25 червня 2016, Київ 20:39

  Суспільство

  Директор Держархіву Росії викрив фальсифікацію історії й пішов із посади

  Найгучнішим виступом Сергія Мироненка стало оприлюднення даних про те, як в СРСР створювали міф про «28 панфіловців»

  Пам'ятник героям-панфіловцям у Підмосков'ї
  Пам'ятник героям-панфіловцям у Підмосков'ї

  У Росії звільнили з посади директора Державного архіву, який виступав проти міфологізації історії російською владою. Найгучнішим виступом Сергія Мироненка проти державної фальсифікації історії стало оприлюднення даних про те, як в СРСР створювали міф про «28 панфіловців».

  Спершу Сергій Мироненко заявив, що залишив посаду директора Державного архіву Росії за власним бажанням. Потім в інтерв’ю Радіо Свобода уточнив: рішення про його відхід було «колективним».

  Як сказав історик, який залишиться в Держархіві вже як його науковий керівник, історія з критикою його діяльності з боку міністра культури Росії Володимира Мединського «не була вирішальною» для рішення про відставку. Але Мироненко при цьому наголосив, що «навіювати золотий сон» і займатися міфологізацією історії – це «не його фах».

  Сергій МироненкоСергій Мироненко
  x
  Сергій Мироненко
  Сергій Мироненко

  Доктор історичних наук, професор Сергій Мироненко очолював Державний архів Росії майже чвертьстоліття, від самого його створення 1992 року. Власне, саме створення цього закладу відбулося на хвилі відкритості, що настала після розпаду Радянського Союзу.

  Але 2015 року Мироненко наразився на критику, зокрема, з боку міністра культури, коли кілька разів виступив із розвінчуванням відомої радянської героїчної історії з часів Другої світової війни, чи, як досі називають у Росії її радянсько-німецьку частину, «Великої Вітчизняної». Йдеться про так званих «28 панфіловців».

  Фальсифікація з «28 панфіловцями»

  Власне кажучи, розвінчала вигадану радянськими пропагандистами історію Головна військова прокуратура СРСР іще 1948 року, але про це мало кому було відомо. Мироненко в кількох публічних виступах нагадав про той документ і оприлюднив його на сайті Держархіву.

  Це не міф, а фальсифікація, називаймо речі своїми іменами. Фальсифікація рано чи пізно завжди буде викрита

  Спершу, в червні 2015-го, розповідь Сергія Мироненка, що «28 панфіловців» узагалі не існувало, викликала фурор – і несприйняття багатьох учасників – на Всесвітньому конгресі російської преси в Москві. Пізніше увагу привернуло інтерв’ю історика Радіо Свобода, в якому він прямо заявив: «Це не міф, а фальсифікація, називаймо речі своїми іменами. Фальсифікація рано чи пізно завжди буде викрита. Той, хто займається фальсифікаціями, має розуміти: 10, 20, 30, може, 100 років… Але історія – така «страшна» наука. Взагалі завдання історії, якщо сказати коротко, – це пошук істини». «Історія і пропаганда – це різні речі», – наголосив він.

  Монумент панфіловцям у МосквіМонумент панфіловцям у Москві
  x
  Монумент панфіловцям у Москві
  Монумент панфіловцям у Москві

  Відома в радянські часи легенда стверджувала: 28 бійців дивізії під командуванням генерала-майора Івана Панфілова під час оборони Москви восени 1941 року в бою під російською столицею зупинили наступ понад 50 танків німецьких нацистів, 18 із них знищили і всі при цьому героїчно загинули. Розповідь про це розкрутила військова газета «Красная звезда». Пізніше газета оприлюднила і всі 28 імен. Урешті їх посмертно нагородили званнями Героїв Радянського Союзу. Але «загиблі», дізнавшись із преси про нагороду, почали звертатися по свої зірки… «Коли 6 із тих 28, що лежать нібито в могилі біля роз’їзду Дубосєково, з’явилися живими, як могла радянська влада не з’ясувати, що відбувається: ви ж мали лежати в землі, а ви з’явилися», – каже Мироненко.

  Як нагадує історик, за з’ясування справи взялися правоохоронні органи, і врешті головний військовий прокурор СРСР склав звіт: уся історія про «28 панфіловців» вигадана, їхнього подвигу не було, і все це вигадка кореспондентів армійської газети.

  Ба більше: один із названих загиблими і нагороджених званням Героя насправді двічі побував у німецькому полоні й обидва рази служив там у німецькій поліції, так що після його арешту і звинувачення у зраді Батьківщини його довелося позбавляти цього звання. Власне, цей випадок і став головним приводом для розслідування.

  При цьому Мироненко наголошує: те, що вигадкою виявилася ця конкретна оповідь, ніяк не применшує дійсного подвигу багатьох бійців «панфіловської» дивізії при обороні Москви. За даними розслідування, 16 німецьких танків знищив тоді весь полк, а не самі лише вигадані 28 героїв – але, скажімо, зі складу 4-ї роти, до якої мали належати ті 28, загинули в бою насправді значно більше людей – близько ста.

  Володимир МединськийВолодимир Мединський
  x
  Володимир Мединський
  Володимир Мединський

  Міністр і кіношники – за фальсифікованих «радянських святих»

  Цими копирсаннями навколо 28 панфіловців нас спокушають, намагаються спотворити святі для нас речі

  Інтерв’ю Сергія Мироненка викликало обурення міністра культури Росії Володимира Мединського. Згадавши про ще дві традиційні героїчні радянські оповіді часів тієї війни, що, як з’ясувалося пізніше, були ідеологічними фальсифікаціями, міністр заявив: «Думаю, що до епічних радянських героїв – і до молодогвардійців, і до панфіловців, і до Зої (Космодем’янської – ред.) – треба ставитися так, як у церкві ставляться до канонізованих святих». «Цими копирсаннями навколо 28 панфіловців нас спокушають, намагаються спотворити святі для нас речі, хочуть, щоб ми зрадили пам’ять і справи наших предків» – так Мединський прокоментував пошуки правди в інтерв’ю державній «Російській газеті».

  Окремо міністр, коментуючи виступи директора Держархіву, заявляв, що керівник архіву не має бути письменником, журналістом чи борцем із історичними фальсифікаціями, й наголошував, маючи на увазі Мироненка: «Якщо є бажання змінити професію – ми це зрозуміємо».

  Та навіть документи не здатні розвіяти міфи й фальсифікації. У Росії продовжують знімати новий художній фільм «28 панфіловців» – цей проект виграв грант від Міністерства культури Росії на 30 мільйонів рублів – половину від офіційно планованого кошторису. Фільм знімають уже кілька років, його вихід на екрани вже не раз відкладали; нині обіцяють випустити його вже цього року. Автори його відкидають звинувачення, що беруть участь у фальсифікації історії.

  Над матеріалом працювали: Російська служба Радіо Свобода, Tom Balmforth, Сергій Драчук  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Павло Місто: Павлоград
  22.03.2016 10:13
  Сфальшована історія росії повністю,весь світ про це знає !!!

  від: Аноним
  21.03.2016 06:23
  Вся история фальсификация это относится не только к СССР, где фальсификат 200 процентов,к Ивану Грозному Романовский фальсификат, Петру Первому Екатерининский фальсификат,даже к Владимиру Красному ( Кровавому) ,христианизация Киевской Руси стоила народу Русскому миллионы жизней . История Научный Коммунизм прошлого,кто поит девочку тот с ней и танцует. Козьма Минин обирающий Нижегородцев для спасения Московии ,это 28 панфиловцев семьи Романовых.Не надо верить истории .

  від: Vinyk
  20.03.2016 14:36
  Поважна пора вдарити по камертонах. Якось по камертону вдарив сусід-архіваріус, коли я випадково без дозволу потрапив до архіву -- певна гіпнотична дія в звучанні камертону є, як і в "липах"(фальсифікаціях-містифікаціях, прикрасах і спотвореннях).
  В 1985-му бачив як розвінчували "ветерана": до того ходив весь надутий, "переповнений Перемогою", а на урочистостях сказав "кровь проливали!" -- і фронтовики запитали де він кров пролив за цілий "іконостас". Виявилось, що цванячина був інформатором при окупаційній поліції, грабував "сиріткою" при бандерівській криївці, а коли фашистів вигнали, злиняв з трофейними цінностями(з радянськими нагородами і коштовним церковним начинням включно) -- пообіцяв "здати всю банду", через що МДБісти оформили йому "легенду", залишили кілька нагород "на расплод"(решту "іконостасу" вкрав-наміняв коло комісійного магазину, на скупкці цінностей). Вештався опудалом 40 років, "нє старєл душой", поки не попався(рвали ордени з мундіра прямо перед мікрофоном).

  від: Анонім
  20.03.2016 12:43
  Во-первых, фильм всё равно не будут смотреть. Смотрят мультфильмы. Из фильмов будут смотреть иностранные фильмы о реальных проблемах людей. Фильмы на тему реализм иными словами.
  Во-вторых, Владимир Мединский дискредитировал себя на Эхе Москвы и в заявлениях насчёт фильма Левиафан.
  В-третьих, я побывал в Москве и Киеве, и сравниваю эти 2 города. Киев я сравниваю по газете Kyivpost, по людям, которые там обитали. Москва для меня ограничивается просторами МГУ и деловой жизни. Результат сравнения. Города одинаковы. Везде русские люди. Везде 1 враг: власть, правда в России ненависть к власти почти 0.
  Увольнение Сергея лишь увеличит ненависть к власти России.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Крим.Реалії» | Молоді кримчани обирають Україну 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ