27 червня 2016, Київ 10:36

  СХЕМИ / СХЕМИ (розслідування і новини)

  Військова прокуратура закрила справу про перешкоджання журналістам «Схем» працівниками СБУ

  Журналісти програми «Схеми» спілкуються з поліцією біля приміщення Управління СБУ в Києві після нападу на їхню знімальну групу
  Журналісти програми «Схеми» спілкуються з поліцією біля приміщення Управління СБУ в Києві після нападу на їхню знімальну групу

  Військова прокуратура закрила кримінальну справу за статтею 171 про перешкоджання законній журналістській діяльності, порушену після нападу співробітників Служби безпеки України на знімальну групу програми «Схеми» 2 жовтня. 

  За даними адвокатів програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та «UA:Першого» каналу, це сталося напередодні нового року, 31 грудня. Раніше головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявляв, що його підлеглі закінчать розслідування справи в 2015 році. 

  Підставою для закриття справи, відповідно до постанови Військової прокуратури, стала «відсутність у діянні військовослужбовців Служби безпеки України … складу будь-якого кримінального порушення». 

  «Військовослужбовці Служби безпеки України...не усвідомлювали, що своїми діями перешкоджають законній професійній діяльності журналістів, умислу на пошкодження відеокамери не мали, а тому в діях останніх відсутній склад злочину, передбачений частиною 1 статті 171 Кримінального кодексу України», – йдеться в постанові військової прокуратури. 

  Адвокат програми «Схеми» зазначила, що постанову буде оскаржено, як це передбачає законодавство, упродовж 10 днів.

  Медіа-юрист Інституту розвитку регіональної преси Віра Крат вважає постанову Військової прокуратури протизаконною.

  «Слідство вважає, що в діях співробітників СБУ формально містяться ознаки діяння, передбаченого Кримінальним кодексом, але через малозначність вони не становлять суспільної небезпеки. Такий висновок є неправомірним, бо посягання на особисту свободу і свободу слова не можуть бути малозначними і суспільно безпечними. Слідство, встановивши, що до журналістів було застосовано фізичний вплив та заходи примусу, не зазначило законних підстав для їх застосування. За законом, їх застосовують при скоєнні правопорушень, а в даному випадку таких підстав не було. Тож за ці дії має бути відповідальність», – вважає Крат.

  Окрім того, медіа-юрист наголосила, що слідством було встановлено, що всі знали, що ці особи – журналісти і здійснюють журналістську діяльність, оскільки знімальна група «Схем» неодноразово представлялася.

  Уранці 2 жовтня журналіста програми «Схеми» Михайла Ткача й оператора Кирила Лазаревича затримали співробітники Служби безпеки України під час зйомок епізоду для журналістського розслідування про невідповідність стилю життя рівневі зарплат в СБУ «Секретний автопарк СБУ». 

  Під час затримання, як свідчать записи відеокамер управління СБУ, співробітники служби застосували силу. У журналістів також відібрали і пошкодили техніку. Через деякий час журналістів відпустили, на місце події вони викликали поліцію і написали заяву як постраждалі.

  14 січня у Печерському районному суді Києва має продовжитися судове засідання щодо адміністративної справи про перевищення службових повноважень начальником служби охорони пропускного режиму СБУ, який брав участь в інциденті з журналістами програми «Схеми». Саме під час засідання у цій справі 29 грудня у суді було продемонстроване відео нападу з камер спостереження СБУ, на якому є безпосередній момент затримання знімальної групи програми «Схеми», – раніше цей момент був вирізаний із відео, наданого на вимогу голови СБУ Василя Грицака.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Читач Місто: Україна
  09.01.2016 17:48
  Визнання факту ЗЛОЧИНУ автоматично підтверджує той факт. що СБУ то є злочинна структура. Структура яка знищує свободу слова. І це мае системний характер.

  від: Гість Місто: Київ
  06.01.2016 20:37
  Дія СМІ є законною, адже мало стосувалася військової таємниці і це було спроба продемонструвати невідповідність рівня життя працівників і їх зарплат, адже це стосується саме питання корупції в СБУ. На мою думку, за таке перешкоджання несе персональну відповідальність начальник СБУ та вище керівництво. Щоб перешкодити було застосовано спецзасоби і нанесено збитків представникам ЗМІ і це робилося з використанням сили. Службовці СБУ усвідомлювали, що це представники ЗМІ. Далі, гнила судова система і система "своїх" людей в прокураторі при винесені та підтримкі рішення, показує що справедлівість закона є вибірковим, а справжній злочин, що кваліфікується зазвичай хуліганством з нанесенням матеріальних та моральних збитків людям, що виконують свою службову діяльність, і можливо нанесло шкоду здоров'ю є просто доказом, що треба повністю змінювати і суди, і прокуратуру повністю, бо вони є кишеньковим інструментом для вдоволення потреб окремих привілейованих верств і осіб за дарунки у вигляді матеріальних благ. Нічого почекаємо 3 місяці-час повної люстрації цих ганебних органів, що себе скопроментували, але потім всі Ми будемо мати справедливий суд і прокуратуру, та дуже легко зможемо моніторити те ж само СБУ через інститути народного контролю!

  від: Vinyk
  06.01.2016 20:30
  Повне "iddqd"... В сбУ-шників "режим богів", ввони по закону настільки божественні й обожнювані(як індуїстські "шудри"), що в негативних по критеріях хабарництва громадян має бути зблагоговіле трепетання перед чарівними цифрами "сбУ". В законі пише який сбУ ідеал позитиву -- в законі не пише про те, як сбУшники громлять(зате пише, як громадяни повинні нести відповідальність замість збожеволілих ісбУшників). А "боги" -- то вже "армія заратустриків", то військової прокуратури не стосується, як і комп'ютерні "стрілялки" з войовничими мультіками, де насправді живуть сбУшники.
  Чи то в військовій прокуратурі всі сбУшники(як в будинку піонерів всі піонери, а в ДТСААФі всі ДТСААФівці), і тому вони разом побігли і більярдну перекусити, а справу закрили "за компанію"?

  від: Виктор Місто: Днепропетровск
  06.01.2016 19:35
  Так, не усвідомлювали, що перешкоджають законній професіональній діяльності журналістів, чи мало місце малозначність діяння? Ось такий у нас недолюстрований головний військовий прокурор Матіос....
  У відповідь

  від: Борислав Місто: Штутгарт
  14.01.2016 22:52
  Эту структуру ,СБУ, нужно люстрировать, как и прокуратуру. Немало предателей. взяточников в ней уже выявлено...

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Інтерв’ю» | Під брендами патріотів промишляють «тітушки» – Борислав Береза 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  (©Shutterstock)

  Понад три мільйони британців підписали петицію про переголосування Brexit

  Станом на 12:30 за Києвом 26 червня під документом підписалися понад 3 мільйони 17 тисяч людей 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ