Доступність посилання

ТОП новини

Історія українсько-німецької дружби, яка розпочалася з війни


Валентина Одарченко Рівне, 16 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Вісімсот тисяч євро – така загальна вартість гуманітарної допомоги, яка надійшла за останні роки у медичні і соціальні установи Рівненщини з Баварії. А почалося все з відвідин колишнім вояком Вермахту, громадянином Німеччини Йозефом Брезинським села Бронники під Рівним, де в роки Другої світової війни загинули його побратими, а сам він був серйозно поранений.

Бургомістр Оберфіхтаху Вільфрід Нойбер — кавалер почесного знаку «За заслуги перед Рівним»
17 років тому, на превелике здивування і втіху пана Йозефа, на кладовищі біля сільської церкви він побачив ряди акуратних білих пам’ятників, біля кожного – квіти…

Старожили розповіли, що поховали німецьких вояків одразу після кровопролитного для них бою, а що вони також християни, то виділили для цього землю на сільському кладовищі.

Від взаємопрощення – до взаємодопомоги

Повернувшись до Німеччини, пан Брезинський розповів цю історію в своєму містечку Оберфіхтах. А ті, на знак вдячності до українців, спорядили до Рівного першу гуманітарну допомогу, яка була дуже доречною у перші постчорнобильські роки – дитяче харчування, ліки, автомобіль «швидкої допомоги», ультразвукове обладнання.

Німецька делегація на майдані Магдебурзького права у Рівному
Минув час, однак і після смерті німецького ветерана до Рівного щороку приїздять його земляки. Цього разу спеціальне медичне обладнання привезли у міську лікарню, дитячий притулок та Дубенське територіальне медичне об’єднання.

Голова товариства «Гуманітарна допомога Україні з Баварії» Антон Вільд розповів: «Це функціональні ліжка, прилад для штучної вентиляції легень, електрокардіограф, операційні лампи, постільна білизна, інвалідні крісла, стільці для людей, які не можуть ходити. Німецька сторона досі бачить, що потреба медичних закладів у допомозі ще існує».

Втім, як зауважила заступник міського голови Світлана Богатирчук-Кривко, «мине час, і, я переконана, потреба в допомозі Україні відпаде. Однак ми і надалі радо будемо зустрічати в Україні своїх друзів».

«Хотів би бачити Україну членом Євросоюзу якомога швидше»

Екологічні проблеми, як і культурне співробітництво, не мають кордонів, вважає Антон Вільд. Перше потрібно долати, а друге – розвивати спільними зусиллями. Тож уже не перший рік рівненські дітлахи відпочивають у Німеччині, там гостюють художні колективи. Нині ж до Рівного прибули дві делегації – одна з них привезла гуманітарну допомогу, а інша вирішила ознайомити співвітчизників із життям і культурою українців.

Бургомістр Оберфіхтаху Вільфрід Нойбер зазначив: «Нас би дуже втішило, якби незадовго Україна стала членом Європейського Союзу. Я, хоч і не є великим політиком, швидше господарником, і не маю впливу на цей процес, але переконаний, що незадовго це обов’язково станеться. Хотів би бачити Україну членом Євросоюзу якомога швидше».

Нині на Рівненщині працює німецька група з Касселя, котра відшукує могили вояків Вермахту – для того, щоб перепоховати їх на спільному цвинтарі під Жовквою. Втім, кладовище у Бронниках не зачіпатимуть – таким є прохання громад Оберфіхтаху і Рівного, котрі вважають, що пам’ять загиблих тут належно вшанована.
XS
SM
MD
LG