Доступність посилання

ТОП новини

Поновлення інтрересу США до Євразії може посилити роль ГУУАМу – аналіз канадського політолога


Поновлення інтрересу США до Євразії може посилити роль ГУУАМу – аналіз канадського політолога

Прага, 30 жовтня 2001 ― Чи не загрожує тісніша співпраця Америки з Росією у анти-терористичній кампанії ролі організації ГУУАМ, яка досі була основним партнером США у реґіоні? Над цим розмірковують оглядачі як в Україні, так і за її межами. Політолог з Канадського центру досліджень питань безпеки та міжнародної політики Тарас Кузьо вважає, що антитерористична кампанія може навпаки посилити роль ГУУАМу як стабілізуючої сили в реґіоні. Однак, на його думку, для того, щоб ефективно виконувати цю роль, потрібно вирішити проблеми в середині цієї групи та її протиріччя з Росією.

Як зміниться розклад сил у пост-радянському просторі у зв’язку із анти-терористичною кампанією США проти Афганістану? На початку бойових дій та ще перед ними багато аналітиків висловлювали припущення, що більша співпраця з Росією витіснить країни ГУУАМ з центру уваги США, а без підтримки Америки організація не зможе реально впливати на події в реґіоні. Однак політолог з Канадського центру досліджень питань безпеки та міжнародної політики Тарас Кузьо вважає, що інтерес Америки до ГУУАМу має тримавлий характер і побоювання тісніших стосунків з Росією безпідставні.

На його думку, США залишаються зацікавлені у незалежності та співпраці між собою таких країн, як Азербайджан, Грузія, Молдова, Україна та Узбекистан, і тому Америка продовжуватиме надавати їм допомогу. Проте проблемою і досі залишаються недовіра та напруга у стосунках країн ГУУАМу з Росією, пише канадський аналітик у статті, що її вміщує аналітичне інтернет-видання ЄвразіяНет Прикладом напружених взаємин членів ГУУАМу і Росії можуть бути останні події в Грузії, де грузинсько-чеченські бойовики зіткнулися із абхазькими сепаратистами. Грузія звинувачує Росію у підтримці сепаратиських сил в Абхазії, а Росія, у свою чергу, наполягає на тому, що Грузія надає притулок чеченським повстанцям.

Подібні проблеми виникають і між Узбекистаном і Росією. Як зауважує Тарас Кузьо, нещодавно представники узбецького міністерства закордонних справ попереджали своїх українських колег про те, що Москва веде подвійну гру у Середній Азії. З одного боку, Росія підтримує Північний Альянс в Афганістані, який воює проти Талібану, а з іншого боку, на переконання місцевих, вона надає допомогу Ісламському Руху Узбекістану, який впродовж трьох років збройними методами намагається скинути президента Іслама Карімова.

Але ситуація різко змінилася після терактів у Америці 11 вересня. Тепер Узбекистан, який надав свої військові бази американським літакам та близько тисячі військових , – один з ключових партнерів США у реґіоні. І на думку, політолога Тараса Кузя, Сполучені Штати повинні підтримати цю співпрацю і в майбутньому, бо завдяки їй можна посилити стабільніть в як реґіоні в цілому, так і в окремих країнах, таквих як Грузія, чи Азербайджан.

Якщо ГУУАМ активніше візьметься за вирішення спільних проблем, включно із забезпеченням своїх членів альтернативними російським джерелами енергії, організація має шанс остаточно позбавитися вплву Росії і збудувати свої стосунки з цією країною на рівноправній основі, без страху та недовіри, вважає Тарас Кузьо.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG