Доступність посилання

ТОП новини
20 Січень 2019, Київ 19:02

КС оголосить рішення щодо законів про судоустрій та Вищу раду юстиції


Сьогодні Конституційний Суд України оголосить рішення у справі за конституційним поданням 54 народних депутатів щодо відповідності Конституції України окремих положень Законів «Про судоустрій і статус суддів» та «Про Вищу раду юстиції».

Про це повідомила прес-служба Конституційного Суду.

Відповідно до норм Конституції, обрання суддів безстроково та звільнення їх з цих посад віднесено до повноважень парламенту. Положеннями Закону «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що рішення про обрання кандидата на цю посаду ухвалюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради, однак якщо кандидат на посаду чи суддя не одержав необхідної кількості голосів – знову проводиться голосування.

Разом з тим суб’єкт права на конституційне подання вважає, що положення «знову проводиться голосування» обмежує можливість самостійної реалізації конституційного повноваження єдиного законодавчого органу щодо обрання суддів безстроково та звільнення їх з посад, оскільки при цьому ухвалюється лише те рішення, яке рекомендує Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Вища рада юстиції.

Далі, зазначають у Конституційному Суді, положеннями Закону «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суди загальної юрисдикції утворюються і ліквідовуються Президентом України за поданням міністра юстиції на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду; переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється Президентом України за письмовою заявою судді.

Однак народні депутати України вважають, що зазначеними положеннями розширено конституційні повноваження Президента України.

Також, звертають увагу в КС, відповідно до положень Закону «Про судоустрій і статус суддів», кількість суддів у суді визначається Державною судовою адміністрацією України за поданням міністра юстиції на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду, з урахуванням обсягу роботи суду та в межах видатків, затверджених у державному бюджеті України на утримання судів.

Водночас на думку народних депутатів України, цим положенням звужено конституційні повноваження Президента України, оскільки встановлення кількості суддів у суді є складовою процесу утворення суду.

Крім того, йдеться в повідомленні Конституційного Суду, відповідно до положень законів України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про Вищу раду юстиції», до повноважень Вищої ради юстиції віднесено призначати суддів на адміністративні посади та звільняти їх з цих посад у місцевих, апеляційних та вищих спеціалізованих судах, переглядати і скасовувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України стосовно кандидатів на посаду судді, про відмову в рекомендації на обрання суддею безстроково та притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

Між тим суб’єкт права на конституційне подання вважає, що такі повноваження Вищої ради юстиції Конституцією України не передбачені.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG