Доступність посилання

ТОП новини

Китай нарощує військові м’язи


Мар’яна Драч Прага, 4 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Китай цього року збирається знову збільшити військові видатки майже на 20 відсотків. Хоча офіційний Пекін запевняє, що це «лише оборонна програма», такими планами занепокоєні Сполучені Штати і сусіди Китаю.


Китайська влада хоче витратити на військо цього року в перерахунку 59 мільярдів доларів. Проект бюджету має затвердити парламент, який збирається на сесію 5 березня.

Голова Комітету з закордонних справ китайського парламенту, Всекитайських Зборів Народних Представників Цзян Еньчжу сьогодні заявив, що збільшення військового фінансування піде передовсім на підвищення зарплати, оплату дорожчого пального та подібні адміністративні видатки.

При цьому він наголосив, що китайська військова програма має виключно оборонний характер і що Китай не загрожує жодній іншій країні.

Пентагон непокоїться

У Пентагоні бачать не таку картину. Там вважають, що офіційні дані Китаю суттєво занижені. Насправді, за оцінкою американців, Пекін витрачає на оборону в кілька разів більше, ніж визнає.

У щорічному звіті, який щойно оприлюднили у Пентагоні, мовиться, що Китай активно випробовує космічну зброю, експериментуючи з різноманітними високотехнологічними підходами: лазерами, мікрохвильовими випромінювачами, пучками елементарних частинок, електромагнітними імпульсами, високоточними кінетичними боєголовками чи «глушилками» для сигналів супутників.

Також виглядає, що китайці шукають способи, як можна розладнати комп’ютерні мережі, без яких важко уявити сучасні військові системи.

Автори звіту вважають, що нарощування військової потуги Китаю змінює рівновагу сил у Східній Азії і має ширші наслідки для регіональної безпеки.

Реагуючи на звіт Пентагона, міністерство закордонних справ Китаю відкинуло критику, заявивши, що Вашингтон має позбутися «мислення часів «холодної війни».

Іще одна проблема – Тайвань

Аналітики кажуть: коли в Пекіні ведуть мову про оборону, то передовсім думають про Тайвань. Китай не раз заявляв, що готовий застосувати силу, якщо острів проголосить незалежність.

Тайвань намагається вести незалежне життя від континентального Китаю з 1949 року, від приходу до влади на материку комуністів. Наприкінці березня на острові будуть проводити референдум, щоб вирішити, чи варто подавати заявку на вступ до ООН під назвою «Тайвань», а не «Китайська Республіка», як на острові себе офіційно називають зараз. У відповідь на це Пекін попереджає, що подібний референдум – небезпечний крок, за який тайванці дорого поплатяться.

Сполучені Штати, зі свого боку, ще раніше обіцяли в разі конфлікту захищати Тайвань. США продають туди зброю.

Разом із тим американці і китайці співпрацюють у деяких оборонних питаннях і домовилися незабаром відкрити гарячу військову лінію.

Для порівняння: США наступного року хочуть витратити на американське військо понад 500 мільярдів доларів – такий запит послав президент Джордж Буш до Конгресу. А це вдесятеро більше, ніж проголошений військовий апетит Китаю.
XS
SM
MD
LG