Доступність посилання

ТОП новини

«Треба піднімати більше галасу» – Полозов про Умерова, здоров'я якого щодня погіршується


Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, колишній високопоставлений кримський політик і управлінець Ільмі Умеров проходить примусову психіатричну експертизу в окупованому Росією українському Криму. Його рідні змогли домогтися побачень із ним, які спочатку були заборонені, і, відвідавши Ільмі Умерова, повідомили про серйозне занепокоєння щодо стану його здоров'я. Вони також сподіваються, що українська влада відреагує на ситуацію й допоможе звільнити його.

Після того, як заступник голови Меджлісу був примусово поміщений у стаціонар психіатричної лікарні №1 у Сімферополі, українські громадські активісти назвали його політв'язнем. Підстави для офіційного визнання цього статусу теж є, говорить російський адвокат Марк Фейгін. Рідні заступника голови Меджлісу очікують реакції від української влади і сподіваються, що ті допоможуть звільнити Умерова.

Життя у психлікарні

Доступ до інформації про стан здоров'я Ільмі Умерова й умови його утримання у психлікарні вдалося отримати завдяки його рідним. Вони змогли домогтися можливості телефонувати й відвідувати його. Протягом перших днів утримання Ільмі Умерова в стаціонарі це було заборонено.

Незважаючи на наявність у заступника голови Меджлісу низки складних захворювань (він страждає від хвороби Паркінсона, гіпертонії й цукрового діабету), лікарі психлікарні заборонили йому мати при собі ліки, які він вживав багато років. Медики видають їх тепер порційно один раз на день.

Також у лікарні немає можливості дотримуватися спеціального режиму харчування, який необхідний при захворюваннях Ільмі Умерова. Це, за словами його дочки, спричинило різке погіршення його здоров'я. «Їжу, яку дають у лікарні, він вживати відмовляється. Тому він їсть тільки те, що ми йому привозимо. Оскільки в нього дуже багато захворювань, а час між прийомами їжі занадто великий ‒ це 17 годин ‒ стан його здоров'я викликає в нас велике занепокоєння. Коли я його відвідувала, у нього підскочив цукор, впав тиск, було запаморочення, він знепритомнів. Його швидко привели до тями, бо я одразу покликала медсестру, викликали чергового лікаря. Стан вдалося стабілізувати. Але коли я вийшла від нього, тиск у нього був 150», ‒ розповідає Айше Умерова.

Фізичний стан Ільмі Умерова викликає побоювання – Айше Умерова
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:54 0:00

За її словами, поки медикаментозних впливів на Ільмі Умерова лікарі не роблять, а психіатрична експертиза зводиться до спостереження й бесід. Важкий стан Ільмі Умерова підтверджує і його російський адвокат Микола Полозов, який у понеділок 22 серпня відвідав його в психлікарні.

Окрім неналежних умов утримання Ільмі Умеров відчуває моральні страждання, тому що він відрізаний від рідних. Журналіст Російської служби Радіо Свобода Антон Наумлюк, який зараз перебуває у Криму, описав один із епізодів рідкісного спілкування заступника голови Меджлісу з дітьми й онуками:

«Онучка підходить до ґрат, за якими стоїть Ільмі аг'а, просовує тонкі руки крізь прути, обіймає його й цілує туди, куди дотягується, ‒ в руку. «Ну що ж ти мовчиш, ‒ каже дочка Умерова Айше. ‒ Скажи щось». Але дівчинка посміхається, мовчить, обіймає діда й не відходить від решітки, за якою він стоїть. «Вам просто потрібно визнати, що ви помиляєтеся, і всі від вас відстануть», ‒ сказали мені. Все дуже просто виявляється. З огляду на сьогоднішній стан, коли знепритомнів, я не знаю, що далі буде. Морально я досить міцний, а ось фізично...», ‒ каже мені Умеров. Ми йдемо. Він піднімає руку в прощанні й залишається у дворі лікарні за ґратами залізних дверей».

Як допомогти Умерову

Адвокати Ільмі Умерова оскаржують дії співробітників ФСБ, під тиском яких його примусово перевели з кардіології сімферопольської клінічної лікарні №7 до психлікарні, а також примусову психіатричну експертизу, на яку навіть немає чинного рішення суду.

Російський адвокат Марк Фейгін розцінює ситуацію з Ільмі Умеровим як тортури над ним. У зв'язку з цим він ініціює звернення до Європейського комітету проти тортур, а також звернувся до різних міжнародних організацій. «Сподіваюся, ми найближчим часом отримаємо якісь публічні заяви на адресу міжнародних урядових організацій, щоб вони втрутились у долю Ільмі Умерова», ‒ сказав він українським ЗМІ.

Одним із ключових чинників, здатних допомогти Ільмі Умерову вийти на свободу, є публічність і активне висвітлення того, що відбувається з ним за стінами сімферопольської психлікарні, вважає його адвокат Микола Полозов.

Навіщо крик-шум, проведемо експертизу ‒ і все буде добре. Мабуть, це позиція ФСБ. Значить треба робити рівно навпаки
Микола Полозов

«Нещодавно приходив слідчий, висловлював позицію Умерову і його рідним: мовляв, навіщо крик-шум, проведемо експертизу ‒ і все буде добре. Мабуть, це позиція ФСБ. Значить, треба робити рівно навпаки, піднімати більше галасу, залучати на захист Ільмі Умерова від незаконного кримінального переслідування більше людей, як в Україні, так і в цивілізованому світі. Тільки так можна протистояти незаконним діям російської влади в Криму», ‒ зазначає він.

У той же час рідні заступника голови Меджлісу й журналісти говорять про відсутність публічної реакції від української влади на ситуацію з ним. І це попри те, що Ільмі Умеров багато років займав високі посади в органах української влади. Він є колишнім депутатом кримського парламенту, екс-віце-прем'єром уряду Криму й колишнім віце-спікером кримського парламенту.

«Державної підтримки, на жаль, немає. Тому ми зараз із адвокатами готуємо відкритого листа до міжнародних організацій, до української влади. Тому що це такий безпрецедентний метод, це заступник голови Меджлісу, а реакції немає ніякої. Єдиний виняток ‒ маленький Твіттер прес-секретаря МЗС України й не більше того. Це неприпустимо в нинішній ситуації, особливо щодо людини, яка, жертвуючи собою, відстоює тут проукраїнські позиції, позицію кримськотатарського народу», ‒ каже Айше Умерова.

Стурбованість рідних поділяють і журналісти. Заступник гендиректора кримськотатарського телеканалу ATR Айдер Муждабаєв вважає, що всі, хто замовчує ситуацію навколо Ільмі Умерова, є спільниками злочину проти нього.

Керівник «Центру журналістських розслідувань» Валентина Самар теж обурена відсутністю офіційної публічної реакції МЗС і перших осіб держави на ситуацію з Ільмі Умеровим. «Така ганебна позиція теж свого роду тортури для тих, хто став заручником не тільки в окупантів, а й нашої влади», ‒ наголошує вона.

Закликає українську владу відреагувати на ситуацію і Марк Фейгін.

Наразі єдиним джерелом зв'язку з Ільімі Умеровим є мобільний телефон, який йому видають двічі на день на годину. Його рідним також вдалося домогтися побачень із ним, завдяки яким вдається стежити за станом його здоров'я.

В понеділок 22 серпня біля будинку Ільмі Умерова відбувся дуа (молебень), під час якого кримські татари молилися за повернення додому зниклих, викрадених і ув'язнених кримських мусульман. За останні кілька місяців такі молебні вже стали на півострові традиційними.

Оригінал – на сайті проекту Радіо Свобода «Крим.Реалії»

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG