Доступність посилання

ТОП новини

У США оприлюднили «Кремлівську доповідь», але нових санкцій не додали

Міністерство фінансів США видало «Кремлівський звіт» зі 114 високопосадовців Росії та 96 «олігархів», і це тільки відкрита частина

Міністерство фінансів США видало очікуваний документ із потенційними об’єктами можливих майбутніх санкцій США проти росіян, які мають тісні контакти з президентом Росії Володимиром Путіним. Цей список раніше назвали у пресі «Кремлівським звітом». Він, зокрема, включає 114 високопосадовців Росії та 96 «олігархів» у відкритій частині звіту і ще не відому кількість у засекреченій.

Крім того, в засекреченій частині – також список російських державних і частково державних підприємств.

Звіт був представлений Конгресові США, як того вимагає закон «Про протидію супротивникам Америки з допомогою санкцій» (CAATSA).

Оприлюднення цього списку не означає запровадження ніяких санкцій чи обмежень щодо цих осіб, за винятком тих, щодо кого обмеження були введені раніше.

Живий блог завершено. Свіжу інформацію на цю тему читайте у стрічці новин Радіо Свобода.

Один з найвливовіших американських політичних експертів, колишній посол США у Києві Стівен Пайфер написав, що адміністрація Дональда Трампа таки називає прізвища... але у списках, що оприлюднюються опівночі і до яких внесені майже всі. «Навряд чи Росія або Конгрес сприйняли б це сейрзно», – написав Пайфер у Твіттері.

Відомий лондонський економіст Тімоті Аш долучився до низки інших критиків того, яким чином «механічно» укладали в адміністрації США «кремлівські списки», в першу чергу список російських олігархів: у Вашингтоні прямо заявили, що до нього просто внесли всіх зі статками в 1 мільярд доларів і більше. Такі списки регулярно укладає журнал Forbes, і економіст пише: «Американський список олігархів не виправдав сподівань. Використання списку Forbes наводить на думку, що адміністрація Трампа не ставиться до цього серйозно».

Але фахівець звертає увагу: «Можливо, цікавішим буде вплив на перспективу: очікую, що західні банки будуть обережніше ставитися до перевірки своїх клієнтів».

Російський карикатурист Сергій Йолкін продовжує кепкувати над російською реакцією на «Кремлівську доповідь» США на сайті Радіо Свобода:

Російський політик, колишній президент Інституту енергетичної політики Володимир Мілов скритичкував дії адміністраіцї США за м’якість та «формальний підхід».

«Насправді я так і думав, що адміністраіця Трампа буде саботувати санкції проти Путіна, але такого формального підходу я не очікував. Замість доповіді про путінську мафію просто переписали всім відомі прізвища з інтернета, і все», – написав Мілов у Твіттері.

Оглядач російської «Нової газети» Юлія Латиніна пише, що «довгоочікуваний «кремлівський список» Мінфіна США опублікований – і виявився насправді пшиком».

На її думку, «або вся його суть схована у засекреченій частині, або перед нами – просто тупий бюрократичний папірець».

Президент Росії Володимир Путін заявив, що так званий «кремлівський список» ускладнює російсько-американські відносини, але поки що Росія відповідати на цей «недружній крок» не буде. Про це він оголосив на зустрічі з довіреними особами, яка транслювалась у ефірі російських телеканалів.

Путін сказав, що за кожним фігурантом американського списку «стоять рядові громадяни Росії, трудові колективи».

«По суті, всіх нас, усіх 146 мільйонів занесли в якийсь список. У чому сенс таких дій – я не розумію. Але це безумовно недружній акт. Він ускладнює і без того складні російсько-американські відносини та завдає шкоди міжнародним відносинам в цілому», – сказав російський президент.

За словами Путіна, Росія чекала цього списку і готова була вжити серйозних заходів у відповідь, але поки що «утримається від цього рішення».

«Але ми будемо стежити за тим, як ситуація розвивається на практиці. Бо там є ще якийсь секретний список. У ньому, кажуть, є ще прізвища із якимись зірочками. Треба розібратись з цим. Ми не зацікавлені у згортанні відносин зі США, ми навпаки хочемо їх розвивати», – сказав Путін.

Президент України Петро Порошенко подякував США за «Кремлівську доповідь»:

Російський олігарх, ініціатор джазового фестивалю Alfa Jazz Fest, уродженець Львова Михайло Фрідман потрапив до «кремлівського звіту».

Фрідман, який народився у Львові, був ініціатором створення фестивалю Alfa Jazz Fest. Захід проходить у Львові з 2011 року. Титульним спонсором фестивалю до 2018 року виступав «Альфа-Банк Україна» (Фрідман є головою Наглядової ради консорціуму «Альфа-Груп»), в зв’язку з чим фестиваль називався Alfa Jazz Fest.

Фрідман раніше заявляв, що його «мета – зробити подарунок Львову, який має традиції у музиці і культурі». У 2017 році було схвалено рішення про перейменування фестивалю на Leopolis Jazz Fest. Тоді ж стало відомо про відмову «Альфа-Банк Україна» фінансувати фестиваль.

Голова Ради Федерації Росії Валентина Матвієнко вважає, що «Кремлівським списком» США «запровадили нову перешкоду для налагодження, розвитку російсько-американських відносин, в яких зацікавлені обидві країни, обидва народи».

«Не було ніяких причин, приводів для опублікування якогось нового списку. Може бути, що комусь він видасться пізнавальним, але насправді там взагалі немає логіки. Схоже, що ті, хто задає тон в політиці США, охоплені дуже небезпечним недугом. Я б назвала його санкціономанією», – заявила Матвієнко, прізвище якої теж є в списку.

Московський кореспондент газети The Financial Times Генрі Фой у Твіттері пише: «Багато грубого реготання в Москві на тлі того, що «список олігархів» є копією зі списку журналу Forbes тих росіян, які мають мільярд+ доларів. Ми побачини лише незасекречену версію. Засекречена доповідь, як очікується, включатиме деталі щодо зв’язків з Кремлем, наближеності до Путіна та потенційні підстави для санкцій».

Лінас Лінкявічус, міністр закордонних справ Литви: «Вітаю оприлюднений у США «ганебний список» – «кремлівський список» посадовців і бізнесменів, на яких можуть бути накладені санкції. Це сильний попереджувальний сигнал: ті, хто бере участь у ворожих діях, узяли на замітку».

На оприлюднення списку відреагував російський карикатурист Сергій Йолкін, який також співпрацює і з Радіо Свобода:

Керівник російської державної корпорації «Роснано» Анатолій Чубайс до списку якраз не потрапив і вже «хвилюється»: «Розумію, що винен! Цього разу в тому, що не потрапив до числа «ворогів США». Гарячково шукаю виправдання. От: усе-таки в нас теж цілком пристойна компанія!» – написав він у фейсбуці.

Радник президента Росії Сергій Глазьєв порекомендував звернути увагу не на тих, хто потрапив у «кремлівську доповідь», а на тих, хто не потрапив у час, коли, за його словами, триває «війна» Росії зі США.

«На мій погляд, головним критерієм кадрової політики в нашій країні (Росії – ред.) в умовах «війни» з Америкою має бути потрапляння в американський список санкцій. Ті, хто туди потрапив, не мають ніяких підозр називатися американською агентурою. А ті, хто не потрапив – якраз велике питання до них», – сказав Глазьєв (сам він уже давно під повноцінними санкціями) російському агентству RNS.

В українській же владі раді публікації у Вашингтоні. Міністр фінансів Олександр Данилюк заявляє, що публікація списку – це «впевнена позиція всієї американської адміністрації та Міністерства фінансів». «Це більше ніж попередження – це ще один крок, який має спонукати Росію припинити втручання у демократичні процеси в різних країнах світу та припинити війну в Україні», – написав Данилюк, а для міжнародної аудиторії повторив усе це англійською.

Речник президента Росії Дмитро Пєсков стверджує, що внесених у «кремлівський список» США російських посадовців і олігархів де-факто назвали ворогами США – адже, нагадав він, публікація списку зроблена «відповідно до закону про протидію ворогам США» (закон, який вимагає публікації списку, названий: «Про протидію супротивникам Америки з допомогою санкцій» (CAATSA) – ред.).

За його словами, цей список іще треба проаналізувати, і президент Володимир Путін має зробити це пізніше 30 січня.

Іще один російський політик, голова Державної думи В’ячеслав Володін, вважає, що «запровадження нових санкцій – це чергова спроба заокеанських колег вплинути на російську внутрішню політику, але, коли йдеться про санкції, необхідно брати до уваги і їхній вплив і на громадян США». Володін, схоже, й не зрозумів, що ніяких нових санкцій цього разу немає…

А голова міжнародного комітету нижньої палати, Державної думи, Леонід Слуцький висловив упевненість, що публікація «кремлівської доповіді» підриває можливість для подальшого діалогу зі США.

У Росії, природно, теж реагують на публікацію «кремлівської доповіді». Голова комітету з міжнародних справ Ради федерації, верхньої палати парламенту Росії, Костянтин Косачов заявляє про «політичну параною» у США, яка, за його словами, «дуже важко лікується». Але він сповнений оптимізму: «Росії не звикати… Ми стаємо сильнішими, і ми на правильному шляху».

Свій погляд має російський опозиційний діяч і борець із корупцією Олексій Навальний: «Дуже багато шахраїв, які були об’єктами розслідувань ФБК (це Фонд боротьби з корупцією, заснований Навальним – ред.), включені до цього списку. Що ж, ми раді, що їх офіційно визнали шахраями і злодіями на міжнародному рівні».

«Шахраї і злодії» (рос. «жулики и воры») – російський мем, який вживають до прокремлівської «партії влади» «Єдина Росія»: її так і називають, «партія шахраїв і злодіїв», або в російському скороченні «ПЖиВ».

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG