25 червня 2016, Київ 06:20

  Політика

  Спецслужби Росії намагалися підібратися до Савченко – адвокат

  «Через власний агентурний зв’язок намагались впливати на її родичів в Україні. Вона добре тримається, не піддається на провокації»

  Надія Савченко під час засідання суду у Москві. 17 лютого 2016 року
  Надія Савченко під час засідання суду у Москві. 17 лютого 2016 року

  Російські адвокати Надії Савченко відвідали Київ для закритих зустрічей, які можуть пришвидшити визволення їхньої підзахисної. На початку березня суд над українською льотчицею і добровольцем батальйону «Айдар» закінчиться, а вже в квітні адвокати Марк Фейгін і Микола Полозов чекають на її повернення в Україну. Говорять, що Надія – перша їхня підзахисна, яка не здається.

  – Раніше Ви заявляли, що Надію Савченко випустять у квітні цього року. Не відмовляєтесь від своїх слів?

  Марк ФейгінМарк Фейгін
  x
  Марк Фейгін
  Марк Фейгін

  Фейгін: У публічному просторі це неодноразово звучало від самого Володимира Путіна. Він говорив, що після того, як пройдуть судові процедури і буде винесено вирок, з’являються процесуальні можливості обговорювати це питання. Отже, обговорювався сам факт звернень до Путіна із цими вимогами і були пошуки варіантів вирішення їх. На закритих переговорах прізвище Савченко кілька разів обговорювалося, я це просто знаю.

  Це також обговорювалося на зустрічах у «нормандському форматі» за участі лідерів ФРН і Франції , я читав стенограми цих обговорень.

  Всі знають, що Савченко невинна, так само, як усі знають, що російські війська є на Донбасі. Цього не визнає лише одна сторона, але факту це не змінює

  Треба розуміти, що перепоною є саме російська сторона, а не українська. Часто говорять, що Україна не так ефективно намагається звільнити Савченко, але це не так. Контрпартнер у цих перемовинах – це Кремль. Він такий, який є. Всі знають, що Савченко невинна, так само, як усі знають, що російські війська є на Донбасі. Цього не визнає лише одна сторона, але факту це не змінює. Зараз шукають можливості примирити пропагандистські цілі і геополітичні прагнення із необхідністю повернути Савченко на батьківщину. Коли його знайдуть, я сказати не можу, тому що адвокати не є учасникам переговорів.


  2-3 березня пройдуть дебати між захистом і обвинуваченням, потім буде останнє слово Надії Савченко і суд йде виноситиме рішення. За нашими приблизними підрахунками, рішення оголосять через два тижні. Їм же потрібно ще написати це рішення – близько 100 сторінок тексту.

  Вирок буде дуже суворий – 15-20 років. Але це немає ніякого значення, це пропагандистський судовий процес

  Буде вирок і вирок буде дуже суворий – 15-20 років. Але це немає ніякого значення, це пропагандистський судовий процес. Суд виконує політичну задачу – показати, що в Україні є «карателі», а батальйон «Айдар» вбивав журналістів і мирних громадян і таке інше.

  Наразі напруження знижується, але рішення по справі Савченко має бути «вінцем» спільної роботи і суду, і ФСБ, і інших. Якщо її виправдають, це буде означити, що вони всі марно працювали, а таке в Росії неможливо.

  – Ви вважаєте, її обміняють на «грушників» Євгена Єрофеєва і Олександра Александрова? Чому саме на них?

  Було б брехнею казати, що існує хоч маленька можливість того, що суд виправдає Савченко

  Фейгін: Немає інших таких же «соковитих». Був майор Старков, але його обміняли на «кіборга» Рахмана. Але у випадку з Єрофеєвим-Олександровим і Савченко інша механіка – простого обміну бути не може, немає такої процедури. Єдиний спосіб – це конвенція видачі особи іншого громадянства для відбуття покарання по місцю її громадянства. Обидві сторони заявили що це можливо. Я думаю, що на сьогоднішній стадії, це і в політичному, і в процесуальному плані, єдиний варіант того, як Надії Савченко опинитись вдома. Було б брехнею казати, що існує хоч маленька можливість того, що суд виправдає Савченко.

  – Але про політичних в’язнів Сенцова і Кольченка також говорили, що їх випустять, а їх засудили на великі терміни

  Фейгін: Неофіційно я чув, що ані Сєнцова, ані Кольченка ніхто не збирався віддавати. Вони для суду були громадяни Російської Федерації. А Савченко вважають українською злочинницею.

  Самого Сєнцова, як я чув від українських консулів, «розводили» в ростовському СІЗО, де він сидів близько 2 місяців після апеляційної інстанції. Йому нашіптували, що його звільнять. Це робилося, щоб він не голодував, не робив заяв, а просто сидів і чекав. Отже він чекав-чекав і його відправили до Якутська. Я думаю, що ніхто не збирався його обмінювати, це був  обман, щоб він тихо сидів. Російській владі вигідно, щоб засуджений тихо сидів і нічого не вимагав.

  (Раніше адвокат висловлював припущення, що Сенцова відправили до Якутії за непокору – ред.)


  – Якщо суд не чинить правосуддя, чому були важливі всі докази невинності Надії Савченко, які оприлюднили в суді?

  Ми усім довели її невинність. У Росії нема суду як джерела правосуддя

  Фейгін: На рішення суду не впливатиме те, як обвинувачення доводить її провину, чи як ми доводимо її невинність. З точки зору рішення, це сізіфів труд. Але суд йшов публічно і ми усім довели її невинність. У Росії нема суду як джерела правосуддя, тому доводиться застосовувати і політичні, і публічні методи, щоб досягти цілі і результату.

  Ми навели не лише свідчення людей, а ще й матеріальні докази – білінг телефону не можна вигадати, як не можна вигадати астрономічну експертизу.

  Ще під час попереднього слідства український адвокат Плахотнюк отримав документи, які доводять що Савченко потрапила в полон майже на півтори години раніше, аніж загинули журналісти

  Ще під час попереднього слідства український адвокат Олександр Плахотнюк отримав документи, які доводять що Савченко потрапила в полон майже на півтори години раніше, аніж загинули журналісти Антон Волошин і Ігор Корнелюк. Якщо її не було на місті загибелі, про що можна говорити далі? На жаль багато українців мають якійсь ілюзії щодо ролі доказів в російському суді.

  – Надія повернулася до голодування?

  Ми проти голодувань – це неефективний засіб тиску на владу. Але в Надії непростий характер, вона сама ухвалювала рішення

  Фейгін: До кінця свят в січні вона тримала суворе голодування, а після цього погодилася їсти дитячу суміш. Таку суміш вводять через зонд у випадку примусового харчування. Вона пішла на це, щоб брати участь в суді, який розташований на великій відстані від її СІЗО – без харчування вона б не доїхала туди. Одну порцію, близько 300 грамів, вона їсть кілька днів.

  Ми взагалі проти голодувань – це неефективний засіб тиску на владу. Але в Надії непростий характер, вона сама ухвалювала рішення.

  – Ви давно працюєте в Росії, часто з гучними політичними справами. Що нового відкрила для вас ваша підзахисна?

  Надія Савченко – перша моя підзахисна, яка не змінює позицію, не піддається на провокацію

  Фейгін: Надія Савченко – перша моя підзахисна, яка не змінює позицію, не піддається на провокацію. Про це нехай скаже мій колег Микола Полозов у нього в цьому більше досвіду.

  Микола ПолозовМикола Полозов
  x
  Микола Полозов
  Микола Полозов

  Полозов: Влада в таких питаннях намагається тим чи іншим способом зруйнувати захист. Якщо його вдається зруйнувати зсередини, безпосередньо впливаючи на підзахисного, то для влади це чудова історія, це всіх влаштовує.

  У справі Савченко були неодноразові способи підібратися до неї. Російські спецслужби намагались впливати на її родичів в Україні. Вона добре тримається, не піддається на провокації

  У справі Савченко були неодноразові способи підібратися до неї. Російські спецслужби, через власний агентурний зв’язок намагались впливати на її родичів в Україні. Вона добре тримається, не піддається на провокації.

  Є люди спочатку міцні, тримаються, а потім піддаються тиску і руйнують захист. Простий приклад, ваш ув’язнений, 72-літній директор інституту визнав вину і йому дали шість років суворого режиму. Нам розповідали, що йому запропонували визнати вину і за це через два роки відправити додому. Але його обдурили. Він відмовився від апеляції, визнав вину і зараз в Нижньому Новгороді в лікарні.

  – Чи ви помічали зв’язок між вставленням до Савченко і переговорами по припиненню вогню в Україні?

  Коли про Савченко публічно говорили, над нею не знущалися як над Сенцовим у Криму, голки під нігті, як Миколі Карпюку, не заганяли

  Фейгін: Це постійно відчувається. Коли про Савченко публічно говорили, над нею не знущалися як над Сенцовим у Криму, голки під нігті, як Миколі Карпюку, не заганяли. Тому що захист, користуючись політичним методами, заборонив би це.

  Чим вище підіймався політичний статус Надії, тим більше пенітенціарна система боялася, щоб з нею нічого не сталося. Вони зараз до неї на «Ви» звертаються.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: старик
  24.02.2016 07:31
  Горе стаду, если их вожак шакал. и убийца.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Лінія фронту. На межі повномасштабної війни? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ