29 травня 2016, Київ 16:23

  Політика

  Сепаратисти виключають участь у виборах всеукраїнських політичних партій ‒ Роман Безсмертний

  Представники угрупувань «ЛНР» і «ДНР» наполягають на участі у виборчому процесі самовисуванців, які проживають на тій території не менше двох років ‒ експерт

  Чому Мінські угоди не працюють? Чого очікувати?i
  X
  Олексій Мацука
  16.02.2016
  Із усіх боків лунають заяви про нежиттєздатність Мінських угод. Очікуваний режим припинення вогню так і не настав, люди продовжують гинути, поставки міжнародної гуманітарної допомоги обмежені в окупованих районах. При цьому кордон із Росією на окупованій ділянці Донецької і Луганської областей відкритий навстіж. Хто ж не виконує пункти Мінських угод? Яка роль Росії і Європи в урегулюванні чи «замороженні» конфлікту на Донбасі? Чи можливі вибори на окупованій території, і на яких умовах? Відповіді на ці питання шукаємо сьогодні в програмі «Донбас.Реалії» із представником України у тристоронній контактній групі в Мінську Романом Безсмертним. Дивіться програму «Донбас.Реалії» з Олексієм Мацукою щовівторка і щочетверга о 18:20 на сайті Радіо Свобода. Наш тег #donbassreal

  Останнім часом в Україні піддали різкій критиці Мінські угоди. Оскільки очікуваний режим припинення вогню так і не настав, люди досі гинуть, поставки міжнародної гуманітарної допомоги обмежені в окуповані райони, а кордон з Росією на Донбасі відкритий навстіж. Хто ж не виконує пункти Мінських угод, підписані Україною і представниками сепаратистів ‒ про це в програмі «Донбас. Реалії» говорили із представником України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Донбасі у Мінську Романом Безсмертним.

  Роман БезсмертнийРоман Безсмертний
  x
  Роман Безсмертний
  Роман Безсмертний

  ‒ Чи могли б Ви доступно розказати, що саме відбувається під час перемовин у Мінську та з яких груп вони складаються?

  ‒ Перемовини відбуваються під патронатом «нормандського формату» і беруть в них участь президенти Франції, Росії, України та канцлер Німеччини. Ця «нормандська четвірка» і формує курс роботи, завдання та цілі. Головна робоча кухня ‒ Тристороння контактна група, яка працює у Мінську. До неї входять Україна, яку представляє Леонід Кучма, Росія представлена Борисом Гризловим та ОБСЄ на чолі з Мартіном Сайдіком. На засіданні контактної групи є і «представники» з Донецька та Луганська (які нині окуповані – ред.).

  ‒ Як себе поводять представники окупованих районів?

  Якщо в процесі одна зі сторін вимагає, просить або наполягає почути думку «представників» окремих регіонів Донецької і Луганської областей, то їм така можливість надається

  ‒ Перемовини ведуться у дипломатичному форматі, який вимагає певного типу поведінки. Крім того, потрібно розуміти, що перемовини ведуться у тристоронньому форматі: Україна, Росія та ОБСЕ як посередник. Якщо в процесі одна зі сторін вимагає, просить або наполягає почути думку «представників» окремих регіонів Донецької і Луганської областей, то їм така можливість надається. Не було жодного разу, щоб хоча б одна сторона не коментувала ситуацію, не висловлювала свою думку.

  ‒ Наскільки думка сепаратистів співвідноситься із думкою Росії?

  ‒ По факту, це одна й та сама позиція, яка кількаразово тиражується. Головною змістовою частиною будь-якого виступу є звіти координаторів, зокрема, щодо питань, обговорених на підгрупах, їх чотири. Перша група з гуманітарних питань, предметом якої є обмін незаконно утримуваних осіб, а також звільнення журналістів, надання гуманітарної допомоги. Друга група ‒ економічна, яка розглядає питання комунікації, життєзабезпечення, водопостачання, водовідводу, фільтрування води, ремонту доріг, мостів, електромережі тощо. Третя група займається безпекою, вона аналізує минулий період на підставі звіту моніторингової місії ОБСЄ: де і які були обстріли, хто зі сторін обстрілював, чому не зафіксували. Вони іноді беруть матеріали із спільного центру координації. У рамках цієї підгрупи розглядаються також питання відводу озброєння, зони базування, причини недопущення до цих зон ОБСЄ. Тут же піднімаються питання порушення режиму кордону, поставок озброєння, участь у цьому російських військових. І четверта група ‒ політична, яка займається проблематикою конституційної реформи, виборами, можливою амністією, перспективами та поверненням громадянства особам, які вчинили злочин.

  ‒ Чи бачите Ви справжнє бажання сторін вирішити конфлікт?

  Щоб зупинити обстріли, потрібно просто не стріляти або зупинити поставки озброєння та боєприпасів зі сторони Росії

  ‒ Щоб зупинити обстріли, потрібно просто не стріляти або зупинити поставки озброєння та боєприпасів зі сторони Росії. Для цього потрібне рішення однієї людини, а саме президента Володимира Путіна. Якщо не буде постачання цього озброєння, то через два місяці просто не буде чим стріляти. З іншого боку, люди, які переступили лінію і посягнули на державну цілісність і суверенітет, розуміють ‒ їм потрібно якимось чином виправдати свої дії. Тому якщо вони матимуть чим стріляти, вони стрілятимуть, ними керує страх.

  ‒ Утім це ж маргінальна меншість.

  Потрібно якомога швидше домогтися припинення вогню, щоб налагодити комунікацію та життєдіяльність цих людей

  ‒ Ви правильно зазначили. У цьому процесі ми мусимо розділяти людей на тих, хто вчинив злочин, і рано чи пізно вони будуть притягнуті до кримінальної відповідальності, і на тих, хто є заручниками ситуації на Донбасі. Тут є дилема: потрібно якомога швидше домогтися припинення вогню, щоб налагодити комунікацію та життєдіяльність цих людей.

  ‒ Яким чином відбувається Ваша комунікація із президентом?

  ‒ Уся група перебуває з ним у контакті, і перед кожним від’їздом до Мінська відбуваються зустрічі. Їхній зміст зводиться до директив, які готує Міністерство закордонних справ, на їхній основі і ведуться перемовини. Документи готуються на основі аналітики РНБО та Інституту стратегічних досліджень, їх вистачає. Єдиний недолік ‒ політична підгрупа починає роботу на один день раніше.

  ‒ Чи слід готуватися до виборів на окупованій території?

  Якщо немає безпеки, говорити про можливе політичне врегулювання передчасно. Інша сторона відмовляється від участі у виборах представників всеукраїнських політичних партій

  ‒ Якби це залежало від України, то проблем не виникло б. Утім російська сторона досі не виконала ні перший, ні другий, ні третій пункт угод. Зокрема, обстріли, поставки озброєння, відхід іноземних військ ‒ ці питання дотепер не вирішені. Відтак якщо немає безпеки, говорити про можливе політичне врегулювання передчасно. Це можна тільки обговорювати. Не виключаю, що з плином часу вогонь припиниться, відновлять свою роботу державні інститути і проведення виборів стане можливим. Утім, на жаль, інша сторона відмовляється від участі у виборах представників всеукраїнських політичних партій. Вони наполягають на участі самовисуванців, які проживають на тій території не менше двох років.

  ‒ І все ж таки Україна націлена на замороження конфлікту чи на його мирне врегулювання?

  ‒ Ми повинні проводити конструктивну позицію. Є можливість вирішувати проблеми ‒ ми їх вирішуємо. А це можливо, коли припиняться обстріли.


  Олексій Мацука

  alex.mazuka+gmail.com

  Олексій Мацука – український журналіст, ведучий Радіо Свобода з 2014 року. У квітні 2014 року увійшов до списку «100 героїв інформації», вперше опублікованого організацією «Репортери без кордонів». У жовтні 2014 року Олексію Мацуці присуджено міжнародну премію International Press Freedom Award організацією «Канадські журналісти за свободу висловлювань» (англійською: Canadian Journalists for Free Expression).  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Іван Місто: Київ
  17.02.2016 15:23
  Ви нам платіть а ми не будемо мати жодної відповідальності.
  Робитимемо що захочемо.
  Логіка як раз їхнього рівня. Все нормально.
  Халявщики-неадеквати. Саме на таких грунтах рясно МММи і ростуть.

  від: Василь Місто: Київ
  17.02.2016 13:44
  Амністія не проведена, Конституція не поміняна, полонених не звільнено... Як в такій ситуації Безсмертний уявляє приїзд Ляшко(Яценюка, Тимошенко...) в Донецьк для передвиборної агітації?

  від: Вуйко Місто: Київ
  17.02.2016 12:34
  А що? В Україні є політичні партії, чи все таки під виглядом "партій" діють фірмочки "елітних злодіїв " для дальнішого розкрадання та захисту раніше вкраденого від народу з використанням того ж самого народу за 100-200 грн. раз на 4-5 років?

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  САВЧЕНКО ПРО ПУТІНА

  Переглянути всю прес-конференцію

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Суботнє інтерв’ю» | Суспільству плювати на Верховну Раду – Андрій Білецький  

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Відео Бій, який зараз треба витримати Савченко, значно складніший, аніж той, який був у Росії – Гайдай

  Надії Савченко пророкують конфлікти зі своєю фракцією у Верховній Раді 

  У НАБУ підтвердили отримання документів щодо «чорної каси» Партії регіонів

  Документи, які підтверджують незаконні виплати Партією регіонів готівки низці колишніх і нинішніх високопосадовців – колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак 

  Джозеф Байден і Петро Порошенко, архівне фото (©Shutterstock)

  Порошенко під час розмови з Байденом відзначив необхідність посилення санкцій щодо Росії – АП

  Тим часом лідери країн «Групи семи» узгодили продовження санкцій проти Росії і погрожують посилити їх у разі потреби 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Савченко помилували з гуманістичних міркувань – прес-секретар Путіна

   

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ