Доступність посилання

ТОП новини

Візит до Москви польського прем’єра Туска зняв з Польщі «русофобське тавро»?


Єва Поштар Варшава, 11 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – У Варшаві не стихають коментарі на адресу візиту до Москви прем''єра Дональда Туска. На думку оглядачів, беззаперечним успіхом нового уряду є те, що зустріч лідерів Польщі та Росії взагалі відбулась. Це сталось майже через 7 років від останньої польсько-російської зустрічі на верхах. «Успіх без жодного зламу» – так оглядачі оцінюють результати візиту Туска до Москви.

Польські коментатори згодні в одному: упродовж перших 100 днів свого правління прем''єр Дональд Туск хоче по-новому наладнати стосунки Польщі з сусідами. Останнім часом прем''єр відвідав Німеччину, Францію, Росію. До кінця лютого відбуде в Україну.

Однак опозиційні партії звинувачують Дональда Туска в тому, що його закордонна політика зводиться лише до усмішки та потиску рук іноземним лідерам.

«Зі стиснутими зубами важко розмовляти»

А з урядових кіл відповідають, що упродовж двох минулих років у відносинах як з Німеччиною, так і з Росією панував крижаний холод. Тому зараз треба все починати з нуля. Подібної думки колишній міністр закордонних справ Даріуш Росаті: «Так звана зовнішня «політика усмішки», якщо брати до уваги певний стиль її проведення, все-таки приносить успіхи. Тим більше, коли це відбувається після епохи стиснення зубів. На мою думку, це тому, що зі стиснутими зубами важко розмовляти».

За результатами опитуваннями громадської думки, 80 відсотків поляків схвально оцінюють нещодавній візит до Москви прем''єра Туска. Іншої думки дотримуються члени опозиційної партії «Право і Справедливість».

Своїм візитом Туск підтримав оточення Путіна напередодні виборів?

Лідер опозиції Ярослав Качинський сказав, що прем’єр не мав їхати до Москви, оскільки результати його візиту носять виключно пропагандистський характер.

А інший лідер опозиції Пшемислав Госєвський вказує на березневі президентські вибори в Росії: «Пан Дональд Туск своїм візитом вписався у політичну кампанію, що зараз приходить у Росії. Ми знаємо, що зараз через це багато політиків із держав Євросоюзу не надто часто відвідують Москву».

А колишній польський президент Лех Валенса зазначає, що з Росією треба розмовляти попри все. Потепління між Варшавою та Москвою зніме з Польщі в очах держав Євросоюзу «русофільське тавро».

Оптимістом залишається польський євродепутат Броніслав Геремек, який зауважив: «Візит став підтвердженням аксіоми польської закордонної політики про те, що ми тоді досягнемо успіху, коли матимемо підтримку Європи».

Невирішеними залишається чимало питань

Після візиту Дональда Туска до Москви, на думку оглядачів, невирішеними залишились питання про спорудження «Північного газопроводу», розміщення на території Польщі американських елементів ПРО, a також лібералізація торгівлі з Росією харчовими продуктами.

Тим часом представники урядових кіл запевняють, що коли скресла крига у польсько-російських відносинах, має настати час ділових двосторонніх розмов за участю експертів.

Матеріали до теми:

• Візит польського прем’єра: Москва – перед Києвом
XS
SM
MD
LG