Постановою Чеського уряду два роки тому були відкриті архіви, в тому числі – військові й архіви колишньої комуністичної служби безпеки. А з ними вийшла на поверхню й низка правдивих фактів про Другу світову. Зокрема, про те, що західні терени Чехії звільнило від нацистів американське військо. Учора з цієї нагоди в найбільшому місті західної Чехії Плзень відбулись спільні чесько-американські урочистості, які щороку привертають велику увагу чехів.
А цього року стараннями чеських істориків уперше була опублікована інформація про так звану демаркаційну лінію – стратегічно важливий елемент на карті воєнних дій. Справа в тім, що підрозділи 3-ої американської армії генерала Патона перетнули кордон із Чехословаччиною ще ранком 1 травня. Звільняючи від нацистів західні терени, американське військо вже 5 травня було на підступах до Праги, але наштовхнулось на демаркаційну лінію, лінію поділу політичних інтересів, про котру Сталін домовився із союзниками. Тобто перетнути лінію по Влтаві й звільнити Прагу могла тільки Радянська Армія. 5 травня в Празі розпочалось національне повстання. Всі 4 довгих дні й ночі, коли Радянська Армія в нелюдських зусиллях поспішала з Берліна до Праги, союзники змушені були безпомічно спостерігати, як стікає кров’ю столиця. Американці могли, але не сміли допомогти Празі. Учасник цих подій Станіслав Краус пише: «До ясних і логічних військових дій умішалась політика... Я про це завжди згадую, коли в Празі на пам’ятних таблицях читаю довгі стовпчики імен полеглих за батьківщину».
За звільнення Праги віддали своє життя й сотні воїнів Радянської Армії. Цей факт також належить правді про історію Другої світової війни.