Доступність посилання

ТОП новини

110 років від народження патріарха Київського і всієї України Мстислава (Скрипника)


Віталій Пономарьов Київ, 10 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – «Він був людиною, яка все знала», – так філософ і письменник Євген Сверстюк згадував про першого патріарха Київського і всієї України Мстислава. Він воював проти російських більшовиків, очікував розстрілу у нацистській в’язниці і протестував проти утисків українців з боку польської влади та радянського режиму. Сьогодні патріархові Мстиславу (в миру – Степан Скрипник) мало би виповнитися 110 років.

Степан Скрипник народився 10 квітня 1898 року у Полтаві. Він навчався у гімназії у Полтаві та в офіцерській школі в Оренбурзі, служив в українському війську і був послом до польського Сейму від українців Волині. У квітні 1942 року Скрипник був у Києві висвячений на священика, невдовзі прийняв чернечий постриг під іменем Мстислава і 14 травня у каплиці при Андріївському соборі був висвячений на єпископа Переяславського. Через 3 місяця нацисти почали його переслідувати.

«До єпископа Мстислава. З політичних причин забороняю Вам перебувати будь-де в Україні на захід від Дніпра і в частині генеральної округи “Київ”, розташованій на схід від ріки. Фон Бюнау, заступник генерал-комісара генеральної округи “Київ”».

Репресії нацистів щодо українців

У жовтні Мстислав підписав у Почаївській лаврі заяву про об’єднання Автокефальної та Автономної церков. За кілька днів гестапо заарештувало владику, і він провів 7 місяців у в’язницях у Рівному, Житомирі, Києві, Чернігові та Прилуках.

«Мене забрали з в’язниці і перекинули до іншої – у Прилуках. Привезли мене якраз на Різдво. А на другий день Різдва розстріляли у Прилуках біля 540 найбільш свідомих українців. Це було не тільки в Прилуках. Це було зроблено в Ніжині, у Каневі. Їздив спеціальний відділ есесівців і винищував свідомих українців».

У Києві Мстислав сидів у камері смертників і був звідти звільнений тільки завдяки втручанню друзів. Після ІІ світової війни він очолював єпархії української Церкви у Німеччині, Франції, Бельгії, Великобританії, Канаді і США. А 5 червня 1990 року Собор Української Автокефальної Православної Церкви обрав архієпископа Мстислава патріархом Київським і всієї України. Він помер на 96 році життя у містечку Грісбі у Канаді 11 червня 1993 року.
XS
SM
MD
LG