Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 06:40

Дніпропетровські археологи розкривають загадки царських скіфських курганів


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 28 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Дніпропетровський історичний музей пишається новими коштовними предметами. Загалом їх близько двохсот. Це зразки давнього й середньовічного прикладного мистецтва із золота й кістки. Їхнє віднайдення – результат курганних розкопок місцевих археологів за останні сім років. Наразі цінні артефакти можуть побачити всі охочі на виставці «Скарби курганів Придніпров’я». Унікальність експозиції ще й у тому, що цінні знахідки, попри наукові правила, виставили на огляд загалу ще до ретельного їхнього вивчення.

Мініатюрні пластини із зображеннями звірів і рослинним орнаментом, вузькі ажурні пластини з підвісками, які носили на чолі, широкі браслети… Прикраси скіф’янок, віднайдені у степових могилах Придніпров’я, вражають красою й майстерністю виконання.

Серед раритетів, що їх археологи передали музеєві, близько сотні ювелірних прикрас, яким по півтори-дві тисячі років: бляшки, підвіски, сережки, персні скіфо-сарматських і кочових племен. Їх відшукали в курганних похованнях у різних районах області.

Крім золотих речей, археологи передали музейникам справжні раритети античної й скіфської культур зі скіфського царського кургану Близнюк, що на околицях Дніпропетровська. Могилу пограбували ще в давні часи, але серед похоронного інвентарю збереглося дещо, про цінність чого злодії не мали уявлення.

Рідкісна знахідка

Це фрагменти кістяних пластин із зображеннями на тему античних похоронних містерій. Ці пластини, вважають дослідники, є деталями струнного музичного інструмента – ліри або кіфари. На них збереглися зображення Ероса, Гермеса, флейтиста і танцівниці.

Пластини давньогрецького походження у скіфському кургані – випадок дуже рідкісний, каже керівник археологічної експедиції Володимир Ромашко: «Подібні знахідки були вже в курганах Велика Близниця, Агуз, Куляба, тобто, у відомих царських курганах, але такої якості, такого розмаїття сюжетів не було ніде. Це справжнє відкриття, це унікальні речі».

Фахівці історичного музею вже встигли оцінити значущість артефактів, переданих археологами, і будують свої версії походження античних пластин. Зображення можуть бути пов’язані з культом Діоніса, на що вказують фігури жінки-танцівниці й флейтиста.

Могила віровідступника?

Відтак похований у кургані представник вищої скіфської знаті, можливо, цар, міг бути був пошановувачем чужих богів, вважає старший науковий співробітник музею Алла Москалець.

«Відомо від Геродота, що скіфські жреці під страхом смертної кари забороняли скіфам поклоніння чужим богам і участь у давньогрецьких містеріях. Як потрапили пластини в царське скіфське поховання – велика загадка», – каже фахівець.

Дніпропетровська область посідає перше місце в Україні за кількістю виявлених курганів – майже 10 тисяч. Не випадково їх називають «степовими пірамідами»: скіфські поховання за віком ровесники поховань єгипетських фараонів. І хто знає, скільки ще таємниць та безцінних знахідок ховають у собі земляні насипи.
XS
SM
MD
LG