21 квітня 2014, Київ 04:59

Усі Програми / Ранкова Свобода 06:08 - 06:57

Живе мистецтво – тральфреалізм

Леся Бакалець<br><br>Київ, 24 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Вони самі вигадали художній напрям, і вже 25 років називаються тральфреалістами. Свої картини вважають живими і працюють над ними граючись. Про мистецтво, якому треба присвятити все життя, необхідність відівчитися малювати та відмову від електрики Радіо Свобода розповідають Валерій Голейко, Тетяна Чеброва та Олексій Бреус.

РОЗМІР ШРИФТУ - +
Невеличка галерея поділяє приміщення з салоном краси. На тлі метеликів, риб та квітів на стінах про живе мистецтво розповідають Валерій Голейко, Тетяна Чеброва та Олексій Бреус, батьки тральфреалізму. Переконують: на їхні картини, як на листя чи воду, не набридає дивитися ніколи. Щоб так намалювати, одного художнього таланту замало, каже Олексій Бреус: «Мало навчитись малювати, треба ще відчути потребу відівчитись малювати, щоб бути художником-тральфреалістом».

Ідею дала планета Тральфамадор письменника Курта Воннегута 

А почалося все наприкінці 80-х, тоді Тетяна Чеброва та Валерій Голейко зустрілися. І випадково з’ясували, що роблять подібні речі. І вперше назвали своє мистецтво тральфреалізмом.

Планета Тральфамадор письменника Курта Воннегута, з якої у Всесвіті розповсюдилось все живе, дала ідею самого слова, а зміст кожен розшифровує по-своєму. Спільне – що це позитивне, грамонійне мистецтво, любов, яку можна побачити на полотні або папері.

Дати дефініцію або конкретно назвати, які ознаки притаманні їхному напрямку, митці не можуть, кажуть: тральфреалізм – це скоріше філософія життя. А також приємна, позитивна гра, чим тральфреалісти і відрізняються від інших художників. «Для них робота – це робота, ми ж розважаємось», додає Тетяна Чеброва. Але платять за результати такої гри справжні, і немалі, гроші і художниця вважає, що це логічно: «Саме за гру, саме за легке мистецтво люди готові платити значно більші гроші, ніж за те, що сконструйоване. Живе завжди коштує набагато дорожче».   Пізніше писати живі картини вирішив і Олексій Бреус, художник та ліквідатор ЧАЕС. Тепер всі вони – батьки тральфреалізму, який народився в Україні.

У світі є ще 10 митців, які цілковито поділяють філософію українського тріо. Решта, як називає їх Тетяна Чеброва, – «співчуваючі», тобто їм і подобається таке мистецтво, і творчість у них подібна. Але назвати себе тральфреалістами вони, перш за все, самі поки ще не готові. Що саме для цього потрібно, художники не пояснюють, кажуть, що конкретних рекомендацій немає. При цьому і своєї ролі не применшують: основоположники художнього напряму ще не вирішили, чи варто приймати до себе ще когось.

Сім років – без електрики   На затори, невихованість у транспорті та підвищені ціни на комунальні послуги художники не реагують. Увесь зовнішній негатив, який їх оточує, вони обов’язково перетворюють на позитив. Тому й картини такі світлі. А якщо блага цивілізації заважають розвиватися, від них можна відмовитись.

Так Валерій Голейко і зробив: вже сім років він живе без електрики. У звичайному багатоповерховому будинку він встає і лягає спати з сонцем, використовує свічки та сонячні батареї.«Я напередодні 2000 року подумав: от зараз скінчився міленіум і 20 століття. А якщо перейти не в 21 століття, а в 19? Якось же тоді жили люди».

Робітники ЖЕКу довго не могли повірити, що людина зовсім не використовує електрику і перевіряли лічильник декілька разів. А потім махнули рукою та відрізали кабель. Хоча квитанції на оплату все одно приходять регулярно у сумі нуль копійок за місяць.

Мобільний телефон та ноутбук Валерій заряджає в галереї і подумує знову повністю повернутися до електрики – роботи останнім часом стало більше.

Колеги у таких експерементах його не підтримують, бо, часто працюють ночами, кажуть вони, без світла просто ніяк не обійтись.   Утрьох митці творять спільні проекти і одночасно роблять щось своє. У Тетяни Чебрової на картинах метелики, Олексій Бреус закінчує цикл «Євангеліє від Чорнобиля», Валерій Голейко малює рибу. Переконує: насправді, все життя працює тільки над однією картиною, просто втілення різні. І водночас попереджає всіх, хто хоче стати художником. Це на все життя, тому треба добре подумати. Якщо є така потреба, тоді – будь ласка.


Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
Актуальне фото
Активіст спреєм робить напис: «Банк фінансує тероризм» на вході до офісу «Ощадбанку Росії» в Києві. ГПУ відкрила кримінальне провадження проти цього банку за підозрою у фінансуванні сепаратистів на сході України

Активіст спреєм робить напис: «Банк фінансує тероризм» на вході до офісу «Ощадбанку Росії» в Києві. ГПУ відкрила кримінальне провадження проти цього банку за підозрою у фінансуванні сепаратистів на сході України

ФОТОЩОДЕННИК РАДІО СВОБОДА

Світові валюти

UAH
USD
0,0460
UAH
EUR
0,0637
UAH
RUB
0,0012

Rates may not be current.

В інших ЗМІ
В інших ЗМІ

Популярне з інших сайтів

Погода, Новости, загрузка...