Доступність посилання

ТОП новини

Відродження театру біля мікрофону


Кирило Булкін Київ, 13 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – «Відродимо забутий жанр» – під таким гаслом стартував Другий всеукраїнський конкурс радіоп’єс, ініційований Національною радіокомпанією України.

Радіоп’єси – вид мистецтва, який посідає окрему нішу серед інших жанрів. Його особливістю є те, що у творах радіодраматургів домінують не зорові, сценічні, а слухові образи. Тому п’єси, написані спеціально для радіо, як правило, не можуть бути втілені на сцені.

У 30-ті роки ХХ століття цей жанр почав успішно розвиватися і в Україні. Але радіодраматурги, так само як редактори та артисти, що брали участь у постановках радіоп’єс, були знищені сталінською каральною машиною.

З того часу в уяві слухачів радянської, а згодом і пострадянської України, радіоп’єсою була звичайна адаптація театральної постановки для радіо.

Тим часом у світі радіодраматургія активно розвивалась. Постали навіть національні школи у цьому жанрі – фінська, німецька, американська. Першою спробою відродити радіоп’єсу в Україні стало проведення минулорічного конкурсу. Велика кількість творів, яка надійшла до журі як від відомих письменників, так і від початківців, надихнула організаторів – Національну радіокомпанію України – на продовження цієї ініціативи.

Голова Київського відділення Спілки письменників України Віктор Баранов переконаний, що щирість жанру радіоп’єс зробить його особливо потрібним в епоху комерціалізації інших видів мистецтв, зокрема й драматичного театру: «Серйозна роль театру – вона потрошку витісняється комерцією. На тлі цього всього прекрасною є ідея відродження оцього театру біля мікрофону чи радіоп’єс. Спілка письменників долучається до цього безпосередньо».

Твори-переможці конкурсу звучатимуть в ефірі Українського радіо

Член журі, народна артистка України Наталя Сумська, найважливішим в оголошеному конкурсі вважає його вплив на молодь, залучення її до творчості та сприймання мистецтва:

«Потрясаюча ця акція, яка залучає до радіозвучання і радіосприймання нове покоління, яке приходить у радіоконкурсі. А щодо класики – то її теж треба заново прочитати».

Саме Наталя Сумська як режисер здійснюватиме постановку п’єс переможців першого конкурсу. Уже цього року твори лауреатів почують слухачі Першої та Третьої програм Українського радіо.
XS
SM
MD
LG