, этнических диаспор. А это Медь-Сталь и Алюминий(РМ и РЗМ). Уголь. Частина нашей нефти с газом. Особой стороной торговля. Новий Шовковий Шлях. Вот вам всем и лекарство от кризиса. Ещё раз извиняюсь перед Виталием Портниковым, если хоть даже немножко его зацепил.. Очень хорошо, что Виталий Агамыз Портников и Радio Свобода обратили внимание на наш Казахстан. Хорошо что Вас читают в Батькивщине и Радикальной Партии Ляшка, которые также поддержали стратегичный интерес RFE/RL о крайней желательности валютных операций на курсе казахстанского(неказахского) тенге к Российскому рублю. А это десятки миллиардов $. Идеально, если позволите, поставить в самый центр этой композиции торговые сети Украины, через которые, со временем, будут проходить и наши любимые Юани. Нужна основа.

  від: Аблай
  24.01.2016 09:13
  Просто это нужно хорошо понимать. И очень хорошо что Украинцы не принимали участия в этом, беспредельном, разграблении Казахстана, причём не а счёт своей силы, а за счёт этнических языков, облизывающихс образ Назарбаева. На казахской крови и костях. И назик всё это прекрасно понимает, видит что в самый кризисный момент все эти тюрки-мусульмане не смогли сделать ничего даже не для него, стареющего автократа, а даже для их самой любимой Турции, которая ныне вошла в состояние стабильного конфликта с известной стороной, агрессором. Назар закачал в них десятки, сотни миллиардов долларов, а на выходе получил лишь их этнический страх и нежелание ответить по своим/этническим гарантиям.
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Чи ефективна місцева влада в «сірій зоні» на Донбасі? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Українська мова. Її статус в Конституції досі ігнорує нинішня влада

  20 років Конституції України: боротьба за реальний статус української мови триває 

  На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

  «Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі» 

  Другий фронт: вояків б’ють у тилу. МВС заплющує очі?

  Побутові й ідеологічні конфлікти за участі ветеранів бойових дій на сході викликані проросійськими настроями частини громадян і байдужістю поліції – експерти 

  ОБРАНЕ ВІДЕО

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ