Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 01:06

Британія дискутує навколо суперечливого висловлювання архієпископа


Олекса Семенченко Лондон, 8 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – У п’ятницю в Британії не вщухали дебати навколо недавнього висловлювання духовного провідника державної Англіканської церкви архієпископа Кантенберійського Рована Вільямса. Він заявив, що в Британії, де живе близько півтора мільйона мусульман переважно пакистанського походження, неминучим є запровадження певних норм ісламського закону шаріат для мусульманського населення. Ця думка церковного лідера викликала бурю в британському політикумі та суспільстві.

Архієпископ сказав, що запровадження в Британії деяких аспектів закону шаріат є неминучим. Він аргументував це тим, що деякі британські громадяни, що мають мусульманське коріння, не ідентифікують себе з британським законодавством. Тому запровадження для них деяких норм шаріату в таких ділянках, як шлюб або фінансові суперечки, могло б допомогти об’єднати британське суспільство.

Реакція медій та політиків на це була переважно різко негативною. Всі британські газети рясніють промовистими заголовками на цю тему. Ось лише кілька з найбільш впливових видань. «Times»: «Архієпископ Кантенберійський «мусить піти у відставку» через суперечку довкола шаріату». «Daily Telegraph»: «Заклик архієпископа до шаріату є «нездійсненним» у Британії». «Guardian»: «Закони шаріату – «катастрофа» для Британії».

Британські політики не залишились осторонь дискусії

Думку прем’єр-міністра Ґордона Брауна щодо цього висловив його речник. Коментар полягає у тому, що в Британії мають діяти британські закони, що ґрунтуються на британських цінностях. А ось реакція міністра внутрішніх справ Джакі Сміт: «Думаю, у цій країні закон один, і він визначений демократично. Це той закон, який я захищатиму. Він є в самому серці цінностей, які поділяють усі громади країни. Це влада закону, який ми захищаємо».

Загалом чільного священика критикують лідери всіх партій. Навіть один із членів генерального синоду Англіканської церкви на засадах анонімності висловився за відставку доктора Вільямса з посади через цей скандал. Дехто з критиків навіть вважає, що насправді сказане є виявом ісламофобії, бо у британському суспільстві пропонуються окремі закони для групи людей лише на підстави їх віровизнання.

Водночас слід сказати, деякі англіканські священики захищають Вільямса, кажучи, що він пропонував обмежене застосування шаріату, і що це не стосувалося б покарання за злочини або питань віри.

Надто чутлива тема

У Британії багатокультурність уже давно є в центрі дебатів щодо сучасної моделі британського суспільства. Та в той час, як багато британців цілком зручно почуваються у розмаїтті культурних традицій, мов, тощо, ідея об’єднання в країні кількох законодавств є справою значно чутливішою. Тим більше, що висловила її найвища духовна особа у церкві. А церква в Англії є державною, і главою її є королева. Тобто це інститут, що напряму пов’язаний з монархом – главою Британської держави. Тому до будь-яких слів того ж таки Вільямса завжди прикута підвищена увага.
XS
SM
MD
LG