24 червня 2016, Київ 23:18

  Політика

  Україна і агресія Росії. «Щастя на боці великих батальйонів!»

  Небезпечний популізм таких, як Тимошенко, і система територіальної оборони існує, що існує в багатьох країнах світу

  Ілюстраційне фото
  Ілюстраційне фото
  (Рубрика «Точка зору»)

   

  Слова про те, що «щастя на боці великих батальйонів», належать Наполеону Бонапарту. Блискучий тактик і стратег, який умів перемагати більші сили противника, він однак віддавав належне величезному значенню кількісної складової  у воєнному  мистецтві. Проте  у сучасній Україні деякі політики і військові геть забули  цю тезу великого корсиканця, завчено повторюючи мантру про професійну, добре навчену і нечисленну армію. Про таке військо не втомлювалися говорити навіть такі «видатні військові фахівці», як лікар-гінеколог Раїса Богатирьова, що кілька років була секретарем Ради національної безпеки і оборони, і Юлія Тимошенко, яка тезу про «маленьку високопрофесійну армію» зробила привабливим елементом своїх передвиборчих програм. Справді, ця теза обіцяє молоді можливість не служити у війську, а всенародну справу захисту Вітчизни перетворює на обов’язок купки професіоналів.

  Звісно, такі ідеї приречені на успіх. Можна уявити захоплення виборців, якби запропонувати скасувати всі податки. Саме тому в багатьох країнах світу, зокрема і в Україні, заборонено виносити на референдум податкові питання, адже результат такого опитування відомий заздалегідь, бо не платити приємніше, ніж платити. Отже, йдеться про класичний  популізм.

  Політична карикатура Олексія Кустовського
  Політична карикатура Олексія Кустовського

  Якщо ж підходити до проблеми відповідально, то треба визнати, що існує певна пропорція кількісних і якісних параметрів оборонних можливостей країни. Навіть дуже професійна, але маленька армія може виявитися неспроможною в протистоянні з менш якісною, менш мотивованою, але такою армією, що набагато переважає свого якіснішого супротивника чисельно.

  Армія агресора – російська – має давні традиції перемагати масою, «гарматним м’ясом», величезною кількістю живої сили і чималим технічним парком озброєнь. Ця армія нині нараховує понад мільйон активних військовослужбовців і понад два мільйони навчених резервістів. Додайте до цього 200 тисяч прикордонників, які мають свою авіацію, бойові кораблі та моторизовані частини. За канонами воєнного мистецтва, той, хто обороняється, повинен протиставити дещо більше третини від числа сил нападника. Прикривши інші кордони резервістами, Росія може виставити проти України понад мільйон війська. Для паритету Україна повинна в оборонній війні проти російського агресора мати щонайменше 350-400 тисяч солдатів і офіцерів – не рахуючи тих, хто повинен прикривати інші кордони країни.

  Чи здатна Україна в її нинішньому фінансово-економічному стані утримувати майже півмільйонну кількість високооплачуваних військових професіоналів? Ясно, що ні. І тут міністр оборони генерал Полторак має рацію, коли каже, що без мобілізації до лав Збройних сил України не обійтися. При цьому окремі ударні, елітні і високотехнологічні частини ЗСУ – десантні, сили спецоперацій, морська піхота, спецназ і так далі – мають бути професійними.

  Устояти у війні з Росією (враховуючи різницю потенціалів) Україна може, тільки зробивши цю війну всенародною, такою, яку веде все українське суспільство, а не якась маленька його частина. А це означає, що країна має бути тотально мобілізованою, і крім ЗСУ, Нацгвардії та прикордонників, має бути ще потужна територіальна оборона й армія резерву. Зокрема, необхідний резервний добровольчий корпус, у складі якого були б мотивовані люди, які вже пройшли службу в ЗСУ та інших силових структурах, брали участь у бойових діях, є демобілізованими, але готовими й надалі боронити Україну. Поміж таких є чимало досвідчених і фахових осіб, які не повинні розчинятися десь після служби в ЗСУ, а мають підтримувати свій військовий тонус, продовжувати свій вишкіл у мирний час, а в період бойових дій або посилювати собою ЗСУ, або діяти в системі територіальної оборони.

  Іноземний досвід

  Система територіальної оборони існує в багатьох країнах світу. Є, зокрема, швейцарський, ізраїльський, фінський досвід. Цікава система склалася в Естонії, де лише 1,5 мільйони населення, але ця маленька нація не збирається покладати всі надії виключно на НАТО, членом якого Естонія є.

  Фактично естонці нині відродили те, що в них існувало до 1940 року, до сталінської окупації, вони відродили добровольчу мілітарну структуру, що називається естонською мовою «Кайтселійт» – «Союз оборони». «Кайтселійт» сформувався під час визвольної війни естонського народу в 1918-20 роках. Після війни організація існувала у вигляді спортивних клубів і об’єднань. Однак заколот комуністів 1 грудня 1924 року показав, що заходи з посилення внутрішньої безпеки і охорони порядку в країні є абсолютно необхідними. Тому в лютому 1925 році «Кайтселійт» було відтворено на чолі з генерал-майором Йоханнесом Орасмаа.

  «Кайтселійт» став територіальною військовою організацією, що об’єднала громадян Естонії, він поділявся на 15 дружин, по одній на кожний естонський повіт. До організації приймали громадян Естонії, які досягли 18 років. Добровольці проходили військовий вишкіл. Крім стрілецької зброї, підрозділи мали панцерники. На випадок війни на базі «Кайтселійта» планувалося створити 6 кавалерійських ескадронів і 22 артилерійські батареї. «Кайтселійт» був масовою організацією, в 1939 році загальна чисельність становила майже 100 тисяч людей (близько 7% населення країни), поміж них – понад 42 тисячі навчених і готових до бойових дій бійців. Проте у вирішальний момент естонські політики (на відміну від фінських сусідів) капітулювали перед Кремлем…

  Нині «Кайтселійт» формується з урахуванням стандартів НАТО, вимог сучасної війни. Як розповідали мені естонські журналісти, в складі «Кайтселійта» є козацький підрозділ, сформований з естонських громадян українського походження.

  Зрозуміло, що в умовах України йшлося би про багатомільйонну структуру воєнізованих добровольців-патріотів. І наскільки впевненіше б почувалися Збройні сили України, маючи за собою потужну армію резерву та добре організовану систему територіальної оборони! І чимало офіцерів запасу знайшли би своє місце у таких структурах…

  А поки що, як сказав на телеканалі «112» колишній заступник секретаря РНБОУ Степан Гавриш, в Україні є 75 тисяч військових з унікальним бойовим досвідом (участь у «гарячих точках»), але їх ігнорують…

  Що заважає?

  Усі ці заходи щодо територіальної оборони і армії резерву давно мали б бути здійснені. Однак поки що хвалитися нічим. Чому? Бо територіальна оборона – це озброєний народ, народ-воїн, який може забезпечити перемогу. Але озброєний народ викликає почуття страху в людей, що були виховані в системі Кучми-Януковича, завдяки їй зробили кар’єру, збагатилися і з нічого стали всім.

  А в Україні перемога над ворогом на фронті неможлива без перемоги над корупцією і п’ятою колоною в тилу, адже внутрішній ворог є не менш страшним, ніж зовнішній, а часто-густо – це різні іпостасі того ж самого ворога…

  Що ж стосується професійної армії, то навіть США на її формування витратили багато років і величезні фінансові ресурси, яких Україна не має і найближчим часом не матиме. Тому в Україні варто відмовитися від чарівних казок, а робити те, що сьогодні є вкрай потрібним і реально можливим.

  Ігор Лосєв – кандидат філософських наук, доцент кафедри культурології НаУКМА

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Анонім
  26.01.2016 06:21
  От саме таких патріотів в нашому бліндажі дуже не вистачає.Хлопці ми на Вас чекаємо...

  від: Andriy Місто: Vinnytsya
  25.01.2016 23:31
  Широкомасштабна агресія завжди відбивається всіма наявними ресурсами та народом. Інших прикладів історія не знає. Ліс захищається лісом, річка захищається річкою, гора захищається горою, а народ захищається народом. Кожен повинен розуміти, що він захищає не уряд, не президента, не парламент, а свою сім"ю, домівку, родичів- щоб не прийшли буряти не вигнали з хати та не погнали до Сибіру помирати холодною і голодною смертю: все це у нас вже було. Позиція автора принципово правильна, а деталі диктують умови, в яких знаходимось

  від: Михайло Місто: Україна
  25.01.2016 17:13
  Автор пише дуже добре.Ц
  е те,чого нам бракує.Якщо молоді люди не будуть підготовлені до бойових дій,то хто буде захищати неньку-Україну?Може аноніми і їм подібні?
  У відповідь

  від: реаліст Місто: Львув
  25.01.2016 20:48
  не неньку-Україну, а Порошенка та Яценюка, та їх бізнес.
  НЕ здається мені, що буде багато бажаючих захищати їх.

  від: Коктейль
  25.01.2016 08:24
  І знову трохи додали Тимошенко.
  Думаю, що не випадково. Не хоче "господин Лосев возращаться на родину"... Та й маєтків йому шкода, що нажив після 2005 року...

  від: Перехожий Місто: Є таке
  24.01.2016 23:47
  "Озброєний народ" - ось справді популістська хімера. Тут ще й "п"ята колона", яку, мабуть, так хочеться репресувати... Автор закидає Тимошенко та ін. некомпетентність у військових питаннях, мабуть, спираючись на свій фах культуролога. Які 400 тис., схаменіться! Мільйонна армія рф на Україну не суне, і не збирається. Величезні армії - тягар, здатний знищити набагато сильніші, ніж наша, ледь жива, економіки. Армія - це система, організація, озброєння і підготовка, А за рецептами цього філософа вийде ні до чого не придатний натовп полонених військоматами осіб. Власне, те саме гарматне м"ясо, яке він бачить у рос. війську. Без сучасного озброєння, без авіації... І така "могутня" армія у разі, боронь Боже, великої війни, дуже скоро розбіжиться.
  У відповідь

  від: Микола Місто: Кіровоград
  25.01.2016 17:29
  Ще два роки тому такі як ви казали, що Росія взагалі не збирається нападати на Україну нехтуючи історичний досвід
  У відповідь

  від: Анонім
  25.01.2016 07:41
  Автору просто очень хочется под руководством одной политсилы "построить" в "ряды членов" кучу послушных "винтиков", по примеру КНДР и по тому же примеру окончательно сокрушить демократию и свободу слова до полной победы над врагом, которого априори невозможно победить, т.е. - навсегда. Понятно, что сам автор в таком раскладе готов быть идеологом победивших политиков, но отнюдь - не проигравших в борьбе за диктаторские полномочия, наука же при этом отдыхает.
  Уже просто смешно наблюдать, как США пропагандируют любые уродливые диктатуры в странах третьего мира, вроде Египта или Украины, лишь бы демонстрировали полное послушание, поддержка СССР всяких антиамериканских людоедов в Африке в былые времена на этом фоне уже кажется вершиной принципиальности.

  від: DD
  24.01.2016 23:32
  Кількісною складовою намагаються як правило покрити недоліки в якісній складовій. Відсутні сучасні системи озброєння - покривай кількістю, є недоліки в системі управління - те ж саме, і т.д. Тому армія не повинна бути не "маленькою" і не "великою", а "достатньою" для того, щоб нанести неприйнятні втрати агресору, включаючи не тільки його військову складову, але і його економічний, людський потенціал. Чи потрібна б Україні була велика армія, якби у неї для прикладу була б ядерна зброя з відповідними засобами доставки, або хоча б ракети середнього радіусу дії з високоточними засобами наведення?

  від: Анонім
  24.01.2016 23:28
  Учитывая, что в биографии автора отсутствуют сведения о службе в армии, то ценность его "этико-философского" анализа никак не выше, чем рассуждения Богатыревой и Тимошенко.
  Сейчас без всякого всенародного вооруженного ополчения количество преступлений с применением оружия выросло в несколько раз, гораздо веселее будет, если массово раздать оружие насильно согнанным в территориальную оборону мужикам. Никакой внешней агрессии партизаны противостоять не смогут, поскольку ее просто быть не может, если местное население того само не захочет, как в Донбассе или в Крыму, а если захочет, то война будет гражданской, как и сейчас, но в значительно больших размерах.
  Пока нация не поймет, что начальство нужно менять на свободных выборах, а не в госпереворотах, никакой победы над коррупцией или агрессорами быть не может, не будет ни государства, ни сильной армии, а только большие или меньшие грызущиеся банды.

  від: Aлекс
  24.01.2016 23:24
  Философу и культурологу нужно заниматься своими науками ,а то некоторые писатели пользуются тем,что умеют писать.Страшилки по поводу миллионных армий и войны врукопашную может озвучивать только дилетант с опытом просмотра фильмов о ВОВ.Нечего людей отвлекать от работы и проводить мобилизацию ,когда нет войны.В законах Украины нет понятия мобилизационных мероприятий во время АТО.За растраты по мобилизации привлечению в состав ВСУ еще предстоит ответить руководству и ВС , и всех остальных ведомств.Это сугубо ведомственные задачи СБУ, которые решают ее спецподразделения с возможным привлечением спецов МВД,но не как не мобилизованных бойцов ВСУ.Да и что это за АТО в окопах на территории 2 областей.Это фронт. Призванные очередные тысячи ...в основном будут опять хлестать водяру от безделья и разрушать и так пошатнувшийся порядок в ВС. А деньги тю-тю... в карманы нужным людям.За два года вполне можно было сформировать дееспособные подразделения с боевым опытом на основе тех же добр. батальонов и частей ВСУ., а не собирать по стране всех подряд и выбрасывать деньги , зная что призванные больше не будут заниматься военным делом в дальнейшем.Нечего приводить пример Швейцарии.Там готовят партизан на случай оккупации.Но не специалистов (летчиков,артиллеристов,танкистов и т.д.)

  від: Юрий Місто: Житомир
  24.01.2016 23:21
  Судя по званиям автор статьи тоже далек от военного дела. Еще Суворов говаривал-Побеждать надо не числом а умением, и он сто раз был прав,а в сегодняшних условиях и подавно. Если бы у нас была пусть и небольшая но высоко профессиональная, вооруженная современным высокоточным оружием разного назначения армия, разве произошло бы то что произошло,по крайней мере на Донбассе? Конечно же нет! Уже давно подмечено что в современных конфликтах на чьей стороне большее число плохо вооруженных и плохо обученных солдат тем больше они несут потери,а выигрывают высокомобильные хорошо обученные и вооруженные современным оружием подразделения. Тут и спорить не о чем. Думаю нам нужна гибридная, профессионально-резервистская армия,то есть люди отслужившие по контракту, в мирное время находятся в резерве.Почему водитель трамвая обязательно должен быть профессионалом, а например водителем- механиком боевого танка может быть любой призывник которого без его на то желания призвали в армию ?
  У відповідь

  від: Микола Місто: Кіровоград
  25.01.2016 17:31
  Проте незважаючи на все вміння Суворова як справедливо написав автор статті росіяни завжди перемагали числом

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Лінія фронту. На межі повномасштабної війни? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ