Доступність посилання

ТОП новини

Міжнародні правозахисні групи звинувачують балканських націоналістів


Міжнародні правозахисні групи звинувачують балканських націоналістів

Прага, 29 січня 2002 – Міжнародна Гельсінкська федерація на захист прав людини з резиденцією у Відні в понеділок звинуватила сербських, чорногорських і македонських націоналістів у розпалюванні міжетнічної ворожнечі, у пропагуванні антизахідних настроїв і в залякуванні представників міжнародних правозахисних організацій.

Директор Гельсінкської федерації Аарон Родес заявив, що випади місцевих націоналістичних угруповань на території трьох згаданих балканських республік проти представників його організації та інших міжнародних правозахисних груп почастішали особливо останнім часом. Залякування представників правозахисних організацій супроводжують екстремістські й антизахідні виступи, написані графіті – погрози на мурах і парканах у містах.

У розмові з кореспондентом інформаційного агентства Асошієйтед пресс Родес навів низку конкретних прикладів погроз із боку місцевих націоналістичних організацій, за якими у багатьох випадках стоять офіційні особи. Агентство цитує голову місцевого правозахисного комітету в Белґраді Соню Бісерко, яка скаржиться на вламання до будинків членів комітету і на численні телефонні погрози. Дещо раніше цього місяця на стінах будинку, в якому розташовано комітет, невідомі написали великими літерами «Гельсінкський комітет – геть із Сербії». У листі до міністра внутрішніх справ Сербії члени комітету підкреслюють, що випади проти представників міжнародних правозахисних груп збіглися за часом із так званою «соціальною радикалізацією» суспільства і з екстремістськими публічними виступами сербських офіційних осіб, які відкрито відкидають західну концепцію прав людини і західні цінності.

Зрештою, як заявляє Міжнародна Гельсінкська федерація, випади проти представництва організації у Сербії почалися від початку його закладення 1994 року і почастішали після удару НАТО по Югославії 1999 року. Вину за нинішнє становище голова федерації складає на уряд у Белґраді.

Відповідаючи на закиди міжнародних правозахисників, радник югославського президента Коштуніци Сіміч заявив у понеділок в Белґраді, що, на його думку, не йдеться про організоване ширення міжетнічної ненависті, а про окремі, індивідуальні прояви екстремізму, які не свідчать про політичні тенденції в суспільстві.

Подібна тривожна ситуація, як твердить Міжнародна Гельсінкська федерація, панує у Чорногорі, де можна простежити радикалізацію суспільства і зростання антизахідних настроїв. Голова місцевого Гельсінкського комітету Слободан Франовіч теж скаржиться, що він очікує нападу на представництво кожної хвилини.

Екстремістські настрої зростають і в Македонії, де нещодавно міністр внутрішніх справ Бошковський назвав голову місцевого Гельсінкського комітету Мір’яну Найчевську «ворогом держави номер 1». Тим часом її чоловіка і водночас члена Гельсінкської федерації в Македонії відкликано з посади представника цієї країни у раді Європи.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG