27 червня 2016, Київ 03:21

  Політика

  Солодкі гектари для «Рошен» (розслідування)

  Компанія «Рошен» без аукціону отримала 7,5 гектара землі в Борисполі

  Президент Петро Порошенко, 8-й у списку найбагатших українців, всіляко заперечує, що його керівна в країні посада якимось чином сприяє покращенню фінансових показників його могутньої бізнес-імперії.

  Журналісти проекту «Схеми» тим часом продовжують стежити, на яких умовах президентська корпорація співпрацює з органами місцевого самоврядування. Як-от у питанні виділення землі під черговий завод чи фабрику.

  З’ясувалося, що 7,5 гектара товариство з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» отримало на позаконкурсних умовах – без конкурентів і земельного аукціону.

  Це територія площею близько 20 гектарів на околиці Борисполя, що під Києвом. У перспективі корпорація «Рошен» планує звести тут бісквітний комплекс та млин із виробництва борошна. Утім, товариство з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» отримало землі не на конкурентних умовах, а через схему, яку важко назвати прозорою.

  Так виглядає територія на околицях Борисполя, де заплановано будівництво бісквітного комплексу «Рошен» з висоти
  Так виглядає територія на околицях Борисполя, де заплановано будівництво бісквітного комплексу «Рошен» з висоти

  «Схеми» звернулися до фахівця, аби він розповів, якою б мала бути процедура відповідно до закону. «Є норма в Земельному кодексі, яка каже, що право оренди на землю може віддавати лише через аукціон», – зазначає юрист Богдан Боровик.

  За словами юриста, мало бути так. «Рошен» мав звернутися до міськради з проханням знайти ділянку. Міськрада мала б перевірити наявність вільних територій і організовувати земельний аукціон. В аукціоні мали б взяти участь компанії, які, крім «Рошену», хочуть отримати землю в оренду. І тоді серед цих пропозицій обирали б найвигіднішу для міста.

  Юрист Богдан Боровик: «Є норма в Земельному кодексі, яка каже, що право оренди на землю може віддавати лише через аукціон»
  Юрист Богдан Боровик: «Є норма в Земельному кодексі, яка каже, що право оренди на землю може віддавати лише через аукціон»

  «І це стосується і права власності на землю, і права оренди на земельну ділянку, і коли приходить приватизація – це також має бути аукціон. Це такий базовий принцип», – пояснює Богдан Боровик.

  Натомість Бориспільська міськрада і «Бісквітний комплекс «Рошен» пішли іншим шляхом.

  Після звернення структурного підрозділу «Рошен» – «Бісквітний комплекс «Рошен» – 6 липня 2015 року до Бориспільської міськради аукціон не проводився. Восьмого вересня міська влада надала кілька ділянок в оренду комунальному підприємству «Виробниче управління комунального господарства», скориставшись нормою, що для надання ділянок комунальникам аукціон не потрібний. Уже тоді «Схеми» передбачали, що «Рошен» візьме цю землю в суборенду в обхід земельного аукціону.

  Днями журналісти програми отримали документ, який підтвердив, що саме так і сталося. Між комунальним підприємством і ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» було підписано договір суборенди ділянки площею 7,5 гектара. Таким чином, 7,5 гектара з необхідних 20 корпорація «Рошен» уже отримала на позаконкурсних умовах.

  Договір суборенди земельної ділянки між КП «ВУКГ» та ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен»
  Договір суборенди земельної ділянки між КП «ВУКГ» та ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен»

  «Схеми» запитали у мера Борисполя, чому не було дотримано базового принципу надання комунальної землі в оренду і чому не було проведено аукціон. Той відповів, що аукціон – це довго, а відтак – цитата – «подібно смерті».

  «Я кинув свою відпустку, прийшов на роботу, запросили їх і кажемо: «Які у вас умови є?». Вони говорять: «Нам треба терміново знайти земельну ділянку у вигляді 20 гектарів». І тому проводити аукціон – це треба положення, це є регуляторний акт, це, мінімум, ми б втратили три місяці. Три місяці це було би смертєподобно», – заявив міський голова Борисполя Анатолій Федорчук.

  У свою чергу, керівник компанії «Бісквітний комплекс «Рошен» заявив, що просто погодився на умови, запропоновані керівництвом Борисполя. І ці умови – законні.

  Директор ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» Констянтин Півень: «Це абсолютно законна схема»
  Директор ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» Констянтин Півень: «Це абсолютно законна схема»

  «Один із запропонованих варіантів був місто Бориспіль і за такою схемою. Тому що вона не є протизаконною, це раз. Це абсолютно законна схема. По-друге, вона була підтримана депутатами міста Бориспіль», – говорить директор ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» Костянтин Півень.

  «Вони можуть стверджувати, що формально вони дотрималися якихось вимог. Але це не зовсім правда. Бо насправді ми розуміємо, що вони уклали формально дві угоди – оренду, а потім суборенду, але вони насправді хотіли укласти з самого початку оренду», – каже юрист Богдан Боровик.

  Більше того, за словами юриста, структурний підрозділ «Рошену» після зведення бісквітного комплексу матиме перевагу, якщо вирішить зрештою взагалі отримати цю землю у свою власність.

  «Тобто знову-таки, земельна ділянка – вона буде приватизуватися, тобто переходити з державної власності в приватну власність не через аукціон, а напряму, оскільки у власника нерухомості – корпорації «Рошен» – буде переважне право на купівлю цієї ділянки», – уточнює юрист.

  Директор «Бісквітного комплексу «Рошен» дотримався обіцянки перереєструвати фірму у Борисполі, аби податки залишалися в Борисполі, а не в Києві. Однак є кілька тез, які дещо суперечать його словам, оголошеним у вересні минулого року.

  У 2015 році Костянтин Півень обіцяв, що працювати на фабриці будуть мешканці Борисполя.

  А вже 25 січня 2016 року він заявив про конкурсний відбір на посади з-поміж претендентів із різних міст: «На кожне робоче місце буде проводиться конкурс, на конкурсній основі будуть вибиратися люди. Якщо претенденти будуть рівнозначними суперниками, мені вигідніше буде наймати бориспільську людину».

  Окрім того, у вересні 2015 року йшлося про 130 мільйонів пайового внеску компанії в бюджет міста. «Ми готові інвестувати в інфраструктуру стільки грошей, скільки буде потрібно, в розумних межах», – говорив директор «Бісквітного комплексу «Рошен» Костянтин Півень.

  Тепер же йдеться всього про 30 мільйонів. Причому мер міста стверджує, що цифра 130 мільйонів взята зі стелі.

  Міський голова Борисполя Анатолій Федорчук: «130 мільйонів – це все нагла брехня»
  Міський голова Борисполя Анатолій Федорчук: «130 мільйонів – це все нагла брехня»

  «Значить, я вам розказую. Ніяких 130 мільйонів – це все нагла брехня, яку сьогодні озвучують, я не знаю звідки взагалі ця цифра взялась. Якщо ми говоримо про 10 відсотків, то якщо взяти кошторисну вартість, а її ще немає, це орієнтовна. То є від одного відсотка до десяти», – відповідає мер Борисполя Анатолій Федорченко.

  Натомість в інтерв’ю виданню «Ліга.нет» гендиректор «Рошену» сам стверджує, що місту потрібно віддати 130 мільйонів, але компанія налаштована торгуватися: «Зараз будемо торгуватися з депутатами – мова про 10 % від вартості кошторису в бюджет міста. Вартість проекту – 1,3 мільярда гривень. Тобто потрібно віддати 130 мільйонів гривень. Але я цього робити не буду, в документах написано «до 10%». Я пропоную їм 30 мільйонів гривень. Не влаштовує – будемо розглядати інші варіанти».

  Наразі будівництво бісквітного комплексу – на етапі проектування. Уже відбулися громадські слухання. Депутати міськради ухвалили рішення про надання дозволу «Рошен» на розробку детального плану території, де заплановано зводити фабрику. Договір оренди землі в обхід земельного аукціону з компанією президента підписано.


  Максим Савчук

  Журналіст-розслідувач. Народився у 1987 році у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова.

  Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у відділі розслідувань газети «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

  Фіналіст низки конкурсів журналістських розслідувань.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 
  від: Хабібуллін
  14.02.2016 15:31
  Чем Пётр отличается от Арсения? У Арсения скорее уже нет имущества в Украине и семья и деньги за границей, а Пётр вынужден быть патриотом...

  від: Леня Місто: Тернопіль
  14.02.2016 12:52
  Це в Києві, а в Тернополі ще гірше в комунальній сфері

  від: euvropeec3
  13.02.2016 15:54
  Дякую Максиму Савчуку за викривальну статтю щодо отримання компанією «Рошен», власником якої є Президент України П.Порошенко, землі в оренду з порушенням діючого законодавства. На мою думку,ще в минулому році Верховна Рада відповідними змінами в Конституції України, КК та КПК повинна була посилити відповідальність за корупційні діяння високо посадовців, а саме: глава держави, народний депутат України, член уряду, голова ОДА отримає згідно вироку суду за корупційні діяння не менше десяти років реального ув’язнення, без терміну давності, права на амністію, помилування, з повною конфіскацією майна всіх членів сім’ї, близьких родичів, з довічним позбавленням права займати посади на держслужбі, бути обраним депутатом, президентом тощо.1.02.16. на сайті «Електронні петитиції» Офіційного інтернет-представництва Президента України за №22/020548-еп розміщена петиція «Про посилення відповідальності за корупцію». Підтримуйте!

  від: yu
  12.02.2016 19:16
  землі всім хватить, головне робочі місця

  від: Аблай Місто: Казахстан, Алматы.
  12.02.2016 18:18
  Как там писали агитку в СБУ?

  Це Микола. Микола умный. Якшо Микола бачит зраду, то он перепроверяет источники джерел. Микола умный.

  від: Валентина Васильевна
  12.02.2016 17:16
  Я в шоке от всех этих схем!Когда эти"обжоры"нахватаются?Почему у них большой аппетит и совершенно нет совести?

  від: Анонім
  12.02.2016 14:37
  Це просто ганьба президенту! Нізащо не повірю, що він не в курсі цієї справи, проте плює на закон як звичайний злодій!
  Да, земля пустує та будуть нові робочі місця, але зробіть ви хоч раз в житті щось законно!
  Порошенко таким ганебним вчинком лишній раз демонструє свою неймовірну жадібність та скупість, але перш за все - зневагу до людей.
  Невже власна репутація та довіра тисяч людей цього варта, пане президенте?!!!
  ГАНЬБА!!!

  від: Атан Місто: Одесса
  12.02.2016 14:34
  Нынешняя коррупционная власть всё время говорит о необходимости СТАБИЛЬНОСТИ, тоже самое постоянно трендел янукович и его банда. Если парламент не отправит яценюка, не приймет закон об импичменте президенту, то этот парламент должен уйти.

  від: Анонім
  12.02.2016 14:18
  Если можно президенту, тогда и всей Украине можно. Вот так и докатились к войне. "Патриоты". Банальная жадность.

  від: Ігор
  12.02.2016 14:05
  Максиму Савчуку: Зразу скажу що не боготворю Порошенко, але він поки кращий за всіх президентів що у нас були. Нові люди без сучка і задоринки з невідкуди не беруться, їх виховує система якщо хочете українська спільнота. Ви що самі без гріха, хоть і набагато молодші за Порошенко і на Вас напевно вплинула система менше. По друге він же заявляв
  що в управлінні компанією не бере участь, якщо навіть формально, і якщо нашим законодавством це не заборонено то в чому його вина. Якщо би ви в цій статті не згадали фамілію Порошенко, а тільки "Рошен" то я б більше повірив в Вашу незалежність, Ви ж цією статтею теж переслідуєте і свої корисні інтереси(хотяби популярність, кар'єрний ріс і т.д). Повернемось до Вашого звинувачення Порошенко. Ви конкретно не вказуєте в чому він конкретно винуватий. На мою думку більше винуваті місцеві керівники, які не провели конкурс, депутати, які написали цей закон, через який можливо обійти конкурс. А що не заборонено, то можна. Ви також чомусь пишете на " Свободі" а не в другому виданні де б Вам могли не дати таке написати. З таким же успіхом я можу сказати що Ви теж формально шукаєте де Вам краще, щвидше заробити. Також і бізнес шукає де легче, дешевше і скоріше окупляться його гроші. Тут вини бізнесу нема, а вина влади яка дає можливість обходоти, бар'єри, пишуть недосконалі закони, та в кінці кінців є "сраколизами". Раз прийшов директор від фірми призидента то вони так стеляться. А де принципіальність, хоть один з них пробував піти по закону, а йому сказав, позвонив президент, чи його клерк і сказав порушуй. Тоді я б теж казав Порошенко винуватий. А тут формально він не причому.
  У відповідь

  від: Анонім
  12.02.2016 17:09
  "Тут вини бізнесу нема, а вина влади яка дає можливість обходоти ."

  Президент, коль скоро не командует своей собственностью, запросто мог бы в качестве госслужащего наехать на местную власть за излишнее низкопоклонство, а если это не в его компетенции , то обратиться в соответствующую инстанцию или хотя бы на словах публично осудить. Понятно, что ему такое в голову не заходит, потому что наживался он всю жизнь ТОЛЬКО за счет "особых отношений" с властями, можно посмотреть хотя бы, за какую цену ему около личного дворца сдали в аренду берег или сколько ему стоили земля под стройку на Печерске.
  Если Порошенко лучший президент, то это не удивительно, потому что тотально прихватизировал он народное добро при Кучме, потом честно служил и Ющу, и Януковичу на высших постах в государстве, так что опыта управления в своих корыстных интересах набрался в особо крупных размерах .
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Інтерв’ю» | Під брендами патріотів промишляють «тітушки» – Борислав Береза 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  (©Shutterstock)

  Понад три мільйони британців підписали петицію про переголосування Brexit

  Станом на 12:30 за Києвом 26 червня під документом підписалися понад 3 мільйони 17 тисяч людей 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Хронологія
  Актуальне фото
  Найбільший кримськотатарський прапор у світі (6 на 39 метрів) під час відзначення Дня кримськотатарського прапора. Київ, майдан Незалежності, 26 червня 2016 року

  Найбільший кримськотатарський прапор у світі (6 на 39 метрів) під час відзначення Дня кримськотатарського прапора. Київ, майдан Незалежності, 26 червня 2016 року

  ФОТОЩОДЕННИК РАДІО СВОБОДА
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ