Доступність посилання

19 Жовтень 2017, Київ 19:26

Колишній радник президента Сполучених Штатів Америки з питань національної безпеки Збігнєв Бжезінський дав інтерв’ю співробітнику Північнокавказької служби радіо «Свобода»


Колишній радник президента Сполучених Штатів Америки з питань національної безпеки Збігнєв Бжезінський дав інтерв’ю співробітнику Північнокавказької служби радіо «Свобода»

Прага, 9 липня 2002 - Збігнєв Бжезінський й надалі залишається активним політичним діячем. До його авторитетної думки прислухаються не лише керівники США, а й лідери всього світу. Бжезінський є автором багатьох книг і публікацій у галузі політології. Він – співголова Американського Комітету за мир у Чечні, організації, що багато робить для припинення кровопролиття на Кавказі. Власне, в якості співголови згаданого комітету Збігнєв Бжезінський і погодився поділитися своїми думками про перспективи відновлення миру на Кавказі зі слухачами Північнокавказької служби радіо “Свобода”.

Події 11 вересня минулого року серйозно вплинули на долю всього світу. У своєму інтерв'ю Збігнєв Бжезінський розповів, зокрема, про те, яким був вплив цих подій на ситуацію на Кавказі, а в ширшому сенсі – і на американо-російські взаємини: “Проблема чеченської війни, без сумніву, відіграє свою роль у російсько-американських взаєминах. І оскільки ця війна триває, а також те, що ми стикаємося з небажанням розпочати політичне врегулювання конфлікту, Росія виглядає як недемократична, неєвропейська держава. Війна у Чечні є, безумовно, перепоною на шляху зміцнення дружби між Москвою й Заходом”.

За словами Бжезінського, американська громадськість постійно стурбована ситуацією на Північному Кавказі. Ми вважаємо, каже колишній радник американського президента з питань національної безпеки, що нестабільність на Кавказі, а також порушення прав людини там російською армією і органами національної безпеки, несумісні з політикою створення великої Європи, що ґрунтується на принципах дружби й співпраці, в якій бере участь і Росія.

Під час інтерв'ю, що його взяв співробітник Північнокавказької служби радіо “Свобода” Микола Іванов, один з провідних американських політологів Збігнєв Бжезінський також висловився і з приводу перспективи можливого поширення чеченського конфлікту на весь Північний Кавказ:

“Якщо війна триватиме й надалі, це може призвести до ширшого конфлікту, в який можуть бути втягнуті й інші народи Північного Кавказу. А тому є доволі вагомі підстави шукати політичного вирішення конфлікту. Рішення, яке би змогло гарантувати стабільність і мир у регіоні”.

Професор Збігнєв Бжезінський у своїй нинішній діяльності не обмежується деклараціями на підтримку мирного врегулювання чеченської проблеми. Комітет, який він співочолює, оганізував неофіційні переговори між представниками Державної думи і чеченськими бійцями. А нещодавно Бжезінський разом з іншими відомими американськими діячами – Александром Хейгом і Максом Капельманом – виступив із пропозицією конкретного мирного плану. Ось лише деякі його положення:

-

чеченський рух опору визнає територіальну цілісність Російської Федерації; -

Росія визнає право чеченського народу на політичне (однак не національне) самовизначення; -

проведення загальнонаціонального референдуму в Чечні, під час якого чеченці зможуть висловитися з приводу отримання Чечнею широкої автономії, на зразок тієї, що її має Татарстан; -

російські війська залишаються в Чечні для охорони південного кордону країни; -

міжнародне співтовариство надає Чечні серйозну економічну допомогу в справі відновлення країни.

На запитання про те, як ще довго може тривати війна в Чечні, Збігнєв Бжезінський відповів: “Ця війна може тривати доволі довго. Ось чому ситуація настільки трагічна і так необхідне політичне вирішення конфлікту. На жаль, війна на Кавказі вельми нагадує старі радянські і навіть царські методи завоювання Північного Кавказу”, - заявив в інтерв'ю Північнокавказькій службі радіо “Свобода” колишній радник президента США з питань національної безпеки, співголова Американського комітету за мир у Чечні Збігнєв Бжезінський.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG