Доступність посилання

ТОП новини

Лідери косовських сербів заявили про намір заблокувати у суботу вранці кордон між Сербією й Косово


Лідери косовських сербів заявили про намір заблокувати у суботу вранці кордон між Сербією й Косово

Белград, 20 вересня 2002 – Від влади у Белграді й міжнародної адміністрації у Приштині вони вимагають створення умов для повернення сербських біженців до провінції.

Сорок тисяч сербів готуються поставити барикади на кордоні. У разі якщо їхній протест не дасть результатів, вони колективно повернуться до Косова. Про це заявив Мирослав Шолевич, один із лідерів косовських сербів, який наприкінці вісімдесятих років очолював маніфестації на підтримку Слободана Мілошевича.

Небойша Чович, голова Координаційного комітету урядів Сербії і Югославії у справі Косова, цілу ніч розмовляв із лідерами косовських сербів. Зустріч завершилася без результатів. Чович вранці сказав журналістам, що блокадою шляхів і кордону не можна досягнути мети та, що югославські Збройні сили й сербська поліції вживатимуть необхідних заходів лише у разі інцидентів.

Про що тут ідеться? У червні 1999 року, перед прибуттям до провінції міжнародних сил, разом з армією Косово покинула й більшість сербського населення. Белградська влада тоді стверджувала, що до Сербії прибуло майже триста тисяч сербів. Згодом виявилося, що їх було на половину менше. Приблизно 60 тисяч сербів залишилося в Косовській Митровиці та ще кількох анклавах, які захищають миротворчі сили.

Більшість біженців із Косова перебуває у містах центральної Сербії. Усі працівники державних інституцій порядно отримують платні з держбюджету, хоча лише частина з них працює. Ідеться про військовослужбовців, поліцейських, вчителів, лікарів, юристів, митників тощо. Вони стали тягарем не лише для бюджету, а й з політичної точки зору, оскільки постійно вимагають від уряду робити тиск на міжнародне співтовариство. Щодо політичної орієнтації, косовські серби з такою самою завзятістю з якою колись підтримували Мілошевича нині виступають на підтримку Воїслава Коштуніци. На їхню думку, з етнічними албанцями у Косові неможливо вести діалог. Треба застосувати силу. Уряд прем’єр-міністра Зорана Джінджича, навпаки, наполягає на необхідності діалогу й співробітництва з міжнародними чинниками.

Оглядачі у Белграді протест косовців вважають частиною передвиборчих кампаній у Сербії й Косові. Метою біженців не так є повернутися до Косова, як здобути додаткові пільги у Сербії. Якщо можна сказати, що 150 тисяч біженців є жертвою великосербського націоналізму, так само можна сказати, що офіційний Белград наразі є заручником дуже добре організованих косовців, які знають, що в Сербії найсильнішою політичною зброєю є масові протести.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG