Доступність посилання

ТОП новини
01 березня 2021, Київ 06:56

Врегулювання стосункiв мiж Сербiєю й Чорногорiєю ще раз вiдкладено. Представнику ЄС Хав’єру Соланi вдалося лише переконати двi сторони, щоби продовжили переговори


Врегулювання стосункiв мiж Сербiєю й Чорногорiєю ще раз вiдкладено. Представнику ЄС Хав’єру Соланi вдалося лише переконати двi сторони, щоби продовжили переговори

Белград, 19 грудня 2001 – Якщо не видно виходу з кризи, треба сформувати робочу групу. Так, кажуть, говорив колишнiй прем’єр Великобританiї Черчiль. Цю саму формулу у югославськiй кризi застосував Хав’єр Солана. Iронiя долi в тому, що пан Солана, як генеральний секретар НАТО, навеснi 1999 року дав наказ бомбардувати Югославiю. Наразi саме йому доводиться рятувати цю державу вiд розпаду.

В понедiлок у Белградi Солана ще раз зустрiвся з актoрами югославської кризи. Спершу з кожним окремо, потiм з усiма разом. Президент Югославiї Воїслав Коштунiца й прем’єр-мiнiстр Сербiї Зоран Джiнджич й цим разом зазначили, що Белград виступає за перебудову федерацiї. Отож, вони готовi обмежити повноваження союзної держави, але наполягаюють на її збереженнi. Президент Чорногорiї пiсля розмов повiдомив журналiстам, що референдум про незалежнiсть республiки вiдбудеться у квiтнi.

Солана запропонував Соломонове рiшення: сформувати групу експертiв, яка ще раз перегляне позицiї й пропозицiї двох сторiн. Експерти, на вимогу Європейського союзу, повиннi завершити роботу до кiнця лютого, оскiльки Бєлград у березнi має розпочати переговори з Мiжнародним валютним фондом. Iншими словами, Захiд не хоче чекати на результати чорногорського референдуму. Це чiтке попередження, що мiжнародне спiвтовариство наразi виступає проти вiдокремлення Чорногорiї. Нагадаємо, що в час Мiлошевича Захiд вiдверто заохочував чорногорських самостiйникiв вимагати незалежнiсть. Тепер пропонується нова формула: демократична Чорногорiя в демократичнiй Югославiї. Чорногорцi у зв’язку з цим ставлять запитання: А хто спроможний гарантувати, що Югославiя завжди буде демократичною? Хто гарантує, що до влади у Белградi не прийде Шешель чи хтось з тих, що не визнають нi Чорногорiї нi чорногорської нацiї?

Вiдповiдей на цi запитання немає. Точнiше, їх шукатиме група експертiв, яких поки що не призначено.

Сербський уряд тим часом ухвалив проект бюджету на наступний рiк, на суму 7 мiльярдiв нiмецьких марок. Прем’єр Джiнджич зазначив, що бюджет не буде мiнятися у разi вiдокремлення Чорногорiї, оскiльки союзний бюджет й досi фiнансувала лише Сербiя.

Європа сказала своє й починає святкувати. Серби й чорногорцi i протягом свят морочитимуть собi голови розв’язанням гордiївого вузла: федерацiя, конфедерацiя чи спiвдружнiсть незалежнiсть держав? Дещо все-таки мiняється. Донедавна нiхто в Сербiї не хотiв нi чути про незалежну Чорногорiю. Згiдно з останнiми опитуваннями громадської думки, на сьогоднi незалежницькi прагнення чорногорцiв пiдтримує – одна третина сербiв.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG