Доступність посилання

18 січня 2017, Київ 09:54

ПРО РАДІО СВОБОДА

Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода – некомерційна інформаційна служба, яку фінансує Конгрес Сполучених Штатів Америки і яка веде мовлення і поширює інформаційні програми через радіо, інтернет і телебачення на 21 країну Східної і Південно-Східної Європи, Кавказу, Центральної Азії, Близького Сходу. Понад 23 мільйони слухачів, глядачів і читачів звикли регулярно слухати передачі, читати матеріали і знайомитися з мультимедійними продуктами РВЄ/РС.


Понад 60 років тому на хвилях Радіо Свобода пролунало і українське слово, перші кілька років під назвою Радіо Визволення. Перша передача Української редакції Радіо Свобода вийшла в ефір з Мюнхена 16 серпня 1954 року. 1 травня 1951 року перша передача Радіо Вільна Європа транслювалася на Чехословаччину.


Про різні сучасні платформи поширення інформації Української редакції Радіо Свобода можна дізнатисятут.


У 1995 році РВЄ/РС на запрошення президента Чехії Вацлава Гавела переїхало з Мюнхена до Праги. Понад 1000 годин щотижня РВЄ/РС транслює нині з нового центру мовлення у столиці Чехії. 19 місцевих бюро РВЄ/РС з понад 900 штатними і позаштатними кореспондентами передають актуальні репортажі з місць подій та аналітичні матеріали. Із 1991 Радіо Свобода має своє бюро також у Києві.

РВЄ/РС публікує свою інформацію також в інтернеті всіма мовами радіомовлення та англійською.

28 служб РВЄ/РС ведуть трансляції такими мовами:

аварська, азербайджанська, албанська, арабська, башкирська, білоруська, боснійська, вірменська, грузинська, дарі, казахська, киргизька, кримськотатарська, курдська, македонська, молдовська, перська, пушту, російська, румунська, сербська, таджицька, татарська, туркменська, узбецька, українська, черкеська, чеченська.

Виконавши свою місію, минулими роками припинили трансляції служби: естонська, латвійська, литовська, польська, словацька, угорська, чеська.

Місія Радіо Свобода

Місією Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода є сприяти розвиткові демократичних цінностей та інституцій через поширення достовірної інформації та ідей.

Від Центральної Європи до Тихого океану, від Балтійського до Чорного морів, від Росії до Центральної Азії і Перської затоки країни намагаються подолати автократичні інституції, порушення прав людини, централізовані економіки, етнічну та релігійну ворожнечу, підконтрольність засобів інформації.

Стабільність, базована на демократії і ринковій економіці, в усьому цьому регіоні є суттєвою для глобального миру. Ґрунтуючись на переконанні, що найперша вимога демократії – це добре поінформована громадськість, та використовуючи вже понад півстолітній досвід мовлення на цей регіон, РВЄ/РС:

  • подає об’єктивні новини, аналіз і обговорення українських та регіональних справ, які мають вирішальне значення для успішних перетворень у напрямку демократії та вільної економіки,
  • зміцнює громадянські суспільства, пропагуючи демократичні цінності,
  • бореться з міжетнічною та міжрелігійною нетолерантністю, сприяє взаємному порозумінню між людьми,
  • подає зразок для місцевих засобів інформації, допомагає в навчанні з метою підвищити професіоналізм та незалежність медіа і розвиває партнерства з місцевими ЗМІ,
  • сприяє тіснішим відносинам між країнами регіону та розвиненими світовими демократіями.Витяг із професійного кодексу журналіста РВЄ/РС

Усі журналісти та кореспонденти РВЄ/РС повинні дотримуватися таких принципів:

Докладність

Журналісти РВЄ/РС мають робити усе можливе, щоб забезпечити фактичну точність усіх матеріалів радіомовлення та інтернету. Там, де стосовно важливих фактів могли б виринути сумніви та суперечливі міркування, інформація повинна ґрунтуватися на двох незалежних одне від одного джерелах.

Журналісти РВЄ/РС не мають передавати в ефір та публікувати матеріали, які базуються на чутках або на непідтвердженій інформації.

Журналісти мають виправляти фактичні помилки якнайшвидше.

Безсторонність

Інформація має подаватися у контексті фактів, які допомагають розумінню подій і справ та надають ясність без перекручення і упередженості.

Журналісти мають подавати протилежні або розбіжні погляди на всі питання докладно і збалансовано. Коли представники сторони, погляди якої важливі для збалансованості інформації, відмовляються висловити свій погляд, це слід відзначити в радіоматеріалі чи статті.

РВЄ/РС зберігає незалежність від будь-яких політичних партій, владних та опозиційних кіл, еміграційних організацій, комерційних та інших груп, які мають особливі інтереси, релігійних установ, і у межах, і поза межами країн, на які спрямоване теле- і радіомовлення РВЄ/РС («зона мовлення»); РВЄ/РС не підтримує і не пропагує жодних конкретних політичних, економічних або релігійних світоглядних позицій.

Усі передачі і публікації повинні охоплювати елементи базової інформації та тлумачення, які допомагають аудиторії краще зрозуміти значення і наслідки трансльованої інформації. Журналістам не слід висловлювати в інформаційних матеріалах свої особисті погляди і міркування.

Поміркований і поважний тон

Передачі і публікації повинні завжди зберігати спокійний і поміркований тон, виявляти приклад цивілізованого і виваженого діалогу та поваги до прав людини. Передачі і публікації не повинні містити образи за релігійними, етнічними, соціально-економічними або культурними ознаками стосовно будь-яких осіб чи груп та повинні зберігати загальноприйняті стандарти етики і тактовності.

Передачі і публікації не повинні містити матеріали, які можуть сприйматися як підбурення або заклик до насильства. Висвітлення конфліктів або інших напружених ситуацій повинне бути збалансованим і базуватися на фактах.

Незаангажованість

РВЄ/РС підтримує демократію та права людини, загальноприйняті у демократичних державах. Однак РВЄ/РС не повинне пропагувати прийняття конкретних політичних або законодавчих ухвал; у програмах РВЄ/РС не повинна міститися агітація за або проти кандидатів на виборні чи призначувані посади.

РВЄ/РС підтримує права усіх народів на самовизначення, як про це мовиться у Прикінцевому акті Гельсінської конференції з питань безпеки і співпраці у Європі. Проте у передачах і публікаціях не повинна міститися пропаганда і підтримка сепаратизму, державного розколу.

РВЄ/РС підтримує свободу подорожування і міграції для усіх осіб згідно з міжнародно визнаними нормами. Однак у передачах і публікаціях РВЄ/РС не повинні міститися заклики до втечі з країни та заохочення до еміграції.

Етика

Штатні співробітники та позаштатні кореспонденти РВЄ/РС повинні зберігати найвищі етичні стандарти у всіх своїх вчинках, зокрема, звертаючи особливу увагу на уникнення будь-якого конфлікту інтересів чи можливого прояву такого конфлікту в своїх відносинах із особами, групами, представниками політичних і комерційних інтересів у межах або й поза межами «зони мовлення». Штатні співробітники та позаштатні кореспонденти РВЄ/РС у жодному разі не повинні зловживати своїм публічним статусом або репутацією РВЄ/РС для своїх особистих інтересів чи користі.


Логотип Радіо Свобода:

XS
SM
MD
LG