Доступність посилання

21 Вересень 2017, Київ 23:01

Напруження на Близькому Сході не спадає, незважаючи на всі зусилля. Бо зусилля надто різні


Напруження на Близькому Сході не спадає, незважаючи на всі зусилля. Бо зусилля надто різні

Прага, 25 квітня 2002 – Палестинська влада сама засудила вбивць ізраїльського міністра, але Ізраїль далі домагається їхньої видачі, вважаючи похапцем улаштований процес за фарс. А тим часом між ізраїльтянами й палестинцями триває збройне протистояння, а задля миру в реґіоні розвивається все нова дипломатична активність.

Палестинець, звинувачений в убивстві минулого жовтня міністра туризму Ізраїлю Рехавама Зеєві, засуджений до 18 років таборів, двоє його співучасників – до 12 років; один рік отримав четвертий засуджений, що переховував убивць, оголосила в четвер влада Палестинської автономії.

Але зібраний нашвидкуруч в оточеній ізраїльськими танками штаб-квартирі палестинського керівника Ясира Арафата в Рамаллі військовий суд виглядав дещо дивно: його учасники не були юристами – головним суддею став Арафатів родич, а адвокатом звинувачених працівник палестинської поліції. При цьому той, кого Ізраїль уважає замовником убивства, – голова Народного фронту визволення Палестини Ахмед Саадат, що, як гадають, теж перебуває зараз поруч із Арафатом, – перед судом не постав.

Тож міністр оборони Ізраїлю Біньямін Бен-Елієзер назвав цей судовий процес великою показухою. А прем’єр-міністр Арієль Шарон, як і раніше, наполягає на тому, що винних в убивстві ізраїльського міністра має судити ізраїльський суд.

«Ізраїль і далі вимагає, щоб було виконано його вимогу – видати вбивць міністра Зеєві», – заявив Шарон. Видано має бути також іще одну особу, Фуада Шубакі, якого Шарон назвав безпосередньо відповідальним за зв’язки палестинської влади з Іраком і за фінансування палестинських терористів-самовбивць.

До того часу Ізраїль не збирається знімати облогу Арафатового штабу – хоча, як заявив Шарон, може випустити самого Арафата, щоб той засвідчив свою волю покласти край тероризмові. Але, вважає Шарон, Арафат цього випробування не витримає.

Збройне протистояння між палестинцями й ізраїльтянами тим часом не вщухає.

Із храму Різдва Христового в Вифлеємі в четвер вийшли дев’ятеро палестинських молодиків і підлітків і винесли тіла двох палестинців, убитих майже два тижні тому. Уже 23 дні ізраїльські війська тримають в облозі територію святині, де серед понад 200 священнослужителів, цивільних палестинців і палестинських поліціянтів переховуються, за твердженням Ізраїлю, й понад 30 розшукуваних боївкарів.

Сутички з жертвами й нові арешти палестинців тривали і на Західному березі, і в пасмі Газа.

І міжнародна спільнота нарощує зусилля, щоб наблизити конфлікт до мирного кінця. Шеф зовнішньої політики й політики безпеки Європейського Союзу Хав’єр Соляна, що побував у реґіоні й зустрівся і з ізраїльським керівництвом, і в Рамаллі з Ясиром Арафатом, заявив, що «приголомшений» умовами, в яких перебуває Арафат. Слідом за Соляною в Рамаллі побувала в четвер неможлива ще кілька років тому двійка – міністри закордонних справ Греції й Туреччини разом.

Їхній візит був переважно символічний; головні дипломатичні події навколо Близького Сходу розгортаються деінде.

До Н’ю Йорка, до Організації Об’єднаних Націй прибуває ізраїльська делегація, яка має розв’язати суперечності навколо групи спостерігачів ООН, що її завданням є дослідити становище в палестинських біженців у Дженіні, поруйнованому ізраїльськими військами таборі. Ізраїль, вочевидь побоюючись загального обурення, коли спустошення в таборі стане відоме світові, намагається досягти сприятливішого для себе складу комісії і щодалі відкласти приїзд спостерігачів.

У Німеччині ж канцлер Ґергард Шредер виступив із різко проізраїльською промовою в парламенті. Зовнішньополітична доктрина Німеччини незмінна, заявив він – це підтримка безпеки Ізраїлю й його права на існування. Отож, «ураховуючи нашу особливу історичну відповідальність, – сказав німецький керівник, – із жодним ембарґо проти Ізраїлю (Німеччина) не погодиться і не підтримає його».

Наступного тижня міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фишер відвідає Сполучені Штати Америки зі своєю близькосхідною мирною ініціятивою.

А вже в четвер із президентом США Джорджем Бушем зустрівся на його ранчо в Техасі коронний принц Саудівської Аравії Абдалла.

Фактичний саудівський керівник, як стверджує в щоденнику Н’ю Йорк Таймз наближене до нього джерело, привіз Бушеві серйозне попередження: американсько-саудівські взаємини можуть опинитися під загрозою, якщо Вашинґтон не обмежить свою підтримку Ізраїлю, і в саудівській королівській родині та інших арабських країнах уже пішли розмови про можливість застосувати «нафтову зброю» – скоротити чи й припинити постачання нафти, приєднавшись до заклику про це Іраку.

Арабські оглядачі скептично ставляться до перспективи переговорів Абдалли з Бушем – адже американський президент має цілком протилежне завдання: домогтися від арабського світу утримуватися від антиізраїльських підбурювань і вчинити тиск на Арафата, а в перспективі – і здобути їхню підтримку в кампанії на скинення керівника Іраку Саддама Хуссейна.

А тим часом нову ініціятиву висунула Японія: вона пропонує провести мирну конференцію за участю палестинців та ізраїльтян у себе. Японія не переоцінює своїх можливостей, заявила міністр закордонних справ Йоріко Каваґуті, – але має одну унікальну рису: вона в цьому конфлікті цілковито нейтральна.

Чого не можна сказати про Україну, яка теж пропонує те саме, але не засвідчує й близько такого нейтралітету й самооцінки…

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG