Доступність посилання

ТОП новини
21 Жовтень 2018, Київ 21:37

Галичани шукають своє польське походження


Галина Терещук Львів, 1 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні у Львові Генеральне консульство Польщі розпочало прийом документів від громадян України, які бажають отримати «Карту поляка». Цей документ підтверджує належність до польського народу. Закон «Про Карту поляка» вступив уже в дію. Власник цього документа отримає безкоштовну багаторазову візу з правом перебувати у Польщі 10 років, зможе легально там працювати, займатися підприємництвом на тих умовах, що й польські громадяни, матиме право на безкоштовну освіту, медичне обслуговування. Цими днями сотні галичан намагаються довести своє польське походження. Останнім часом утричі збільшилась кількість звернень від громадян у Центральний державний історичний архів України у Львові.

Щодня у Центральний державний історичний архів у Львові звертаються понад 20 осіб не лише зі Львівщини, але й Тернопільщини, Хмельниччини. Люди просять надати їм довідку, яка підтвердить польську національність батьків чи дідів.

Директор ЦДІА України у Львові Діана Пельц розповіла: «В архіві зберігаються метричні книги про народження, одруження і смерть, починаючи від кінця 17 століття до 1933 року греко-католицького, римо-католицького та іудейського (віросповідання)».

Чоловік на ім’я Микола, який приїхав із Червонограда, щоб отримати довідку про польське походження його діда і батька, зазначив: «Хочу, щоб дитина вчилась у Польщі. Я тут підприємець, але хотів би мати спільний бізнес із поляками. Виїжджати туди цілком не планую, але хочу співпрацювати з Польщею».

Конфесійна належність – це не національність

Знайти метрики рідних пана Миколи складно. Оскільки він не знає ані місця народження, ані костелу, де були хрещені його дід та батько. Ігор Смольський, завсектору інформації та наукового використання документів ЦДІА України у Львові зазначив, що шукати інформацію доведеться кілька тижнів по багатьох метричних книгах, в яких не вказується національність.

«Конфесійна належність – це не є національність, адже були змішані шлюби. Консулят повинен поінформувати людей, які документи можуть підтверджувати національність», – зауважив Ігор Смольський.

«Карта поляка», яка розрахована на поляків зі Сходу, може бути видана особі, яка зачисляє себе до польського народу, знає польську мову на початковому рівні, зберігає польські традиції і доведе, що принаймні один із батьків, дідусь чи бабуся або ж прадіди були поляками. Такий документ видається безкоштовно після проходження співбесіди із консулом.
XS
SM
MD
LG