25 травня 2016, Київ 08:16

  Економіка

  На «Кримський титан» іде сировина. Як Фірташ обійшов блокаду?

  Залізниця перекрита, у порти заходити заборонено. Як на завод Фірташа потрапляє руда з материкової України?

  Активісти «кримського майдану» блокують залізничний шлях на завод «Кримський титан», 28 вересня 2015 року
  Активісти «кримського майдану» блокують залізничний шлях на завод «Кримський титан», 28 вересня 2015 року

  Київ – Завод «Кримський титан», що належить українському бізнесменові Дмитру Фірташу, вже більше трьох місяців працює в умовах блокади. Наприкінці вересня активісти та учасники добровольчих батальйонів перекрили єдину залізничну лінію, що з'єднувала підприємство з материковою Україною. Однак виробничий процес на «Кримському титані» не припинився, і з материкової України туди продовжує надходити сировина.

  Залізничний шлях, що веде з материкової України на «Кримський титан», учасники громадянської акції з блокади півострова перекрили ще 29 вересня. Активісти і учасники українських добровольчих батальйонів тоді обґрунтували свої дії тим, що Україна, на їхню думку, не може підтримувати жодних комерційних віносин із Кримом, окупованим Росією.

  Експерти пророкували, що блокування під'їзної лінії вже за місяць призведе до закриття заводу, оскільки цим шляхом на підприємство надходила сировина – ільменітова руда, яка є основою для виробництва двоокису титану. Її видобувають на Іршанському гірничо-збагачувальному комбінаті, розташованому в Житомирській області. Цей ГЗК нині у державній власності України. Компанія Дмитра Фірташа Group DF орендувала його до осені 2015 року, після чого Фонд держмайна відмовив їй у продовженні терміну оренди. Водночас, на сайті групи компаній Фірташа цей комбінат значиться як невід'ємна частина виробничого процесу.

  Заблокована під'їзна колія до «Кримського титану», 28 січня 2015 року
  Заблокована під'їзна колія до «Кримського титану», 28 січня 2015 року

  Однак, як стверджує російська окупаційна влада Криму, блокада не призвела до згортання виробничого процесу, і найбільше хімічне підприємство півострова продовжує працювати. Більше того, 10 січня російський «голова Криму» Сергій Аксьонов у інтерв'ю телеканалу LifeNews повідомив, що «Кримський титан» готує новий інвестиційний проект із будівництва нового цеху.

  «Завод «Титан» готує інвестиційний проект у частині будівництва нового цеху з виробництва хімічних препаратів для лакофарбової промисловості, чисто на російський ринок розраховане», – сказав Аксьонов.

  Скорочення та заборгованості

  У компанії Groop DF Дмитра Фірташа утримуються від будь-яких коментарів, що стосуються роботи «Кримського титану».

  Зараз питання роботи будь-якого бізнесу в Криму – надто політизована тема. А політику ми не коментуємо, згідно з нашими комунікаційними правилами

  «Зараз питання роботи будь-якого бізнесу в Криму – надто політизована тема. А політику ми не коментуємо, згідно з нашими комунікаційними правилами», – наголосив у коментарі для «Крим.Реалії» прес-секретар DFGroop Олег Арестархов.

  У той самий час представники трудового колективу «Кримського титану» стверджують, що блокада не минула безслідно для їхнього підприємства. За їхніми словами, один із двох цехів, розташованих на заводі, працює в повному обсязі, а другий – на дві третини. Скорочення обсягів виробництва позначилось і на прибутках трудового колективу. Як повідомив кореспонденту «Крим.Реалії» працівник «Кримського титану», який побажав залишитись анонімним, на початку листопада близько тисячі співробітникам оклад був урізаний на третину. При цьому на підприємстві, за його словами, вже півтора роки хронічно затримують зарплату.

  Дмитро Фірташ, Віктор Янукович на «Кримському титані», 2012 рікДмитро Фірташ, Віктор Янукович на «Кримському титані», 2012 рік
  x
  Дмитро Фірташ, Віктор Янукович на «Кримському титані», 2012 рік
  Дмитро Фірташ, Віктор Янукович на «Кримському титані», 2012 рік

  «Напередодні Нового року нам виплатили зарплату лише за листопад, а за грудень взагалі поки нічого не давали», – повідомив працівник заводу.

  У групі «Кримський титан» у соціальній мережі «Вконтакте» основна тема обговорення – затримка зарплати та її розмір. Також співробітники заводу пишуть, що скорочення обсягів виробництва пов'язане з нерегулярними поставками сировини.

  Адміністрація підприємства не надає жодної інформації з приводу ситуації на заводі. Директор «Кримського титану» Андрій Акулов відмовився давати будь-які коментарі кореспонденту «Крим.Реалії»​ і запропонував звернутись до прес-служби Groop DF. Там ситуацію на заводі також не коментують.

  «Відстежити пересування сировини нереально»

  Найбільша загадка – як в умовах товарної блокади півострова на «Кримський титан» надходить сировина з материкової України. Наприкінці грудня минулого року російський «міністр транспорту Криму»​ Андрій Безсалов повідомив, що ільменітова руда, необхідна для виробництва двоокису титану, надходить через Керченський порт.

  Ваговози везуть ільменіт. Сировина йде для «Кримського титану»

  «Ваговози везуть ільменіт. Треба вітати, що з'явився додатковий вантаж для кримських морських портів. Сировина йде для «Кримського титану», – сказав Безсалов на засіданні міжвідомчого штабу з ліквідації надзвичайної ситуації.

  Керченський порт, грудень 2015Керченський порт, грудень 2015
  x
  Керченський порт, грудень 2015
  Керченський порт, грудень 2015

  Якщо сировина дійсно потрапляє на територію півострова таким чином, не зрозуміло, як її переправляють із материка. Адже, за українським законодавством, усі порти Криму є закритими, і жодне морське судно не має права до них заходити. Джерело Радіо Свобода в порту Миколаєва, яке побажало залишитися анонімним, припустило, що ільменіт можуть переправляти під виглядом будь-якої іншої руди.

  Якщо вона йде «ліваком», то хто її буде реєструвати? Візуально так може виглядати будь-яка руда

  «В останньому кварталі 2015 року з Миколаївського порту ільменітова руда не переправлялась. Але якщо вона йде «ліваком», то хто її буде реєструвати? А візуально так може виглядати будь-яка руда. А різної руди Миколаївський порт перевалює тисячі тонн», – повідомило джерело.

  Миколаївський морський торговельний порт, липень 2015 року
  Миколаївський морський торговельний порт, липень 2015 року

  Версії про те, що ільменітову руду до Криму переганяють морем, дотримується й експерт фонду «Майдан закордонних справ» Юрій Смілянський. На його думку, сировину для «Кримського титану» можуть переправляти як через Миколаївський, так і через Одеський порт.

  Буксир виводить баржу в море з українського порту, від'єднується від неї, а там її чіпляє другий буксир і веде до Криму

  «Буксир виводить баржу в море з українського порту, від'єднується від неї, а там її чіпляє другий буксир і веде до Криму. Перестикування відбувається у відкритому морі. А на несамохідній баржі жодної ідентифікації немає, відстежити її рух нереально», – говорить експерт.

  Юрій СмілянськийЮрій Смілянський
  x
  Юрій Смілянський
  Юрій Смілянський

  Готову продукцію, за словами Смілянського, «Кримський титан» також перевантажує морем. Для цього, каже він, завод Фірташа може використовувати приблизно ту ж схему, що і для доставки ільменіту на підприємство.

  «Товар вантажиться на баржі. Буксиром вони вивозяться в море. Там він або перевантажується, або баржа чекає на інший буксир, який тягне її в Одеський або Іллічівський порт. Там товар перевантажують на судна або залізничні вагони і везуть кудись», – вважає експерт.

  Українська влада не коментує роботу «Кримського титану» в умовах блокади. Кореспондент Радіо Свобода надсилав відповідні інформаційні запити до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, проте вони залишились без відповіді.

  Оригінал публікації – на сайті «Крим.Реалії»  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: олек Місто: рівне
  29.01.2016 14:52
  Хлопцям із потрібно всяти і заїхати до президента і запитати за кого вони віддають своє молоде життя. НЕНАВИЖУ ВЛАДУ ОЛІГАРХІВ

  від: грузчик Місто: Одеса
  28.01.2016 07:53
  Здесь всем хватает и Порошенку и Сакашвили и Яценюку...

  від: 002
  27.01.2016 19:57
  Ворон ворону глаз не выклюет... Как говорят Немцы; "Если знают двое,знает и свинья"... Может совсем забыли или не знают во властных кабинетах Киева,что в том же Николаеве работает,прихватизированный РФийскими товарисчами,глинозёмный завод,обогащающий руду бокситов и производящий алюминий,о котором ни когда нет ни какой информации в Украинских СМИ. Это предприятие работает на РФ наплевав на окружающую среду и Бугский лиман, как и Днепробугский!? Ни кто не возмущается,что в любой момент может произойти экологическая катастрофа .в этом районе, неприятности уже были очень серьёзные! Они владеют собственным морским портом и рудовозами, которые возят руду из Гвинеи.. Все подступы к этому порту охраняются, как и к заводу, собственной охраной на удалённых подступах,, Там, скорее всего, зарыта обсуждаемая "собака" ..

  від: Аблай
  27.01.2016 18:54
  Я не понимаю этой убогой политики ростроллей. Какой смысл им так раскачивать ситуацию в угоду на посаду более, гораздо более жёсткого Премьера? Хотя нам всем это выгодно. По Арсению Петровичу плачет целый ряд стратегических предприятий Украины, которые нужно будет вывести на наш Казахстан, на самый прямой конфликт интересов с Российским бизнесом и корпорациями. Вот и всё. И не забывайте фиксировать все эти плачи, якобы, украинских шахтарiв. Они уже упали, но это далеко не дно.

  від: Дмитро - вох
  27.01.2016 18:52
  Видно що Фірташ на багато мудрійший як наші сьогоднішні урядовці Петра Порошенка та журналісти СХЕМИ які просліджували Банкову, а може зелені Фірташа їм привабливійші. Цікаво хто з державного підприємства ГЗК на Житомирщині продає сировину Фірташу??, чи хтось це колись дослідить???

  від: вєня Місто: київ
  27.01.2016 18:21
  за такі бабки навіть Порошенко не бачить на очі

  від: Атан Місто: Одесса
  27.01.2016 17:33
  Саакашвили что-то об этих махинациях знает? Власть окончательно потеряла совесть.

  від: Аноним Місто: Бровары
  27.01.2016 15:08
  Не верю, что баржу с рудой не замечают при переходе морской границы Украины. А где же пограничники? Где таможенники? Может сам Яценюк крышует эти поставки?

  від: Микола Місто: Кіровоград
  27.01.2016 14:32
  Якщо не знають як перекрити сировину на виході значить її потрібно перекрити на вході, тобто встановити контроль на видобувному підприємстві, щоб ніде на ліво нічого не продавалося

  від: шахтер Місто: нью-йорк
  27.01.2016 13:42
  Пора топить баржи для Фирташа.Что то татары это пропустили,но не похоже что с ними договорились.Значит договорняк идет от Порошенко и Яценюка.Сколько же Фирташ отстегнул этим чиновникам.Торгующим Украиной.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Донбас.Реалії» | Вибори в ОРДіЛО. Проводити чи ні? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Зображення питання

  Тест. Заголовки російських ЗМІ: справжні чи вигадані?

  Чи знаєте Ви стиль російської преси настільки, аби називатися справжнім «диванним воїном» і експертом в інформаційній війні? Заголовки російських ЗМІ іноді шокують. А чи зможете Ви відрізнити справжні заголовки від вигаданих? Насправді це складніше, ніж Ви думаєте!

  В Україні видали путівник мережею європейських комуністичних архівів

  «Ці архіви – не компромат. Вони дозволяють зрозуміти, чим насправді був комуністичний режим» 

  Реконструйована з уламків частина корпусу «Боїнга» була представлена у Нідерландах у жовтні 2015 року

  ЄСПЛ підтвердив отримання позову від родичів жертв катастрофи MH17

  Позов подано проти Росії і президента Путіна щодо компенсації сім’ям жертв «Боїнга», збитого над Донбасом у 2014 році 

  «Миротворець» виклав нову базу журналістів

  «Публікуємо черговий список акредитованих іноземних журналістів, які співпрацюють з країною-агресором, яка фінансує міжнародний тероризм і окупувала частину територій України» 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові  

   

  Навіщо жителі Донбасу голосували на псевдореферендумі 2 роки тому?

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ