Доступність посилання

23 Листопад 2017, Київ 23:16

Новий спалах насильства на Близькому Сході наближає мирний процес до провалу


Новий спалах насильства на Близькому Сході наближає мирний процес до провалу

Прага, 18 січня 2002 - І Ізраїль, і палестинська влада вимагають негайного втручання Сполучених Штатів Америки після нового спалаху насильства, коли протягом минулої доби було вбито вісім осіб і понад 70 поранено. Як звично, кожна зі сторін вимагає від Вашинґтона поставити на місце іншу. Але цього разу і США, і Захід бачать вину саме за палестинською стороною.

Міністр оборони Ізраїлю Біньямін Бен Еліезер закликає Вашинґтон якнайшвидше повернути на Близький Схід американського посередника Антоні Зінні. Як заявив він у п’ятницю представникові держдепартаменту США Джонові Болтонові, що перебуває в Ізраїлі, «ключем» до виходу з замкненого кола насильства є палестинський керівник Ясир Арафат - якщо він бажає, напади палестинців на ізраїльтян тривають, а якщо хоче, припиняються, сказав міністр. За його словами, найкращим способом змінити Арафатову поведінку й змусити його зупинити тероризм є тиск Сполучених Штатів.

І палестинська влада теж закликає США й Захід до негайного втручання - тільки їй ідеться про те, щоб зупинити «воєнні плани» прем’єр-міністра Ізраїлю Арієля Шарона, які, вважають палестинці, самі є тероризмом і мають на меті знищити їхню автономію, а з нею й весь мирний процес.

У п’ятницю ізраїльська авіація розбомбила приміщення органів палестинської влади в місті Тулькармі на Західному березі Йордану, забивши його охоронця й поранивши багатьох (а заодне й вибивши двері й вікна в сусідній в’язниці, з якої втекли затримані там боївкарі Хамасу й Ісламського Джихаду). А ізраїльське військо зайняло частину міста Рамалла на Західному березі; його танки стоять тепер за півсотні метрів від штаб-квартири самого Арафата.

Такою була ізраїльська відповідь на терористичний акт у четвер - боївкар «Бригад мучеників Аль-Акси», збройного угруповання, пов’язаного з Арафатовим рухом Фатх, що є основою Організації визволення Палестини, ввірвався з автоматом і гранатою на велике родинне святкування в ізраїльському містечку Хадера, що біля самої межі з палестинськими територіями, і перестріляв шість осіб і поранив іще кількадесят, переважно вихідців із країн колишнього СРСР, перш ніж його забила поліція. «Бригади мучеників Аль-Акси» обіцяють і далі мстити Ізраїлеві за загибель у понеділок одного з їхніх чільних керівників; мало хто сумнівається, що бомбу для того підклали саме ізраїльські спецслужби.

Говорячи про події п’ятниці, Арафатів радник Набіль Абу Рудейна заявляє: «Ця ескалація з боку Ізраїлю має на меті завдати шкоди мирному процесові… Ми сподіваємося, що світова спільнота й особливо Сполучені Штати вчинять на ізраїльтян достатній тиск, щоб зупинити цю ескалацію й цю аґресію…» Але про напад у четвер він згадувати не став.

Протилежну думку має Ізраїль: «Цього ранку, – заявив речник ізраїльського уряду Ар’є Мекель про п’ятничні кроки, – наші війська почали робити те, що, власне, мав би робити, але не робить Арафат - а саме діяти проти гнізд тероризму на Західному березі…»

І, схоже, цього разу саме ці слова ближче до душі Заходові. Засудив розстріл невинних людей, що зібралися на свято, державний секретар США Колин Пауел, що перебуває зараз в Індії.

Від імені Європейського Союзу висловив засудження й Хав’єр Соляна, що відповідає за зовнішню політику й безпеку. Він закликав Арафата ужити заходів, щоби придушити тих, хто, перебуваючи під Арафатовою владою, не виконує проголошеного ним у грудні перемир’я.

Так само вважає й Жосеп Піке, міністр закордонних справ Іспанії, яка головує зараз у ЄС. Закликаючи й Ізраїль до стриманості, він визнав, що, враховуючи серйозність нападу, на реакцію Ізраїлю варто було очікувати. І хоча останнє зростання напруженості фактично провалило нинішні посередницькі зусилля США, альтернативи продовженню мирного процесу на Близькому Сході, за словами Піке, немає.

А тим часом сутички між палестинцями й ізраїльтянами в п’ятницю тривали…

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG