29 червня 2016, Київ 17:28

  Політика

  Кат у рясі. Яку роль відіграє релігійний фактор у війні на Донбасі?

  Він просив «Моторолу», щоб йому дали «пару рабів» – боєць про чоловіка, який у рясі священика катував його побратимів

  Священик благословляє у Донецьку російського полковника Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), який на той час був одним із ватажків угруповання «ДНР», що визнане в Україні терористичним. Липень 2014 року
  Священик благословляє у Донецьку російського полковника Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), який на той час був одним із ватажків угруповання «ДНР», що визнане в Україні терористичним. Липень 2014 року

  Київ­­ – Мати закатованого й убитого у полоні оборонця Донецького аеропорту Ігоря Брановицького вимагає розслідувати факти катування українських бійців проросійськими бойовиками. Зокрема, й жорстокого побиття полонених чоловіком у рясі. Він представляв себе як священик, а хрест використовував як засіб для катування. В УПЦ (Московського патріархату) заперечують причетність своїх священнослужителів до насилля. Експерти ж наголошують, що релігія була і залишається впливовим фактором у російсько-українському конфлікті.

  Священнослужителі вимушено чи з власної волі стали безпосередніми учасниками війни на Донбасі: хтось – сповідуючи та проповідуючи, а хтось – зі зброєю у руках і катуючи полонених.

  Резонансу набуває історія, що трапилася в січні минулого року, коли чоловік, який називав себе священиком, катував полонених захисників Донецького аеропорту. Ті, хто повернулися з полону, розповідають, що у підвалі, куди їх кинули на допит, чоловік у рясі бив їх по голові залізним хрестом.

  Ніна Брановицька, мати закатованого, а потім вбитого «Моторолою» кіборга Ігоря Брановицького, вимагає негайного розслідування фактів катувань українських військових.

  «Кіборг» Ігор Брановицький. Яким був і як загинув (відео)i
  X
  Ярослава Трегубова, Володимир Паутов, Дмитро Джулай, Аліна Подрейко
  21.01.2016
  Оборонець Донецького аеропорту, боєць 90-го окремого аеромобільного батальйону Ігор Брановицький, загинув 21 січня 2015 року. За розповідями очевидців, його вбив пострілами в голову бойовик, громадянин Росії Арсеній Павлов із позивним «Моторола». Експерти міжнародної правозахисної організації Amnesty International кваліфікують це як воєнний злочин. Брановицький після підриву терміналу залишився рятувати життя поранених товаришів і потрапив у полон.
  Він бив нас цим хрестом по голові, казав, що ми – не люди. На комусь із пацанів цей дерев’яний хрест зламався. Потім він повернувся з металевим і продовжував бити


  «Ми були у «Мотороли», до нас прийшов священик в рясі, ніби з Московського патріархату, з хрестом. Він бив нас цим хрестом по голові, казав, що ми – не люди. На комусь із пацанів цей дерев’яний хрест зламався. Потім він повернувся з металевим і продовжував бити. Я такого священика хіба що у фільмах жахів бачив», – розповідає Олександр Машонкін, боєць львівської 80-ї аеромобільної бригади, який 197 днів провів у полоні бойовиків угрупування «ДНР».

  «Він просив «Моторолу», щоб йому дали «пару рабів». А потім підійшов до нас і почав кричати, що ми «запроданці, Іуди», при тому стукаючи пацанів хрестом по голові», – пригадує інший очевидець, кіборг 81-ї десантної бригади Юрій Шкабура.

  Така поведінка людини у рясі дуже вразила полонених. У своїх розповідях очевидці тих подій прямо про це кажуть. Адже багатьом з них витримати катування й приниження допомагала віра.

  Я постійно відчував Божу підтримку. Коли на душі погано – помолився і відпускало

  «З часом я зрозумів, що це – не священик, а «сєпар» у рясі. І все, стало спокійніше. Я постійно відчував Божу підтримку. Коли на душі погано – помолився і відпускало», – розповідає Олександр Машонкін.

  Разом з ним у камері сидів український капелан-волонтер, з яким вони облаштували куточок з іконами та хрестом.

  Юрист міжнародної правозахисної організації «IPHR» Тарас Мірошниченко кваліфікує цей випадок як військовий злочин.

  Очевидно, що це військовий злочин. І тих осіб, які його туди впустили і особисто цього священнослужителя

  «Священик може бути запрошений для молитви, духовної допомоги, але образи, побиття, знущання – очевидно, що це військовий злочин. І тих осіб, які його туди впустили і особисто цього священнослужителя», – заявив Радіо Свобода правозахисник.

  Радіо Свобода попросило прокоментувати цей випадок прес-службу Української православної церкви (Московського патріархату). Її співробітник Євген Самойленко заперечив причетність православних українських священнослужителів до катувань. І висловив сумнів, що людина, яка чинила це насилля, взагалі має якийсь стосунок до віри.

  Це могла бути стороння людина, яка одягла рясу і не має жодного стосунку до церкви?

  «А це могла бути стороння людина, яка одягла рясу і не має жодного стосунку до церкви? Могла», – каже він.

  «Така інформація, наскільки мені відомо, не підтвердилася, щоб священик Української православної церкви бив полонених. Якби таке було, його б позбавили права служити, бо священнослужителі так себе поводити не можуть», – запевняє Євген Самойленко із УПЦ (МП).

  Канал просування «русского мира» чи неправильна політика?

  УПЦ (Московського патріархату) навіть після двох років війни лишається каналом, яким у своїх цілях активно користується держава-агресор, вважає релігієзнавець, доктор філософських наук Олександр Саган.

  Олександр СаганОлександр Саган
  x
  Олександр Саган
  Олександр Саган

  «Йдеться про національний центр, який продукує свою національну ідеологію і фактично нав’язує її своїм вірним. Виникає цікава ситуація, коли соціальна доктрина написана чудово, але питання в тому, що Україна в ній не звучить ніяк. Фактично йдеться про батьківщину, але батьківщина – це Росія. Таким чином ми отримали величезний ідеологічний посил, який і до сьогодні живить сепаратистські рухи не тільки на сході, але й у центрі, на заході їх достатньо», – зазначає Саган.

  Він наголошує, що релігійний фактор взагалі довгий час не розглядався як фактор загрози національній безпеці та дестабілізації суспільства. Так, у концепції Національної безпеки України 1997 року це взагалі не враховувалося. Лише 2003 році поняття потрапило до закону «Про основи національної безпеки».

  Тим паче, за словами Олександра Сагана, під цим кутом в Україні ніколи не розглядалося православ’я, яке «має такі ж радикальні течії, як і будь-яка інша релігійна конфесія».

  Тут виявилася ситуація приблизно така ж, як у березні 2014 року, коли всі наші оборонні укріплення і військові містечка сконцентрувалися на заході, а удар ми отримали зі сходу

  «Тільки зараз ми підходимо і в теоретичному, і в політичному плані до того, що воно теж несе вагомі загрози національній безпеці саме через зв’язок цієї церкви із закордонним національним та релігійним центром. Тут виявилася ситуація приблизно така ж, як у березні 2014 року, коли всі наші оборонні укріплення і військові містечка сконцентрувалися на заході, а удар ми отримали зі сходу» – говорить Саган.

  На думку релігієзнавця, проблема не постала би так гостро, «якби співпраця між церквами була суто релігійною, як це відбувається між Ватиканом та іншими країнами».

  «Рускіє православниє» армії на Донбасі є крайніми формами політичного православ’я – Коваленко

  Натомість, протоієрей Української православної церкви (Московського патріархату) Георгій Коваленко стверджує, що промосковську позицію УПЦ (МП) нав’язують штучно.

  В ефірі Радіо Свобода він зазначив, що церква закликає скласти зброю всіх, хто незаконно її взяв до рук, і, водночас, благословляє воїнів на захист Вітчизни.

  Діячі політичного православ’я, яких церква від себе відлучила, вони активні зараз, у тому числі і в сепаратистських чи в терористичних рухах

  «Московський патріархат. А ми навіть зареєстровані як УПЦ і саме так себе ідентифікуємо. Нам штучно постійно нав’язують якусь таку промосковську позицію, невідомо на чому базуючись. Церква в 2007 році засудила політичне православ’я. До речі, діячі цього політичного православ’я, яких церква від себе відлучила, зняла благословення, вони активні зараз, у тому числі і в сепаратистських чи в терористичних рухах», – сказав Коваленко.

  Усі «рускіє православниє» армії на Донбасі – крайні форми політичного православ’я, яке церква засуджує, наголосив Георгій Коваленко.

  Юрій ЧорноморецьЮрій Чорноморець
  x
  Юрій Чорноморець
  Юрій Чорноморець

  Перш ніж звинувачувати Московський патріархат, варто задатися питанням: що українська держава зробила, аби православ’я було українським, наголошує релігієзнавець, православний богослов Юрій Чорноморець. Він переконаний , що якби в країні була грамотна державна релігійна політика, то православна церква була б проукраїнською.

  В Україні не було протидії «русскому миру». На Донбасі буквально заражені цією бацилою

  «В Україні не було протидії «русскому миру». На Донбасі буквально заражені цією бацилою – і будь-ласка: танки, «ополченці» з автоматами в руках. Чим нижчий рівень релігійної культури, тим більше ці бацили заражають людей. З одного боку, в Донецьку невисока релігійна активність і люди рідко ходять до церкви. Але з іншого – вони за ці гасла готові помирати. Це парадокс», – говорить Чорноморець.

  За його словами, настрої серед вірян і священства УПЦ (Московського патріархату) різні, але все більше спостерігається «дрейф у бік проросійських».

  На думку Юрія Чорноморця, навіть після Революції гідності релігійною політикою в державі ніхто серйозно не займався й зараз у цій царині Україна робить «мало і кволо».

  «Візьміть ці церкви за свого союзника, якщо вони вам не потрібні, то вони стають союзниками сусідніх держав», – підсумовує Чорноморець.

  Богослов звертає увагу, що це «вибухонебезпечна» ситуація, й приводить паралелі з Югославією, де люди воювали за релігію, в яку не вірили.

  «В нас теж може це зірватися. Люди можуть воювати всередині країні», – каже Чорноморець.

  Віктор ЄленськийВіктор Єленський
  x
  Віктор Єленський
  Віктор Єленський

  Голова підкомітету з питань державної політики у сфері свободи совісті та релігійних організацій Віктор Єленський в ефірі Радіо Свобода зазначив, що після Революції гідності влада вирішила низку нагальних питань, зокрема, капеланство у тюрмах та на війні, надання права релігійним організаціям засновувати свої навчальні заклади.

  «Вся політика, яка здійснювалася за постмайданний період уряду, а потім і Верховної Ради, і президента стосовно політики в сфері свободи совісті, спрямовувалася на те, щоб розв’язати всі ті проблеми, які накопичувалися впродовж чверті століття. І по суті справи, всі ті питання, які ставила Рада церков і релігійних організацій перед президентом і урядом, які не реалізовувалися впродовж 25 років, вони були реалізовані за цей час», – говорить Єленський.

  Війну «за мізки» українців Росія програла

  Росія є багатонаціональною і мультирелігійною країною. Але саме православну церкву Кремль перетворює на «громадянську релігію» й намагається через неї вибудувати «русский мир». Саме це й зробило російське православ’я фактором розгортання конфлікту, вважають аналітики.

  Відзначення дня народження Йосипа Сталіна на його могилі біля Кремлівської стіни на Червоній площі у столиці Росії. Чоловік цілує ікону із зображенням радянського диктатора. Москва, 21 грудня 2015 року
  Відзначення дня народження Йосипа Сталіна на його могилі біля Кремлівської стіни на Червоній площі у столиці Росії. Чоловік цілує ікону із зображенням радянського диктатора. Москва, 21 грудня 2015 року
  Є доктрина «русского мира» офіційно проголошена патріархом Кирилом

  «Одним із підґрунть трагічних подій, що вже два роки відбуваються в Україні – анексія Криму і війна на Донбасі – є доктрина «русского мира» і оскільки вона була офіційно проголошена патріархом Кирилом у листопаді 2009 року, як напрямок дії православної церкви в суспільному просторі, це дає право її оцінювати як релігійну, але якщо придивитися, то ця доктрина релігійною не є», – зазначає релігійний публіцист Тетяна Деркач.

  Війну за мізки українців Росія програла, але небезпека використання РПЦ задля суспільного збурення залишається

  Однак, на думку експерта, «ідея, що за допомогою доброго слова і кольта можна зробити набагато більше, ніж за допомогою доброго слова не спрацювала».

  За словами публіциста, «війну за мізки українців Росія програла, але небезпека використання РПЦ задля суспільного збурення залишається», тож тепер варто «загасити залишкові явища».

  Політична карикатура Олексія Кустовського
  Політична карикатура Олексія Кустовського

  За інформацією Служби безпеки України, в період із 2001 по 2015 рік слідчі органи проводили досудове розслідування у двох кримінальних справах, відкритих за статтею 110 Кримінального кодексу, щодо посягання на територіальну цілісність і недоторканість України. Однак підозрюваних священнослужителів звільнили від покарання з випробуванням. 69 священикам СБУ винесла попередження.

  Другого березня 2014 року Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій зробила спільну заяву, в якій закликала «владу Росії відмовитися від військового та іншого, не передбаченого міжнародним правом та двосторонніми угодами втручання у внутрішні справи України».
  На цю ж тему:

  За 2 роки в Україні Московський патріархат втратив до 70 парафій – Єленський 08.01.2016
   За 2 роки в Україні Московський патріархат втратив до  70 парафій – Єленський

  «У тих випадках, коли священик поводить себе по-антиукраїнськи на парафії, такі переходи не бувають рідкісними» далі

  Чи втратить Московський патріархат в Україні свої парафії? 03.01.2016
   Чи втратить Московський патріархат в Україні свої  парафії?

  Українська православна церква (Московського патріархату) фактично є агентом іншої держави далі

  Ризики для України. Порошенко, мова і Московський патріархат 02.01.2016
   Ризики для України. Порошенко, мова і Московський патріархат

  Чому не щезає культурний колоніалізм Московії? Російська мова, зокрема двомовна шизофренія на радіо і телебаченні вбиває українську ідентичність далі

  Московський патріархат за Путіна, а Путін – за війну – російський історик 24.06.2015
   Московський патріархат за Путіна, а Путін – за війну –  російський історик

  Історик Андрій Зубов про невдалий жарт отця Чапліна, психічно хворе суспільство і церкву, яка догоджає владі далі  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Аблай
  11.02.2016 13:08
  Пардон. Чотири.

  від: Аблай
  11.02.2016 13:06
  Я тут уже, на Радio Свобода, 5 месяцев. Когда зашёл - увидел огромное количество российских троллей с пророссийскими(хамскими) комментариями. У меня только один вопрос. Где они все?

  від: Вадим Місто: Коломия
  10.02.2016 20:14
  Ви смішні! Називати служителів РПЦ МП "священиками" це все одно, що циркових клоунів іменувати "міністрами". Й нема чого кивати на "зловредних" Путіна чи Сталіна - церква у Московії з часів Івана Грозного є кишеньковою прислужницею влади. Якось призабулося, чим у ту пору були монастирі - таким собі різновидом тюрми для неугодних владі. Є така книжка: "Узники Соловецкого монастыря" і серед тих "узніков" - останній кошовий Запорізької Січі Петро Калнишевський, який провів у "келії", а фактично БУРі (хто побував в ГУЛАГ - знає що це таке!) понад 25 років й там же помер. Так що "рясоносці" РПЦМП мають добру "школу" боротьби з неприхильними імперії й нічого дивного у поведінці "ката з хрестом" в Лугандоні я не бачу!

  від: Алекс Місто: Черкаси
  10.02.2016 14:36
  Ще з 2014 р. поситься прийняти закон про зарубіжну-недружню церкву. Правда треба подумати, як забеспечити діяльність дружніх споконвічно церков (католики, грекокатолики, більшість протестантських). Москва проводить політику "іноземного агента" длянеугодних їй громадських організацій. треба й нам, щось таке, але цивілізованіше, щоб потім суд не відмінив.

  від: Віктор Іванович Місто: Львів
  10.02.2016 14:04

  А ось, що вважає за потрібне знати всім нам, Ісус Христос. В книзі «Об’явлення» йдеться про два «звірі», дві групи людей. Перша група становить владу державну. Вона знищить всіх святих, запровадить повне беззаконня, підпорядкує собі всі племена і народи… Бажаючі можуть прочитати про неї. Друга група це – духовенство. Воно буде робити все, щоби всі, хто живе на землі підкорилися владі державній. Буде чинити великі ознаки і чуда, навіть огонь з неба буде зводити на землю. І зробить так, щоби всі отримали знак на правицю і чоло своє. Решту також можна прочитати. Тільки вот незадача: коли другий раз на землю прийде Ісус Христос, то ці дві групи людей за те, що вони зробили, будуть кинути живцем в озеро, що горить вогнем і сіркою. Це також можна прочитати.  від: Vinyk
  09.02.2016 20:30
  І в радянську пору були "кати в спідничках".
  Про тих катів пам'ятають в активі атеїстичної пропаганди(структури КПРС, ВЛКСМ, КДБ). "Попи"-скоморохи то були вивчені релігійними учбовими закладами(Православ'я було під певною забороною, однак учбові заклади функціонували негласно, в підземеллях і в руїнах культових споруд -- релігійна освіта "як в сталіна" визнавалась навіть партійними органами) та спец-підготовлені кадебе персонки, які мали провокувати релігійні конфлікти, буцім то пропагуватиме войовничий атеїзм. Були такі "агенти" для різних конфесій -- деякі провокатори й зараз розкошують, організовують криваві псевдорелігійні мракобісся. Тривалий час ті "агенти" тримали канали обігу антикваріату(грабували-шмуглили ікони, книги, коштовності) -- деякі "зав'язали з плюсами" і чинять свинства "по-фраєрськи" в елегантних костюмчиках. Так чи інак, ті "агенти" між собою контактують, "в поблатах" тримають "зв'язок", "школять лапшу".
  Ще сліди "катів в спідничках" є в архівах Держфільмфонду. Під нагоди 30- і 35-річчя Перемоги йшли зйомки гігантської маси кіноматеріалів агітаційного змісту -- зйомки йшли "надто близько до дійсності", кати-"попи" грали роль "катів-попів", вживали обрядову утвар в якості інструментарію тортур(такі самі тортури, й ще кривавіші, проводили і без кінозйомок).
  Після зняття заборон з Православ'я, "попи"-скоморохи корчили з себе "релігійно репресованих", "екстрасенсили"-ворожили, тікали-емігрували -- і так аж до згортання атеїстичних рейдів(1987-1988). Характерні риси: колекціонують "останні слова" і "останні подихи"; організують "полювання на сатану", займаються "комерційною" вівісекцією в білих халатах, ворожать-"прочать-пророчать"; не витримують присутності людей "причастя хересом" і "причастя сидром".
  Більше з певністю додати не можу: через ряд причин "актив атеїзму" мені не довіряв, а на "експертизах" я бачив тільки "фраєрів".

  від: Аблай
  09.02.2016 18:09
  Отошлите копию этой шокирующей статьи на Русскую редакцию Радио Свобода. Пусть и там все знают, что творят их "духовные люди" в Украине. Читай в Христианской стране. По нашим Законам в принципе нельзя жалеть этих Сынов Украинского Народа, ведь они осознанно сделали свой Выбор. А от смерти никуда и никому не убежать. Только их Статус уже намного выше всего вашего. Били железным крестом. Да даже хоть деревянным. Это как Менорой. Или задушить, астагфируЛлаh, чётками. Военнопленного. Самых Доблестных Людей Украины. Такое не забывается.. Никогда не забывается..

  від: просто так
  09.02.2016 18:07
  с РПЦ все понятно , церковь в России это инструмент имперского фашизма и не имеет никого отношения к религии , непонятно почему в Украине общество и политики не требуют запрета РПЦ? Почему Киево-печерская Лавра, Почаевская лавра и многие др. церкви Украины до сих пор захвачены РПЦ?

  від: Іван
  09.02.2016 18:01
  Доктрина руського міра повинна бути заборонена. Нейтралізувати московську агентуру УПЦ МП треба негайно. Всі подмосковські попи і адепти руського міра - в тюрму.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Чи ефективна місцева влада в «сірій зоні» на Донбасі? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Василь Сліпак на Майдані Незалежності під час прощання із загиблими бійцями «Правого сектору». 14 червня 2016 року

  Фотогалерея У зоні бойових дій на сході України загинув оперний співак Василь Сліпак

  Василь Сліпак був солістом Паризької опери, але повернувся в Україну з початком російської агресії. На схід України він пішов добровольцем 

  Українська мова. Її статус в Конституції досі ігнорує нинішня влада

  20 років Конституції України: боротьба за реальний статус української мови триває 

  На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

  «Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі» 

  ОБРАНЕ ВІДЕО

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ