Доступність посилання

25 Вересень 2017, Київ 15:11

Підготовка міжнародної конференції у справі майбутнього уряду Афганістану


Підготовка міжнародної конференції у справі майбутнього уряду Афганістану

Прага, 23 листопада 2001 – Дипломати ООН і німецькі офіційні особи ведуть останні приготування до конференції у справі сформування перехідного афганського керівництва, яка розпочнеться найближчого понеділка неподалік від Бонна. На конференцію прибудуть представники різних політичних сил Афганістану крім режиму талібан.

За словами одного з дипломатів ООН, після наземної боротьби в Афганістані тепер розпочнеться боротьба на конференції в Бонні. Як очікують, до Бонна прибудуть представники різних політичних, етнічних і релігійних груп Афганістану, які досі часто перебували між собою у конфлікті, а тепер за участю дипломатів ООН мали б обговорити справу спільного перехідного керівництва і дальших спільних зусиль у відбудові країни і підготовці до вільних, демократичних виборів через два роки. На конференцію не прибудуть представники режиму талібан, який і досі користується підтримкою серед значної частини пуштунських племен у центральних і південних провінціях. Однак, у переговорах мала би взяти участь делегація колишнього афганського короля Заїр Шаха, виходця з пуштунських племен. До складу цієї делегації входять жінки, що для більшості афганців є незвичне, а для талібану було б цілковито неприйнятне. Найширше на конференції буде представлена делегація Північного альянсу, який представляє приблизно десять відсотків населення країни, головно таджиків та узбеків, але який нині, за підтримкою антитерористичної коаліції (тобто Заходу і Росії), установив контроль над більшістю території Афганістану. Найтяжче було знайти представників афганських біженців з Пакистану й Ірану, а також від афганської діаспори, тому ці групи населення на конференції будуть представлені найслабше.

При цьому дипломати ООН і оглядачі не приховують своїх побоювань щодо лідерів Північного альянсу, які вже намагаються диктувати свої умови не лише афганцям, а й лідерам коаліції, яка допомагає їм. Так колишній президент Раббані, вигнаний з Кабула талібами 96-го року, нині відкинув ідею розміщення в Афганістані іноземних миротворчих сил. Він також призначив адміністрацію Кабула самовільно і переважно зі своїх прихильників, незважаючи на рекомендації ООН поєднати цю процедуру зі сформуванням перехідного уряду на широкій етнічній та релігійній основі. На закиди представників ООН Раббані відповів, що зволікання із призначенням столичної адміністрації може допровадити до анархії. У зв’язку з цим дипломати ОНН звертають увагу і на інший факт. Керівники Північного альянсу запропонували талібам в останніх двох афганських містах капітулювати і віддати під суд іноземних найманців талібану, переважно арабів і чеченців. Проте таліби не складають зброї, побоюючись, що всі вони будуть розстріляні. Така масова різня, як підкреслюють представники ООН, перкреслила б домовленості Боннської конференції і поставила б під загрозу надання економічної і гуманітарної допомоги Афганістанові із приходом наступного перехідного керівництва. Оглядачі підкреслюють при цьому, що під час громадянської війни до 96-го року попередники нинішнього Північного альянсу відзначилися особливими жорстокостями і кривавими розправами в Афганістані.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG