Доступність посилання

ТОП новини
09 березня 2021, Київ 00:15

Податок на додаткову нерухомість: за багатих заплатять бідні?


Київ – За невчасну сплату податку на нерухоме майно у Державній податковій службі обіцяють карати додатковими відсотками. Водночас тут припускають, що деякі платники матимуть змогу сплатити його у розстрочку. Експерти ж у таку можливість не вірять, так само як і в ефективність податку. Кажуть: багатіїв він все одно не торкнеться.

Уявімо ситуацію: одинока пенсіонерка, яка має мінімальну пенсію у 894 гривні, та народний депутат із зарплатою у 15 тисяч гривень мають кілька квартир.

Згідно з новою нормою Податкового кодексу, за додаткову житлову площу віднині усі вони мають платити. При цьому лише одна з квартир може не оподатковуватися (у випадку, якщо її площа не більша від 120 метрів квадратних).

За всі ж інші і пенсіонерці, і депутатові доведеться викласти з кишені близько 12 гривень за квадратний метр (якщо загальний метраж квартири не більший від 240 квадратних метрів). Тобто за одну 2–3-кімнатну квартиру площею від 45 до 65 квадратних метрів доведеться заплатити близько 540–780 гривень.

Однак і такої сплати депутат може уникнути, адже до 1 березня має змогу переписати своє нерухоме майно на дружину, дітей чи будь-яких інших осіб так, щоб кожен був власником лише однієї квартири. Тож якщо її метраж не більший ніж 120 квадратних метрів, платити не доведеться взагалі.

Натомість одинокій пенсіонерці весь податок доведеться сплатити до копійки, адже для боржників передбачені санкції: додаткові 10% від суми податку для тих, хто не розрахується за 30 днів після отримання податкового повідомлення, та 20% – для тих, у кого цей термін буде перевищений.

Податки пишуть під своїх?

«Використовуючи електронні ключі, платник податків зможе за багатьма своїми об’єктами нерухомого майна, що у різних регіонах, погасити «платіжку» через відділення банків, а у сільській місцевості – у поштових відділеннях. Якщо ж збережеться перспектива розстрочки, то можливим є варіант звернення у податкову службу. І таким громадянам ми зобов’язані будемо зняти соціальне навантаження, зумовлене платежем. Але кожен громадянин повинен буде розглядати своє питання індивідуально», – наголошує директор Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України В’ячеслав Бусарєв.

Він також додає, що у 2013 році ДПС сподівається отримати від такого податку навіть більше, ніж 75 (раніше запланованих) мільйонів гривень.

Між тим, колишній голова Фонду держмайна Олександр Бондар називає таку суму «мізером для державного бюджету», та й у ефективність самого податку не вірить, адже такі норми, на його думку, розроблялися з урахуванням того, щоб не зачепити «інтересів улюблених олігархів, які фінансують владу».
Поки не відбудеться справжня легалізація майна і власності, податки будуть торкатися незаможних людей середнього класу
Олександр Бондар

«Найбільш заможні люди у нас оформляють свою нерухомість на юридичних осіб, тому платять податок не вони, а ті структури, якими вони володіють, – каже він. – І поки у нас не відбудеться справжня легалізація майна і власності, ці всі податки будуть торкатися незаможних людей середнього класу, хто за них не голосує і не спонсорує їх».

Що ж до можливості розстрочки, то, на думку Олександра Бондара, її не буде, адже «податок не такий великий, щоб про неї говорити». Водночас експерт переконаний, що навіть в одинокої пенсіонерки можуть знайтися гроші для його сплати (зазвичай такі люди додаткову житлову площу здають, від чого отримують певний прибуток, пояснює експерт).

Між тим, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуватиметься українцями один раз на рік. Цьогоріч про його суму власникам об’єктів житлової нерухомості, яка підлягає оподаткуванню, мають повідомити до 1 липня.

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG