30 червня 2016, Київ 11:31

  Політика

  Приховані зйомки в МВС. Син Авакова, рюкзаки та бюджетні гроші (розслідування)

  Таємна зйомка в кабінеті Чеботаря за участі сина Авакова може бути доказом у кримінальній справі

  В Youtube з’явився відеозапис розмови про державну закупівлю рюкзаків для потреб МВС між людиною, схожою на сина міністра внутрішніх справ Олександра Авакова, та особою, схожою на екс-заступника міністра Сергія Чеботаря. Журналісти «Схем» доводять, чому відео може бути справжнім. Та з допомогою антикорупціонерів кваліфікують ймовірно зафільмований злочин.

  Навколо відомства Арсена Авакова та самого міністра може розгорітися черговий тендерний скандал. У мережі інтернет з’явився відеозапис, на якому дуже схожий на сина міністра внутрішніх справ чоловік домовляється із нібито заступником міністра Сергієм Чеботарем про поставку рюкзаків для підрозділів МВС.

  У розпал політичного протистояння між прем’єрською та президентською командами на подібні «зливи» можна було б і не звернути уваги, якби події, зафіксовані на відео, частково не підтвердилися у реальному житті і не вилилися у кримінальну справу.

  Паралельно з правоохоронцями, журналісти програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та «UA:Першого» каналу, вирішили провести власне розслідування.

  Відео, знайдене в мережі, викладене анонімним екаунтом, нібито зняте прихованою камерою у кабінеті заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря. Він до звільнення з посади у травні 2015 року відповідав у відомстві за державні закупівлі. Раніше вже було офіційно відомо, що приховані зйомки у кабінеті Чеботаря проводила СБУ на прохання військової прокуратури в рамках кримінального провадження про корупцію в Міністерстві внутрішніх справ.

  Але до цього в мережу потрапив тільки один шматок відео з цієї зйомки – де екс-заступник міністра МВС Чеботар нібито обговорював продаж за заниженою ціною піску, що перебував на зберіганні в МВС.

  Тепер, схоже, вже інший анонімний користувач виклав нові частини тієї прихованої зйомки в кабінеті високопосадовця.

  З розмови зрозуміло, що людина, схожа на сина Авакова, хоче поставити велику партію рюкзаків в МВС, але тільки після нового року, і навіть просить передоплату. 

  Звіряємо те, про що йдеться на відео, з реальними подіями.

  Діалог на відео датовано груднем 2014 року, а вже у лютому 2015-го МВС дійсно закупило рюкзаки на 16,5 мільйона гривень.

  Одна з фірм, що виграла тендер, – маловідома компанія «Дніпровенд» у Дніпропетровську. Цей найбільший підрядник, зареєстрований на вулиці Столєтова, 21к, має відвантажити 5 тисяч одиниць товару.

  «Схеми» вирішили ще раз спробувати відшукати хоч якісь кінці цієї фірми у Дніпропетровську, але там не знають, де шукати підприємців.

  «До нас із цього питання приходила податкова інспекція, вони теж її шукали... Ми офіційно відповіли податковій, що в лютому 2015 року договір оренди розірвано, борги всі погашені цією фірмою, і її немає», – відповіли «Схемам» за адресою.

  Одноосібний власник цієї фірми – Костянтин Кубець – теж ніби крізь землю провалився. Сусіди кажуть, що за його адресою вже давно живуть інші люди.

  Чому податкова інспекція цікавилася «Дніпровенд»? Бо на момент перемоги у тендері на виготовлення рюкзаків у самому МВС уже майже рік тривало розслідування діяльності цієї компанії як конвертаційного центру. Проте це не завадило чиновникам цього ж міністерства перерахувати за рюкзаки 14,5 мільйона державних гривень на рахунки фіктивної фірми.

  Можливо тому, що її могли використати як підставного переможця тендеру – для реалізації задуманої змови?

  Довести чи спростувати це мають правоохоронці. Поява відео розмови в кабінеті нібито заступника міністра внутрішніх справ Чеботаря – розмови, що могла дійсно передувати тендеру, – нововиявлена обставина, яка могла б суттєво допомогти слідству. 

  Антикорупціонери: це злочин

  Щоб встановити, чи є відеозаписи доказом порушення закону і як їх можна кваліфікувати, якщо відеозаписи справжні, «Схеми» звернулися до Центру протидії корупції – громадської організації, яка збирає факти про корупційні оборудки високопосадовців і направляє їх до правоохоронних органів у вигляді заяв про злочини.

  «Посадова особа явно виходить за межі своїх повноважень і веде домовленості про здійснення державних закупівель, і очевидно, що вона має якісь злочинні наміри. Дії такої особи підпадають під частину 5 статті 191 (привласнення і розкрадання державних коштів шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу. Зазвичай саме ця конкретна частина статті передбачає відповідальність від 7 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна та позбавленням права займати певні посади в подальшому», – пояснює юрист Центру протидії корупції Олена Щербан.

  Що ж ми бачимо на відео? Комерсант приходить до чиновника міністерства просто в робочий кабінет. Йому потрібні гроші. Він іще не має товару, який би міг продати, навіть, якби у міністерства була така потреба. Але у нього є хороший товариш – чиновник, з яким вони і вигадують цілу схему.

  «Це є досить поширений метод злочинних дій під час державних закупівель, коли певні посадові особи заздалегідь зустрічаються і узгоджують, яким чином буде відбуватися потенційний тендер і будуть розподілятися кошти», – уточнює юрист.

  За словами фахівця, сама така розмова вже містить ознаки замаху на злочин.

  Йдеться про організоване злочинне угрупування, співучасники якого складають план про те, як вони будуть розкрадати державні кошти

  «Домовленості між собою – я кажу і про чиновника, і про особу, з якою він розмовляє, – дії таких осіб підпадають під ознаки тієї ж 191 статті. Тобто йдеться про організоване злочинне угрупування, співучасники якого спільними діями складають, грубо кажучи, план про те, як вони будуть розкрадати державні кошти. Тому однозначно, сама по собі така розмова є замахом на злочин, а, відповідно, далі проведений тендер разом із реалізацією цих намірів на практиці є вчиненням, фактично, того злочину, того наміру», – зазначає Олена Щербан.

  Злитий доказ

  Тож залишається тільки впевнитись, що це відео – справжнє. Так це чи ні – точно знають працівники СБУ та військової прокуратури, які й організували прослуховування в кабінеті Сергія Чеботаря у грудні 2014 року, про що відкрито повідомляли. Частина цього запису – про пісок – ще раніше потрапила в інтернет і пізніше була визнана доказом у кримінальному провадженні про його розкрадання.

  Схоже, знахідка «Схем» може виявитися іншою частиною того самого відео.

  Порівняти записи ми попросили фахівця.

  «Якщо брати відео, яке легалізоване, яке вже визнали справжнім, і порівняти з тими п’ятьма відео, які ми бачимо на цьому каналі в YouTube, то в принципі я можу помітити такі схожості. Якщо подивитися на деталі інтер’єру, то штори, календар на стіні, стіл, стільці, телевізор – все стоїть на тих самих місцях. То не можна сказати… Тобто можна сказати, що це голлівудська студія, перезбудована заново, але насправді так дуже складно зробити. Єдине, що відео, яке було раніше опубліковане, трошки гіршої якості», – каже співзасновник журналістської організації StopFake Юрій Панін.

  Оскільки наші знахідки дуже схожі на інші шматки справжнього відео СБУ, то значить, також мають слугувати доказом корупційних дій? За словами спеціалістів, нові відео вже можуть бути долучені до справи.

  «Звичайно, є схожість і саме ця схожість людей, які ведуть мову про певні корупційні зловживання, є підставою того, щоб це відео було долучене до матеріалів кримінального провадження і йому надана була належна юридична оцінка», – відзначає Олена Щербан.

  Подивившись на це відео, я можу сказати, що його теж можна визнавати оригінальним, бо майже всі деталі, як і голос, збігаються з першим відео про пісок

  «Якщо сказати, що те відео, яке з піском, опубліковане рік тому і воно вже офіційно визнане справжнім, оригінальним, то, подивившись на це відео, я можу сказати, що його теж можна визнавати оригінальним, бо майже всі деталі, як і голос, збігаються з першим відео про пісок. І всі ці відео можна визнати оригінальними», – додає Юрій Панін.

  Відео-знахідці «Схем» щонайменше – півтора року. Але про рух у кримінальних справах не чутно. Підозр щодо продажу піску та рюкзаків нікому не оголошено.

  Тим часом «Схеми» спробували отримати коментарі усіх можливих учасників історії. Із Сергієм Чеботарем зв’язатися не вдалося – його телефон відключений. Проте в інтерв’ю виданню «Лівий берег» він уже сказав, що вважає відео з його кабінету змонтованим, а суть слів – зміненою.

  Окрім того, «Схеми» телефоном зв’язалися з сином міністра внутрішніх справ Олександром Аваковим:

  – У мережі з'явилося відео, де зафіксовано, що Ви приходите в кабінет до Сергія Чеботаря і разом із ним обговорюєте комерційні питання.

  – Вперше про це чую.

  – А Ви приходили до нього? Були в кабінеті?

  – Я не пам'ятаю. Може, був, може ні, не знаю.

  – А в грудні 2014 року були?

  – Ні, так я вам точно не скажу, не пам'ятаю.

  – А обговорювали з ним комерційні питання щодо постачання рюкзаків для МВС?

  – Ніякого стосунку ні я, ні хтось із членів моєї сім'ї до цього не має. Я не розумію, чесно-чесно, ось не розумію, про яке відео ви говорите.

  – Я готовий Вам вислати або показати, або подивитися, щоб ми просто обговорили…

  – Мені це не цікаво. Мені не цікаво допомагати Вам робити Вашу роботу. Вибачте, звичайно, до побачення.

  Що ж до самого міністра Авакова, то прес-служба МВС поки утримується від коментарів та відсилає до Генеральної прокуратури, де провадження про закупівлю рюкзаків для потреб АТО відкрили ще торік.

  Який його статус? 

  Ми з’ясували, що цю справу передано до військової прокуратури, яку очолює Анатолій Матіос.

  Утім, жодних рухів у справі не чутно – у відкритому реєстрі судових рішень не бачимо даних про обшуки, нікому не оголошено про підозру. Схоже, справа спускається на гальмах. Тепер, після появи нових частин відео в мережі, у військових прокурорів може побільшати доказів, на які буде складно закрити очі.

  P.S.: Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков відкидає будь-які звинувачення щодо причетності його родини до закупівлі рюкзаків.

     Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 
  від: Дмитро - вох
  16.02.2016 23:49
  За Шокінкою повинен піти у відставку так званий антипатріотичний міністер Аваков ...

  від: Борис Т. Місто: Житомир
  14.02.2016 15:22
  А почему працівники СБУ та військової прокуратури так долго скрывали это видео? Есть смысл у них спросить, заодно подтвердят, что видео настоящее

  від: олек Місто: рівне
  14.02.2016 13:44
  Влада мовчить мабуть думає що пройда трохи часу ще хтось вкраде ще більше ,або на війні щось станеться неординарне і про Авакова всі забудуть ,так як забули про попередніх корупціонерів.НЕ ЗАБУДЕМО!!!!

  від: Ернст Місто: Харків
  14.02.2016 12:48
  А чому «Схеми» на достукались до Сергія Чеботаря, чи його вже вбили?

  від: Микола Місто: Київ
  13.02.2016 15:27
  В нормальній державі Аваков (за метання склянок і причетність родини і підлеглих до злочинних оборудок і корупції) повинен був би подати у відставку (за допомогою президента, бо сам не в змозі), двічі генерал Матіос - туди ж за бездіяльність і тим самим - сприяння злочинцям. Про Шокіна не йдеться, він не в Україні, а у віртуальному задзеркаллі! Але відставки, як і тюрми для злодіїв - притаманне нормальній цивілізованій державі, не країні дурнів. Чекаємо наступного Майдану з півнями!
  У відповідь

  від: Vik Fedoriv
  14.02.2016 04:10
  Повністю з Вами згідний, за одним винятком - пізно! Тепер Аваков, його синок та інша нечисть, що матюжить вздовж та впоперек на камеру і поза нею, мають бути заарештовані не гайно!

  від: юг
  12.02.2016 19:40
  то, что Аваков за 2 года стал миллиардером, ни для кого не новость
  У відповідь

  від: Анонім
  13.02.2016 13:39
  То, что Аваков - ещё и бандюган, уже давно ни для кого не секрет.

  від: Анонім
  12.02.2016 19:21
  Большинство народа до и в ходе Майдана отлично понимало, что оппозиция еще бОльшие бандиты, идиоты и воры, чем Янукович и ПР, поэтому на выборах революционеры не побеждали, теперь плоды революции наглядные и закономерные, эксперимент подтвердил теорию, но эта наука стоит народу огромных денег, здоровья и жизней, причем тому народу, который к революции ни малейшего отношения не имеет.

  від: tu
  12.02.2016 18:50
  пора звалювати, дістали

  від: Анонім
  12.02.2016 17:43
  Комусь Аваков заважає.
  У відповідь

  від: Vik Fedoriv
  14.02.2016 04:14
  Мені, насамперед. Та всім, кого я знаю..

  від: Дмитро - вох
  12.02.2016 17:04
  Investigative Jjurnalist дуже часто в своїх досіджуваннях не помиляються і є майже 100 % прадивими , . тому цією прихованою зйомкою в МВС сина Авакова та Чоботаря СВУ та прокуратура повинна негайно провести інтенсивне дослідження.,бо як знаємо, що так звані політики які будьяким чином отримають високу урядову посаду, вони використовують своє упововаження та допомагають своїм дітям чи будь кому з рідних, , тому дослідження зйомоки сина Авакова з Чоботарєм,яку знайшли журналістів СХЕМИ в повності та негайно повинні бути на першому порядку дня у СБУ....
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Чи ефективна місцева влада в «сірій зоні» на Донбасі? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Василь Сліпак на майдані Незалежності під час прощання із загиблими бійцями «Правого сектору». 14 червня 2016 року

  Загибель воїна-співака. Він приїхав із Франції, щоб захищати Україну

  «Голос Василя Сліпака, його «Слава Україні!»… Він вже був легендою, бо не кожен оперний співак може поїхати на фронт» 

  Українська мова. Її статус в Конституції досі ігнорує нинішня влада

  20 років Конституції України: боротьба за реальний статус української мови триває 

  Вселенський патріарх Варфоломій (посередині) та лідери світових православних церков на Всеправославному соборі. Іракліон, 20 червня 2016 року

  На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

  «Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі» 

  ОБРАНЕ ВІДЕО

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ