Про такі факти, коли вчителі історії в канадських школах неохоче сприймають зацікавлення своїх вихованців темою голодомору в Україні, говорили й інші учасники зустрічі. Ці арґументи і спонукали Конґрес українців Канади звернутися до канадського уряду з пропозицією про те, що Канада як багатокультурна держава не має права іґнорувати цю сторінку не лише української, а й світової історії, й мала б ставитися до цього факту не менш уважно, ніж до інших ґеноцидів, які пережило людство в минулому столітті. До речі, в уряді Канади лежить і інша пропозиція одномільйонної української громади. Пропозиція про створення музею жертв голодомору.
Але як слушно зауважила у розмові для радіо Свобода голова торонтонського відділу Конґресу українців Канади Марійка Шканбара, поки в самій Україні не буде такого музею, канадцям важко буде довести, що він заслуговує на увагу.
Марійка Шканбара
Нас дивує трохи, що Україна не візьметься до цієї акції, щоб також у цей спосіб відзначити цю велику трагічну історію українського народу. Нам треба музей, де наші діти би могли увійти і побачити – як діти в Ізраїлі йдуть до Яд-Вашем – історію голокосту. Думаю, український уряд повинен зробити голоду-ґеноциду, щоб наш нарід знав ту історію народу, де загинуло понад 10 мільйонів людей. І не дай Боже, щоб знову повторилася така історія, і світ не взяв це в руки, і ніхто не говорив про це, а навпаки говорили, що це справді не був голодомор, але неврожай… Це для нас пекуче й болісне, що Україна не візьметься й не поставить такий великий пам’ятник тим жертвам голоду, щоб ціла Україна його бачила. Щоб люди знали про цей голодомор, про те, що діялося в Україні 33-го року.
Надія Бадзів
Під час тижня пам’яті жертв голодомору, який почався у Торонто 17 листопада, у канадській мистецькій фундації відкрито виставку унікальних учнівських художніх праць «Голодомор очима дітей». Відбулася також дискусія канадських науковців та громадських активістів на тему «Голодомор. Що далі?». У неділю, 25 листопада, у всіх церквах Торонто відбудуться панахиди за жертвами голодомору.