Доступність посилання

ТОП новини

У Закарпатті збудують систему захисту від паводків


Надія Петрів Ужгород, 20 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Цього року в Закарпатті планують почати будівництво системи керування паводками для відведення паводкових вод. Місцеве населення тішиться з такої перспективи, а обласна влада дивиться на обіцянки скептично: програму протипаводкового захисту в області вкотре недофінансовують.

58-річна Тімея Біров зі села Вари, що в Берегівському районі Закарпаття, ще й досі не може забути того страху, який пережила, коли «прийшла велика вода». Її будинок у воді стояв аж до вікон, попсувалися всі меблі, все нажите роками майно. Тімея зауважила, що в селі давно говорять про те, що побудують захисні об’єкти. Щоправда, бідкається, ті, котрі не постраждали від повеней, не розуміють важливості такого протипаводкового захисту.

«Були люди, які не хотіли, щоб то будували…Але потім нам пояснили, що побудують на полях неподалік нашого села спеціальні підвищення, дамби, щоб вода не йшла на село і щоб людям шкоду не наробило», – розповіла Тімея Біров.

Цього року мають збудувати перший польдер

Десять років поспіль Закарпаття оговтується від руйнівних паводків 1998 та 2001 років. У ті часи повені зруйнували в краї та пошкодили понад 26 тисяч житлових будинків, знищили 66 кілометрів дамб, знесли та пошкодили 75 мостів, вивели з ладу сотні кілометрів доріг, ліній електропередач… Ще й досі в області тривають відновлювальні роботи, але нинішнього року це буде не лише будівництво захисних споруд, але й створення системи керування паводками. Про це вчора в Ужгороді повідомив голова Державного комітету з водного господарства України Василь Сташук.

«Уже цього року в області побудуємо перший польдер – спеціальні ємності для відведення паводкових вод. Така система дозволить знизити під час паводків рівень води в річках на метр-півтора», – запевнив Василь Сташук.

Щороку програму недофінансовують

Закарпатська влада такі перспективи схвалює, але не дуже вірить, що з Держбюджету надійдуть усі кошти на втілення програми протипаводкового захисту. За словами першого заступника голови Закарпатської облдержадміністрації Івана Балоги, щороку цю програму недофінансовують щонайменше на 50 відсотків.

«Торік із 150 мільйонів дали 71, цього року мали дати 200 – в бюджеті передбачено лише 81. З таким фінансуванням добра не дуже буде…», – заявив Іван Балога.

Голова Державного комітету з водного господарства України Василь Сташук пообіцяв, що перший у Закарпатті польдер побудують ще цього року у найбільш постраждалому під час паводків районі – на Берегівщині. Будівництво об''єкту обійдеться в 4 мільйони гривень, на площі в 1300 гектарів він зможе акумулювати понад 45 мільйонів кубометрів води.

Загалом у Закарпатті до 2015 року планують побудувати 26 польдерів та 42 спеціальні ємності для відведення паводкової води.
XS
SM
MD
LG