Доступність посилання

ТОП новини

Нова стратегія закордонної та оборонної політики США


Нова стратегія закордонної та оборонної політики США

Прага, 23 вересня 2002 – Білий Дім дає пояснення новій закордонній та оборонній стратегії США. З огляду на зміну системи безпеки після 11 вересня стратегія полягає в поєднанні американських інтересів із загальнолюдськими цінностями. Її називають "американським інтернаціоналізмом".

Національна стратегія безпеки Сполучених Штатів – це документ на 33 сторінках, який оприлюднили минулої п’ятниці. Його новизна і головна ідея в тому, що США ніколи більше не допустять, аби якась із країн випереджала їхню військову міць, як це було за часів Холодної війни. Жорстку стратегію обрано, щоби запобігти ворожим режимам і забезпечити розвиток ринкової економіки й демократії.

У тексті стратегії є слова і про те, що Вашингтон повинен бути готовим використати право першого удару для захисту своїх інтересів від терористичної загрози і держав, які підтримують тероризм і намагаються одержати зброю масового знищення.

Речник Держдепартаменту США Арі Флайшер прокоментував новий документ про стратегічні цілі США так: "Ця стратегія передбачає, що безпека Америки є першим і засадничим елементом нашого уряду. І президент реально оцінюватиме, звідки ці загрози походять".

Нова стратегія закордонної й оборонної політики – перше офіційне тлумачення закордонної політики, яку проводить адміністрація Буша. Щоденник "Нью-Йорк Таймз" назвав документ найагресивнішим підходом до питань національної безпеки від 80-х років минулого століття, коли президентом був Роналд Рейґан. Вважається, що нарощування військового потенціалу США часів Рейґана прискорило занепад Радянського Союзу.

Підтвердження принципів людської гідності, демократії і свободи совісті визначено як визначальні чинники загальної американської стратегії, яка ставить контртероризм у центр політики безпеки. Цитую далі документ: "Велика боротьба 20 століття між свободою і тоталітаризмом завершилася вирішальною перемогою сил свободи – єдиної сталої моделі розвитку нації – свободи, демократії та вільної економіки".

Задля того, аби Америка могла захищати всіх, хто бореться за свою свободу, вирішено збільшити наполовину допомогу державам, чиї уряди правлять справедливо, інвестують у свій народ та заохочують економічну свободу. Таке поєднання американських національних інтересів та загальнолюдських цінностей у документі про нову стратегію названо "особливим американським інтернаціоналізмом".

Наголос на праві першого удару та на необмеженому військовому потенціалі, навіть задля позірної ролі захищати Америку та міжнародний мир – усе це викликає, м'яко кажучи, подив у деяких державних діячів, чи то в Москві, Пекіні, чи в Брюсселі.

Коли речника Білого Дому Арі Флайшера запитали, чому документ є таким агресивним, він відповів: історія минулого століття показала, що світ став кращим завдяки американській політиці, яка призвела до падіння комунізму і поширення демократії до місць, у яких до того вона не існувала, як-то в Німеччині й Японії.

"Роль Сполучених Штатів як військової сили була така: ми – нація, яка неохоче, дуже неохоче застосовує свою силу. Але ми справді використовуємо свій вплив, інколи підтриманий силою, таким чином, що, як на мене, світ став кращим".

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG