Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 04:06

Хабар став причиною відставки спікера литовського Сейму


Людмила Пилип Рига, 2 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – У Литві змінилось керівництво парламенту. Новим головою Сейму Литовської Республіки обрано колишнього віце-спікера Чесловаса Юршенаса. Попри те, що вибори до литовського парламенту відбудуться лише восени цього року, посада спікера звільнилась у результаті відставки колишнього керівника Сейму Віктораса Мунтянаса.

Приводом для скандалу став поширений у литовських засобах масової інформації відеозапис, де тепер вже колишній спікер Вікторас Мунтянас передає кошти чиновнику з Каунаського повіту, якого підозрюють у корупції. Мунтянас підтвердив, що передав своєму співрозмовнику 900 доларів. За його словами, він виступав посередником на прохання родича, а кошти передбачались на проектувальні роботи.

Вікторас Мунтянас визнав свої дії помилковими і подав у відставку добровільно, однак відхилив звинувачення в корупції.

«Я не збирався використовувати службове становище. Ні своє, ні тієї людини, з якою мав справу. Це була домовленість між двома фізичними особами, яку я виконав. Розраховувався я з приватним підприємством, яке повинне виконати свої зобов’язання – розділити земельну ділянку», – пояснив свої дії Віктор Мунтянас.

Перший спікер, який добровільно пішов у відставку

Литовські парламентарії проголосували за відставку Віктора Мунтянаса майже одноголосно. Деякі з них навіть похвалили його за мужню, так би мовити «європейську» поведінку. Опозиція визнала, що це перший керівник парламенту, який добровільно пішов у відставку, опинившись у такому скрутному становищі. Водночас жоден із депутатів не вітав участі другої особи в державі у маніпуляціях із земельними ділянками. У разі, якщо б Вікторас Мунтянас добровільно не пішов у відставку, декілька політичних партій мали намір висловити йому вотум недовіри.

«Я був налаштований покращити імідж парламенту в суспільстві, чесно працювати і достойно представляти цю установу. Однак минулого літа я зробив помилковий вчинок, через який повинен піти. Прошу вибачення, якщо щось зробив не так», – вибачився перед колегами Віктор Мунтянас.

Політичні ігри напередодні парламентських виборів?

Місцеві аналітики звертають увагу на те, що час оголошення компромату проти колишнього спікера не збігається з подіями, пов’язаними з хабарем, які мали місце минулого року. Це дає привід говорити про політичні ігри напередодні парламентських виборів, які відбудуться в Литві у жовтні цього року. На їхню думку, компромат на Мунтянаса зберігався до потрібного моменту. Експерти наголошують, що це вже третя спроба політичних противників колишнього голови Сейму Литви змістити його з цієї посади і посадити у крісло спікера свою людину. На посаді спікера Мунтянас був з квітня 2006 року.

Новим головою Сейму Литви став один із керівників урядової Соціал-демократичної партії 69-річний Чесловас Юршенас, колишній випускник Ленінградської партійної школи, який у трьох каденціях обіймав посади спікера в 1993-1996 роках і тимчасово у 2004 році.

Здається, в цій історії можна було б поставити крапку. Однак, що чекає на литовського спікера? Якщо відповідні органи визнають Віктораса Мунтянаса винним у корупції і якщо колеги-парламентарі погодяться на позбавлення його депутатської недоторканності, то Мунтянаса можуть притягнути до кримінальної відповідальності.
XS
SM
MD
LG