Доступність посилання

23 Вересень 2017, Київ 10:50

Зростає напруженість в трьох округах на півдні Сербії, де більшість населення становлять етнічні албанці


Зростає напруженість в трьох округах на півдні Сербії, де більшість населення становлять етнічні албанці

Белград, 1 серпня 2002 – В регіоні у неділю проведено дострокові муніципальні вибори. Частина сербського населення відмовляється визнати новообрані місцеві органи влади.

Округи Прешево, Медведя й Буяновац знаходяться в так званій буферній зоні уздовж кордону з Косовом. Приблизно 60 відсотків мешканців в них становлять етнічні албанці, які протягом минулого десятиліття перебували у свого роду ґето. Вони бойкотували вибори й співробітництво з державними органами. Під час боїв у Косові в регіоні сформовано повстанські підрозділи, які боролися за приєднання трьох округів до Косова. За посередництвом Європейського союзу і Сполучених Штатів, в першій половині минулого року белградський уряд і політичні лідери албанців досягли домовленості про роззброєння й амністію повстанців та про політичне врегулювання кризи. Угодою передбачалося, між іншим, проведення дострокових виборів й повернення албанців до органів влади та інших інституцій.

Вибори пройшли без інцидентів. Згідно з попередніми даними, у Медведі перемогли сербські, в Прешеві й Буяновці албанські партії. Проте, серби відмовляються визнати результати виборів в окрузі Буяновац через порушення процедури. Вони стверджують, що республіканський віце-прем'єр-міністр Небойша Чович сприяв етнічним албанцям. Окремі з них кажуть, що Белград продав південь Сербії американцям. Підставою для таких тверджень є факт, що американці фінансують кілька проектів у регіоні, на приклад будівництво шкіл та реконструкцію шляхів.

В окрузі є 19 тисяч албанців, 12 тисяч сербів та три тисячі ромів. Проте, місцеві сербські лідери стверджують, що в неділю голосувало чимало албанців із Косова, які не є громадянами Сербії. Після трьохденних протестів кількохсот сербів, виборча комісія винесла рішення, що необхідно повторити голосування на вісьмох дільницях. Албанські лідери стверджують, що протестують лише ті серби, що були привілейованими за влади Слободана Мілошевича. Партія президента Югославії Воїслава Коштуніци спростувала повідомлення про її причетність до протестів. Усе-ж, Коштуніца розпустив місцевий комітет партії “через політично безвідповідальну поведінку окремих його членів”.

Дострокові вибори призначено з метою інтегрувати етнічних албанців у політичні й державні інституції. На думку поміркованих сербів, проти нормалізації ситуації у регіоні виступають лише ті, хто вимагає, щоби уся влада, суди та поліція залишилася в сербських руках. Новообраний мер Буяновца Наґіп Аріфі, якого сербські екстремісти не визнають, тим часом каже, що він готовий розпочати працю для добробуту усіх громадян, незважаючи на національність.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG