29 червня 2016, Київ 01:13

  Політика

  Ходорковський і страх Путіна

  Путін живе в жаху. Він не бажає гинути сам. Його мета – загинути разом із Росією

  Михайло Ходорковський (ліворуч) і Володимир Путін
  Михайло Ходорковський (ліворуч) і Володимир Путін
  (Рубрика «Точка зору»)

   

  Інтерпол очікувано відмовив Росії в розшуку колишнього власника компанії ЮКОС Михайла Ходорковського. У штаб-квартирі організації нагадали Москві, що її статут «категорично забороняє робити будь-які дії політичного, військового, релігійного чи расового характеру».

  Але у Кремлі навряд чи очікували якогось іншого рішення Інтерполу. Не потрібно думати, що російське керівництво є таким наївним і не розуміє, якою буде міжнародна реакція на переслідування опального олігарха. Сама процедура звільнення Ходорковського з його подальшим виїздом на Захід не мала нічого спільного з класичним правом. У цивілізованому світі Ходорковського всі роки його ув’язнення сприймали як заручника Путіна. А його звільнення – як результат успішних переговорів політичного характеру.

  Рішення про кримінальне переслідування Ходорковського – сигнал не для Заходу. Це нагадування всім представникам російської політичної і підприємницької еліти: Ходорковський продовжує перебувати у «чорному списку» Кремля. Його помилування аж ніяк не означає відновлення в громадянських правах. Якщо Ходорковський раптом вирішить приїхати в Росію, він буде негайно заарештований і засуджений. Тепер – за вбивство.

  Оголошення в розшук – це і сигнал самому Ходорковському. Путін вважає його ворогом і сприймає його політичну діяльність як відкритий виклик. У Ходорковського не повинно бути ніяких ілюзій щодо настроїв російського президента і його оточення.

  Але чи є це «сигналізування» демонстрацією впевненості Путіна в собі і своїх силах? Зовсім ні. Якби Путін був такий упевнений, він би просто не помічав Ходорковського. Спочатку так і було.

  Але тепер, коли Росія увійшла у фазу гострої економічної кризи і ситуація в країні погіршується з кожним днем, Путін просто боїться конкуренції.

  Плакат на одній з акцій протесту у Москві, 2011 рік
  Плакат на одній з акцій протесту у Москві, 2011 рік

  Путін передбачає, що якась частина еліти почне шукати заміну неадекватному вождю. Що хтось зрозуміє – ситуацію можна виправити шляхом банального палацового перевороту. Але в цьому випадку спадкоємцем Путіна повинен стати той, хто користується довірою Заходу. Політик, який зможе претендувати на економічну допомогу і кредити та одночасно залишатися «своїм» для російської еліти.

  Таких людей залишилося не так вже й багато. Один із них – колишній російський прем’єр Михайло Касьянов, якого почали посилено цькувати. Касьянов – досвідчений державний діяч із великими зв’язками в російських політичних колах. І він користується повагою на Заході. А інший – Ходорковський. І його теж почали цькувати.

  Путін живе в жаху. Для того, щоб вижити, йому потрібно боротися з будь-якою людиною, що здатна відтягти Росію від краю прірви. Як і будь-який авторитарний правитель, Путін не бажає гинути сам. Його мета – загинути разом із Росією.

  Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не завжди відображають позицію редакції


  Віталій Портников

  PortnikovV+rferl.org

  Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Редактор і ведучий програм російської редакції Радіо Свобода «Час гостей» і «Час преси». Спеціалізується на висвітленні проблем пострадянського простору, відносин Росії з країнами СНД, Центральної та Східної Європи.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Александр Богомолов Місто: Волгоград
  15.02.2016 17:02
  Ходорковский прекрасно знает, что если он в открытую скажет о том, что необходимо вернуть Крым Украине, то это поставит крест на его политических потугах. Кроме того, сам по себе МБХ, в определенной степепни, является либеральным имперцем. Достаточно вспомнить его высказывания насчет Кавказа. Впрочем, не он один. Широкие либеральные круги, кроме самых маргинальных, думают примерно в таком же ключе. Что объясняет общее отношение к украинцам, не как к совершенно другому соседнему народу, а как к своеобразной составной части общерусского этноса ставшей на путь демократии. Из этого заблуждения и происходит всеобщая симпатия российского либерального политикума.

  від: Анна
  15.02.2016 14:20
  Аноніму! 14.02.2016рБ., 16:42
  З античної філософії відома притча-жарт про Платона і Діогена, які посперечалися про те, що таке людина? "Людина, -сказав Платон,-це двоноге без пір'я." Тоді Діоген общипав півня і представив його на суд аудиторії, як доказ неправильності платонівського визначення. Недарма китайське прислів'я говорить, що суперечку виграє той, хто точніше називає речі своїми іменами. Довелося Платонові робити уточнення. Якщо мої слова тебе образили, то як і Платон, роблю уточнення. Людина-це двоноге без пір'я, що має широкі ноги.

  від: Олєкса Моцкаль
  13.02.2016 20:12
  Взагалі потрібно добавити, що багато так званих демократів не збираються повертати Крим Україні.
  Ходорковський говорить, що Крим приєднаний не правильно але про повернення мови не веде.
  У відповідь

  від: Володимир Місто: Інгульськ
  15.02.2016 14:14
  У М. Твена є оповідання "Людина, яка спокусила Гедліберг".
  Путін також є людиною, яка спокусила росіян: росіяни перед усім світом виглядають як збіговисько співучасників злочину: спокуса виявилася апріорі вищою того порогу, коли їм ще можна було гратися у лицемірство. "Кримнаш і крапка!" Пастка зачинилася - "сядуть всі!"
  Потенційні кандидати в президенти Росії також виявилися все тими ж спокушеними жителями Гедлібергу. Путін сміється в кулачок: всі пов'язані, всі виявилися "гнилими", питання лише в ціні.
  А мораль така: порядність не вимірюється в метричній системі координат, вона або є, або її нема. Росіянам обікрасти Україну та нагнути українців - це для них настільки "свята справа", що імперативи моралі в їхніх очах є просто нікчемними. Путін блискуче це продемонстрував!

  від: Анонім
  13.02.2016 15:28
  " Що хтось зрозуміє – ситуацію можна виправити шляхом банального палацового перевороту. Але в цьому випадку спадкоємцем Путіна повинен стати той, хто користується довірою Заходу. Політик, який зможе претендувати на економічну допомогу і кредити та одночасно залишатися «своїм» для російської еліти."

  А на кой ляд нужны иностранные кредиты и помощь России и российской элите, если вывоз капитала из России все врем превышал обратный поток, причем от размещения средств Запада в России она получает меньше, чем от противоположного процесса:

  " Необходимо выполнить уже неоднократно дававшиеся Президентом России указания о деофшоризации российской экономики, создающей закритическую зависимость ее воспроизводственных контуров от англосаксонских правовых и финансовых институтов и влекущей систематические потери российской финансовой системы до 60 млрд. долл. в год только на разнице в доходности занимаемого и размещаемого капитала."


  від: Володимир Місто: Інгульськ
  13.02.2016 10:03
  Вроджена неадекватність у вигляді відсутності саморефлексії якраз і допомогла багатьом посередностям злетіти догори в соціальному стані і кар'єрному успіху. Пнимітивність розуму у поєднанні з тваринним неусвідомленням того, що комплекс бажань їх внутрішнього світу не є тотожністю світу загалом іноді породжує такі феномени як Сталін, Гітлер, Путін і багато інших. Цілком логічно, що особистості такого штибу щиро вважають і вони в тому абсолютно впевнені, що світ лише тому опинився на грані ризику життя або смерті, бо саме на такій грані ризику опинилося їхнє власне життя.
  Вважаю за необхідне розвинути певні наукові дослідження для впровадженя профілактичних заходів на упередження та виявлення таких прихованих психопатів. Хоча ні. Все набагато простіше, а саме - запровадити принципи справжньої демократії.
  У відповідь

  від: Анонім
  13.02.2016 16:23
  Володимр.Давно такие иследования проводились и Фрейдом и Лоренцом и Тинбергеном.Осталось только загадкой то,что Т Черновол и Кива,Ляшко и Семен Семенченко у нас в элитах ходят. Наверное наука за последнее время у нас не в почете.
  У відповідь

  від: Анонім
  14.02.2016 18:55
  "від: Анна
  14.02.2016 16:42
  Аноніме! Загадкою залишається те, що як таке двоноге без пір'я, як ти, ходить по планеті Земля?"

  Патриоты легко проходят модераторов, им разрешено оскорблять других пишущих, как и в целом в Украине активистам можно нарушать любые правила и законы. которые для лохов, а не проамериканских сверхчеловеков..
  У відповідь

  від: Анна
  14.02.2016 16:42
  Аноніме! Загадкою залишається те, що як таке двоноге без пір'я, як ти, ходить по планеті Земля?

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Чи ефективна місцева влада в «сірій зоні» на Донбасі? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Українська мова. Її статус в Конституції досі ігнорує нинішня влада

  20 років Конституції України: боротьба за реальний статус української мови триває 

  На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

  «Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі» 

  Другий фронт: вояків б’ють у тилу. МВС заплющує очі?

  Побутові й ідеологічні конфлікти за участі ветеранів бойових дій на сході викликані проросійськими настроями частини громадян і байдужістю поліції – експерти 

  ОБРАНЕ ВІДЕО

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ