Доступність посилання

17 Листопад 2017, Київ 21:48

Євро стає готівкою…


Євро стає готівкою…

Прага, 30 серпня 2001 – Неприхований оптимізм європейських бізнесменів та банкірів 12 країн ЄС пов’язаний із поступовим запровадженням у готівковий обіг уже діючої в безготівкових розрахунках грошової одиниці євро. Вже сам процес вилучення з обігу старих грошових куп’юр викликав значне пожвавлення в торгівлі та банківських операціях низки країн зони євро.

Дискусії, які велися на початку літа в Європарламенті з приводу дострокового запровадження в обіг готівкових євро та пізніший посилений тиск політиків на банки дали свої результати. Вже в кінці серпня в 12 країнах зони євро спостерігається практичний процес переходу на єдину готівкову систему розрахунків, хоча остаточне вилучення старих грошей і поява нових має відбутися саме 1 січня 2002 року. Нагадаємо, що в безоготівковому режимі євро функціонує на континенті з 1999 року.

У середу «Файненшел Таймс» зауважила, що народ у зоні євро цими днями активно витрачає свої національні гроші. Центральні банки всіх 12 країн єврозони повідомляють про скорочення кількості банкнот більшої вартості, які перебувають в обігу. На думку аналітиків, це свідчить про те, що європейці витрачають свої заощадження, розмінюючи такі банкноти на дрібніші, або відкладають гроші на депозит. Банк Франції щомісяця вилучає банкнот вартістю 500 франків на суму в 3 мільярди франків. За оцінками банкірів Парижа, останнім часом французи витратили або переказали на банківські рахунки близько 30 мільярдів готівкових франків зі 130 мільярдів, котрі раніше були відкладені як заощадження. На 5 відсотків за останні дванадцять місяців знизився масив готівкових грошей у Бельгії. Кількість банкнот більшої вартості скоротилася тут за цей же час на 10 відсотків. Схожа ситуація спостерігається і в Німеччині. За підрахунками фахівців Дойче Банку, перехід на готівкові євро змусить населення країн єврозони витратити загалом 10 мільярдів євро.

Оглядачі наголошують, що до практичного запровадження євро готуються не лише банки й поліція, а й армія фальшивомонетників та професійних грабіжників. Фальшивомонетники особливо розраховують на перші дні готівкового обігу євро, коли можна буде скористатися наївністю простих людей і обміняти значну частину своєї фальшивої продукції на справжні гроші. Але разом із тим відзначається, що фактично підробити нові куп’юри майже неможливо. Грабіжники детально вивчали напередодні можливі шляхи маршрутів для перевезення нових грошей і концепції охорони цих вантажів. Вже в середу центральні банки в єврозоні почали в своїх сховищах активно обмінювати старі готівкові гроші на нові. 1 вересня розпочнеться превезення їх із центрів на периферію 12 країн ЄС.

Із минулої середи міністерство фінансів Німеччини відкрило спеціальні курси, де «знайомить» сліпих людей із новими куп’юрами та монетами євро. Також повідомляється, що сліпі люди отримають нову готівку раніше, аніж 1 січня 2002 року.

Дострокове запровадження готівкових євро, звичайно, дещо порушує плани злодіїв, але експерти не виключають певних проблем на практиці. І вони можуть розпочатися вже сьогодні, коли Європейський центральний банк у Франкфурті офіційно продемонстрував громадськості банкноти та монети єдиної європейської валюти. Тому банк розгоратає спільно з банками країн єврозони широку інформаційну кампанію з метою підготувати громадян країн ЄС до запровадження в обіг готівкових євро. У січні наступного року понад 300 мільйонів осіб 12 країн Європи отримають нові гроші, а фактично чимало з 14 з половиною мільярдів нових банкнот та 50 мільярдів нових монет потраплять до рук громадян уже раніше від січня. Фахівці особливо застерігають людей від сумнівних способів обміну старих грошей на нові євро.

А старі гроші також даремно не пропадуть. Наприклад, у Німеччині паперові дойчемарки будуть дрібно рубати, змішувати з глиною і робити з них за вже запатентованою технологією цеглини за назвою Ілафілл.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG