Доступність посилання

ТОП новини

Україна потребує талановитих лідерів нового типу


Володимир Рибак В Україні вже були спроби побудувати державну систему роботи з кадрами, але далі декларацій справа не просувалася.

Сьогодні вперше в історії нашої країни питання державної кадрової політики поставлені Президентом України В. Ф. Януковичем як першочергові і як пріоритетні.

Без здійснення кадрової реформи прийняті програми розвитку соціально-економічної сфери держави, суспільно-політичні реформи, що проводяться, будуть пробуксовувати. Нові форми роботи не будуть забезпечені високопрофесійними кадрами, здатними до їхньої реалізації, – це з одного боку. З іншого – усі проекти реформ, програми розвитку повинні включати розділ кадрового забезпечення реалізації цих реформ.

Нам необхідно проводити таку державну кадрову політику, яка охоплюватиме усі галузі, усі виробництва, незалежно від форми власності. Зараз мобільність кадрів дуже висока. Сьогодні людина працює в приватній фірмі, отримуючи конкретний виробничий досвід, а завтра в системі державного управління і, навпаки, з державної служби переходить на роботу в недержавний сектор.

Працювати з людьми – це перше, що повинен вміти керівник

Державна кадрова політика має бути націлена на те, щоб вивести на публічний рівень нових осіб, нові кадри успішних і перспективних управлінців у різних сферах – державному управлінні, бізнесі, промисловості, сфері послуг, освіти, науки, культури, засобів масової інформації і так далі.

Стратегія державної кадрової політики повинна включати проблему вдосконалення законодавчої бази роботи з кадрами, оскільки нинішня не забезпечує стандарти у цій сфері, досягнуті високорозвиненими країнами.

Кадри у сфері державного управління – це той стрижень, на якому повинна грунтуватися кадрова робота, кадрова стратегія держави. Кадри центральних органів державного управління повинні пройти складний, але необхідний шлях по кар’єрних сходах від первинної ланки трудового осередку приватного або державного виробництва, через роботу в місцевих органах виконавчої влади і місцевого самоврядування.

Нерідко на роботу в найвищі органи державної влади висуваються випускники навчальних закладів, які ні дня не працювали на виробництві, окрім ручки і стола, нічого не мали у своєму управлінні, ніколи не працювали з людьми. Таке було у нас, у 90-і роки. А саме уміння працювати з людьми – це перше, що повинен вміти керівник. Напевно, ніхто не заперечуватиме, що нинішні випускники мають хорошу теоретичну підготовку, багато хто здобув освіту в престижних закордонних навчальних закладах. І це дуже добре. Але цього мало.

Основа національної кадрової політики – освіта і досвід

В основу національної кадрової політики слід покласти уміле поєднання високого рівня освіти і досвіду роботи з людьми, починаючи з низової ланки управління. Необхідно розумних, здібних, перспективних молодих людей вести по кар’єрних сходах: після роботи на виробництві переводити в районну ланку, потім з районної в обласну – і тільки після цього висувати на роботу в центральні органи управління. Тоді прийматимуться грамотні, реальні закони, укази, постанови, які не будуть, як зараз нерідко буває, мертвонародженими і не впливають на рішення існуючих проблем.

Стратегія державної кадрової політики повинна передбачити впровадження демократичних принципів у кадрову роботу: гласність, прозорість у відборі кандидатів для роботи на державній службі, на дійсно конкурсній основі, що дасть можливість відсіяти випадкових людей.

Важливе місце в стратегії повинна зайняти регіональна кадрова політика. Відомо, що на місцях ще немає належної кадрової лави, немає готових кадрів на висунення. І, відповідно, немає кадрового підживлення центральних органів державного управління.

На чолі вирішення цієї важливої державної проблеми повинна стати Партія регіонів, у якої є всі дані і всі підстави для цього. Ми повинні створити потужну систему пошуку, підготовки просування талановитих лідерів нового типу, професіоналів.

Треба покінчити з корумпованою економікою та аморальною політикою

Тому наша партія приступила до формування концепції нової кадрової політики Партії регіонів, у якій мають бути сформульовані підходи, інструменти, механізми, етапи, їхня послідовність, структура і зміст такого масштабного завдання, рішення якого дозволить виростити кадри, здатні забезпечити побудову інноваційної економіки, перемогу в глобальній конкуренції. Особливу увагу необхідно звернути на моральні якості кандидатів на керівні посади. Пора нам рішуче діяти, покінчити з корумпованою економікою, аморальною політикою.

Концепція нової кадрової політики партії, передусім, повинна починатися з аналізу чисельного і якісного складу керівних кадрів у країні. Потім має бути етап формування дієвого, якісного, професійного резерву кадрів на висунення з числа енергійних, самостійних, самодостатніх людей, які на питання економічного і соціального розвитку країни мають у своїх програмах схожі погляди з Передвиборною програмою Президента України Віктора Януковича.

Але найголовніше, формування такого кадрового резерву повинно проходити гласно, відкрито, з урахуванням думки і рекомендацій громадськості, політичних сил.

І ще одне питання, на якому я хотів би зупинитися, це підготовка – навчання кадрів. Тут необхідно впровадити таку систему, яка дозволяла б на підставі короткострокових і довгострокових прогнозів готувати фахівців, необхідних для країни професій. Єдина державна кадрова політика, особливо у сфері підготовки кадрів, повинна охоплювати всі галузі, усі форми організації виробництва, і не лише через державну систему підготовки кадрів, але також і через приватні навчальні заклади.

Вимагає реорганізації система навчання в Національній академії державного управління при Президентові України. На жаль, вона так і не стала кузнею кадрів вищої державної ланки, а як рядовий навчальний заклад плодить безробітних. Необхідно різко підвищити статус цього навчального закладу, сама назва «при Президентові України» цього вимагає. Потрібний суворіший, ретельніший відбір кандидатів, охочих здобути освіту в Національній академії, щоб підвищити статус тих, хто навчається.

Головне управління державної служби повинне відстежувати переміщення випускників по кар’єрних сходах, сприяти їхньому швидкому становленню керівниками середньої і вищої ланки системи державного управління, регулярно доповідати Адміністрації Президента по кожному випускникові для ухвалення кадрових рішень.

Володимир Рибак, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики, Перший заступник голови Партії регіонів, радник Президента.

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG