24 травня 2016, Київ 18:40

  Політика

  Інформаційна війна: чи готова Європа до «розіп’ятих хлопчиків»

  У Євросоюзі діє команда з викривання російських фейків. А ще донедавна Європа робила вигляд, що інформаційна війна Кремля її не стосується

  Політична карикатура Олексія Кустовського
  Політична карикатура Олексія Кустовського

  «Розіп’ятий хлопчик» та неіснуючі «карателі» – українці не лише звикли до російських фейків, а й все більше жартують над ними. Утім, аби виробити «імунітет», знадобилось два роки. Європа, натомість, довгий час робила вигляд, що інформаційна війна Кремля її не стосується. Однак фейк про буцімто «зґвалтовану» 13-річну Лізу в Берліні свідчить, що європейським країнам слід пильнувати свій медіапростір. Тож чи сильно впливає зараз Кремль на те, які новини почує родина в Німеччині, Латвії чи Чехії? Про це у Празі говорили Якуб Каленський, керівник європейської зовнішньополітичної служби із боротьби з російською пропагандою, та Євген Федченко, співзасновник українського проекту StopFake.

  Останні дев’ять місяців у ЄС працює команда (EEAS East STRATCOM Team), що відслідковує кремлівську пропаганду у медіапросторі європейських країн. «Все, що нам треба було – європейський StopFake», – говорить її очільник Якуб Каленський.

  (Зліва направо): Євген Федченко, співзасновник українського проекту «СтопФейк»; Якуб Янда, виконавчий директор European Values Think-Tank; Якуб Каленський, керівник європейської зовнішньополітичної служби із боротьби з російською пропагандою
  (Зліва направо): Євген Федченко, співзасновник українського проекту «СтопФейк»; Якуб Янда, виконавчий директор European Values Think-Tank; Якуб Каленський, керівник європейської зовнішньополітичної служби із боротьби з російською пропагандою

  Головна задача, говорить він, – моніторити російські медіа в країнах ЄС та відслідковувати фейки. З часом, коли інформації збереться достатньо, вдасться прораховувати дії Кремля наперед, сподівається Якуб.

  Команда регулярно публікує моніторинг  російських медіа. Звертає увагу на те, що за останні кілька тижнів побільшало розмов про Україну. Зокрема, у різноманітних програмах темою випуску стали вигадані плани президента України Петра Порошенка почати повномасштабну війну проти Росії.

  Фрагмент із моніторингу. Фейк про те, що Україна застосовує хімічну зброю для зомбування людей

  Такі відслідковування актуальних «трендів» дезінформації дозволять Європі бути напоготові, говорить Якуб. І якщо далі інтерес «переключиться» на Латвію, наприклад, значить, там Росія щось задумала, каже він.

  «Після Грузії нам здавалось, що таке більше не повториться. Але Росія робить це з Україною. Де гарантія, що це не повториться в Балтійських країнах?» – зауважує експерт.

  Говоримо про пропаганду Росії чи пропаганду Кремля?

  Водночас, Каленський, як і багато хто з європейських експертів, називає інформаційну війну «кремлівською», а не «російською». Так, каже він, можна відокремити медіа, які постять фейки, від тих, які ще намагаються говорити правду.

  «Дождь» і «Новая Газета» досі намагаються чесно працювати, і там досі є журналісти». І вони досі хочуть знати, що на них звертають увагу, щоб не відчувати, що працюють намарно», – пояснює він.

  Натомість, Євген Федченко, співзасновник українського ресурсу StopFake, зауважує, що частка тих, які ще не підконтрольні Кремлю та працюють без «вказівок згори», настільки мала, що їх можна не брати до уваги. І поділ на федеральні та приватні медіа також можна опустити, адже часто можна відслідкувати, як один коментар чи акцент по темі, використаний «акулою пропаганди», підхоплюється різноманітними дрібнішими каналами та сайтами для потужнішого впливу.

  «Понад 90% росіян отримують новини виключно з ТБ. А більшість ніколи не було за кордоном, тож їх легко переконати в тому, що буцімто європейський світ руйнується», – говорить Федченко.

  Водночас, додає, що значна частина аудиторії того ж StopFake – із Росії, і ці ж люди часто «голосують рублем», фінансують антипропагандистський проект. Тож попит на чесні новини в Росії ще є, каже Федченко.

  Окрім безумовного впливу прокремлівських медіа в самій Росії, їхні позиції досить сильні і за кордоном, говорить він. Зокрема, російські RussiaToday, Sputnik, TАСС широко охоплюють європейський медіаринок та в низці країн мають дуже зручні умови для мовлення.

  Російський «Супутник» розширює сітку мовлення


  Захищаючи кожного свого лояльного Кремлю журналіста за кордоном, Росія, натомість, дуже вибірково дає візи іноземним медійникам, які хочуть працювати на її території. Окрім цього, авторитетні міжнародні видання часто додають «дочірне вкладення» у вигляді російської газети іншими мовами. Такі кроки, безумовно, суттєво розширюють вплив Кремля на те, про які новини за вечерею говорити у Франції чи Чехії.

  «Окремі уряди не можуть боротись, якщо решта не залучаються», – говорить  Федченко.

  Тож що робити Європі?

  За останні пару років світ змінився: усталені раніше політичні правила гри та домовленості більше не діють, а про нові держави-лідери ще не домовились, говорить Євген Федченко.

  «Зараз діє щось дуже подібне до радянської пропаганди. Ми помічаємо подібні підходи, які використовувались колись для боротьби з Німеччиною, США», – наголошує він.

  Опитування pewglobal.org про ставлення до Росії, серпень 2015Опитування pewglobal.org про ставлення до Росії, серпень 2015
  x
  Опитування pewglobal.org про ставлення до Росії, серпень 2015
  Опитування pewglobal.org про ставлення до Росії, серпень 2015

  Тож одним із способів, яким Європа може захистити себе від пропаганди, може стати перегляд виданих російським медіа ліцензій на мовлення. Також більше моніторити інтернет, адже на відміну від епохи друкованих ЗМІ, зараз люди легко перепощують фейки, прочитавши лише заголовок.

  Що ж стосується викривання тих фейків, що з’являються. «Якщо щось ходить як качка, і крякає як качка – це качка. Якщо бачите інформацію, яка не підкріплена фактами – це пропаганда. Якщо ж підкріплена – журналістика», – пояснює експерт.

  Якуб Каленський додає, якщо історія підпадає під певний шаблон, під якусь ідеологічну лінію – це прокремлівська інформаційна кампанія. Утім, європейцю знадобиться значно більше часу, аніж українцю, щоб розібратись, де правда, а де фейк, говорить він.

  «Але потрібно працювати в цьому напрямку. Якщо не спростувати фейк протягом 48 годин – думаю, його буде дуже важко спростувати для більшості аудиторії», – говорить Якуб Каленський.

  Окрім цього, жителю Німеччини чи Чехії значно складніше пояснити, чому той чи інший канал або журналіст мають бути виключені з сітки мовлення – це апріорі сприймається як наступ на свободу слова. Тож поки масштаб поширення дезінформації в Європі встановити дуже складно, резюмує експерт.
  На тему дезінформації:

  ЗМІ Росії повторно поширили фейк про Україну і Монголію 02.03.2016
   ЗМІ Росії повторно поширили фейк про Україну і Монголію

   Буцімто Верховна Рада України звернулася до парламенту Монголії з вимогою компенсації за руйнування Києва військами Батия далі

  ЗМІ Росії вигадали 67 загиблих у день жалоби за Небесною сотнею 22.02.2016
   ЗМІ Росії вигадали 67 загиблих у день жалоби за  Небесною сотнею

  Вони, передрукувавши новину агентства УНІАН за 2014 рік, видали її за сьогодення далі

  Комісар «Фейк». Як львівські студенти обдурили журналістів  16.02.2016
   Комісар «Фейк». Як львівські студенти обдурили  журналістів

  Студенти журналістського факультету УКУ перевірили, наскільки сумлінно працюють вітчизняні новинкарі далі


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Дмитро - вох
  03.03.2016 19:02
  Українці вже майже навчилися розуміти ,що Росія побудована на брехні, брехали їхні царі ,диктатори, а зараз бреше психічно хворий ідіот путін з своїм такзваним демократично політичним оточенням,Бреши нетільки мідія та політики , але навіть брешуть попи з так званим патріярхом РПЦ МП Кирилдом,який є міліярдером та власником сигареної промисловоти.Зараз починають розуміти і західні політики та журналісти, що російські політики та так звані жкрналісти видуиують в своїй пресі та телеафірах фейки нетільки про Україну ,але навіть про фейки світових політиків та громадян Цікаво коли нарешті зрозуміють пересічні росіяни ,що їхні мідія, політичні та духовні лідери їм брешуть..

  від: Vinyk
  03.03.2016 16:12
  Пані та панове, а не посоромимося бути об'єктивними. Що є -- те є, чого нема -- того нема. Фотошоп є, комбінованих зйомок є, патологічне насилля є. Європейські лідери Бєрут та Тольятті таке не підтвердять -- однак іноземці випадково в Києві могли побачити "обжинки", могли побувати в провінції, потрапити під роботу "клофелінщиків", побачити на свої очі(чи в прямих трансляціях) "реаліті-шоу з протуберанцями, на які перетворюються живі люди", навіть побувати в "апратських сповідальнях"(де спробувати свою витривалість в лапах садистів-вівісекторів).
  Від себе. Так, я був на "експертизах з пристрастям", де мене фарширували речовинами, які зазвичай застосовувались як бойові ОР(хлорорганіка, фторорганіка, засоби конвульсивної дії) -- витягували різні зізнання, витягли частково достовірний інфо-матеріал. Також моя відповідальність за те, що я взяв(сьогодні) фанфар(пористометалевий сорбент, який поглинає з повітря "тяжкі" метали) для тиску на держофіс, котрий несамовито вимагав з мене хабарі. І я був на відстані прямої видимості від видовищ знищення людей(відверто, злякався туди сунути, не хотів гинути) -- тепер про те не змовчу "за необхідних і достатніх умов"(збагачення насильницькими шляхами вимагає таємності, інтуїтивно ясно чому). І "позичав в Сірка очі" щоразу, коли бачив горе та розпач іноземців, рідні яких зникли або були скалічені на Україні. Щось з "таємних культових насильств" вдається викорінити -- щось прикрито владою адептів насильства.

  від: Аблай
  03.03.2016 14:25
  Путинские пропагандисты это полный ноль помноженный на абсолютный нуль. Их преимущество кроется лишь в полном покрытии нашего информационного поля. Достаточно лишь нескольких украинских телеканалов в богатейшем Казахстане, чтобы кардинально изменить всю эту мутную ситуацию и вывести их всех на чистую воду. Дошло до такого маразма, что у нас в кабельных сетях есть даже корейские, турецкие, уйгурские(СУАР) телеканалы, но нет ни одного украинского, хотя Украинская Диаспора Мусульманского и Казахского Казахстана находится в безусловном Авторитете. Вторая по численности Диаспора после пятой колонны Кремля. Но Киïв предпочитает всё пускать на самотёк.

  від: просто так
  03.03.2016 11:58
  Путинские пропагандисты активно используют НЛП, кстати то же самое делает и Ложкин, и почерк и у кремлевцев и у Ложкина абсолютно одинаковый , шо говорит об одной школе, единственный способ борьбы с НЛП это говорить правду, а в ЕС и США слишком толерантные , шобы говорить правду , так как она слишком горькая, вот они прячут голову в песок , называя это "нормандским форматом" , "минскими договоренностями", "женевскими" и прочей чепухой

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Донбас.Реалії» | Вибори в ОРДіЛО. Проводити чи ні? 

  Щовівторка та щочетверга о 18:30

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Зображення питання

  Тест. Заголовки російських ЗМІ: справжні чи вигадані?

  Чи знаєте Ви стиль російської преси настільки, аби називатися справжнім «диванним воїном» і експертом в інформаційній війні? Заголовки російських ЗМІ іноді шокують. А чи зможете Ви відрізнити справжні заголовки від вигаданих? Насправді це складніше, ніж Ви думаєте!

  «Миротворець» виклав нову базу журналістів

  «Публікуємо черговий список акредитованих іноземних журналістів, які співпрацюють з країною-агресором, яка фінансує міжнародний тероризм і окупувала частину територій України» 

  Квіти та дитячі іграшки біля посольства Нідерландів в Україні в пам’ять загиблих людей, які летіли в «Боїнгу» рейсу MH17. Київ, 21 липня 2014 року

  Які шанси, що Росію змусять заплатити компенсацію за «Боїнг-777»?

  Родичі загиблих у малайзійському літаку подали позов до ЄСПЛ. Вимагають по 10 мільйонів доларів за загиблого 

  Акція «Азову», Порошенко та Донбас

  «Загравання із терористами та Кремлем – як і нерозумне провокування їх – матимуть непрогнозовані наслідки не лише для України, а й для Європи» 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові  

   

  Навіщо жителі Донбасу голосували на псевдореферендумі 2 роки тому?

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ