Доступність посилання

ТОП новини

Захоплення заложників у Москві. Рада безпеки ООН обговорює резолюцію у справі Іраку. Близький схід


Захоплення заложників у Москві. Рада безпеки ООН обговорює резолюцію у справі Іраку. Близький схід

Прага, 25 жовтня 2002 – У сьогоднішньому огляді міжнародних подій за минулий тиждень ми порушимо три головні теми, серед яких на першому місці стоїть московська трагедія, тобто захоплення майже семисот заложників у театральному центрі Москви. Ми зупинимося також на дискусіях у Раді безпеки ООН у справі американського ультимативного проекту резолюції у справі Іраку, а також на нових спробах США відновити близькосхідний мирний процес.

Черговою безрадісною подією тижня стало захоплення близько семисот заложників, в тому числі 70-ти іноземців у Московському театральному центрі. Російські керівники вважають, що цю акцію здійснює приблизно сорокачленна група озброєних чеченців на чолі з Асланом Масхадовим і, на їхню думку, сплановано цю акцію в зарубіжних терористичних центрах. Захоплювачі вимагають передусім припинення війни в Чечні і виведення звідти російських підрозділів. У випадку невиконання їхньої вимоги вони погрожують підірвати будинок театру. У зв’язку з цією погрозою проведено евакуацію мешканців прилеглих будинків. Досі із числа заложників загинула одна жінка.

Слід відразу ж сказати, що попри цю, як здається, справедливу вимогу, захоплювачі своїми методами по суті скомпрометували боротьбу чеченців за самовизначення, а також підірвали співчуття з боку міжнародної спільноти до цієї боротьби і її численних жертв. Після останніх міжнародних терористичних актів проти цивільного населення нинішнє захоплення неозброєних, безпомічних людей, глядачів театру, в тому числі дітей викликало однозначну реакцію у світі. Рада безпеки ООН, Сполучені Штати і країни Європейського союзу, а також окремі політичні діячі і міжнародні організації осудили захоплення заложників, розцінивши його, як терористичний акт, який неможливо виправдати жодною шляхетною метою. Цю акцію осудили Індія, Китай, Туреччина і навіть, між іншим, керівництво палестинської автономії, вже не кажучи про сусідні країни СНД.

Протягом двох останніх днів захоплювачі поставили додаткові вимоги, зокрема вони вимагають зустрічі із представниками «Червоного хреста» і міжнародної організації «Лікарі без кордонів», вони готові також впустити до театрального комплексу журналістів. У зв’язку з цим російське керівництво звернулося до засобів інформації з попередженням, щоб у жодному випадку не давати трибуни захоплювачам, погрозивши серйозними наслідками аж до закриття тих чи інших засобів інформації за порушення цього попередження. Посередницькі послуги в переговорах запропонували деякі члени російської думи та інші добровольці. Однак, захоплювачі вимагають зустрічі лише із членами російського керівництва і представниками президента Путіна.

З браку часу ми не будемо вдаватися в деталі цієї трагедії. Скажемо лише, що за нинішніх умов у невигідній ситуації опинилися обидві сторони: російське керівництво, яке продовжує воєнну операцію в Чечні й насилля над мирним населенням, а також організатори захоплення, які вдалися до відкрито терористичних методів.

Наступна наша тема – дискусії у Раді безпеки ООН над американським проектом резолюції у справі Іраку. Проект, представлений на початку тижня, передбачає «серйозні наслідки», тобто автоматичний воєнний удар по Іраку у випадку чергових перешкод із боку Багдада у проведенні міжнародної інспекції іракських військових об’єктів на предмет наявності на них зброї масового знищення.

Позиції сторін у цих дискусіях були відомі вже раніше. Проти автоматичного удару по Іраку виступили Росія, Китай і Франція, які є постійними членами Ради безпеки із правом вето. Коментатори підкреслюють, що усі три країни мають економічні інтереси в Іраку і політичні інтереси в арабському світі, тому намагаються протиставитися позиції США. Приміром, уже понад 10 років Багдад не має можливості повернути Москві багатомільярдний борг. Тим часом Франція сподівається отримати свою левову частку у нафтовидобувній промисловості Іраку після скасування санкцій, тому наполягає на тому, щоб в американському проекті нової резолюції упустити положення про автоматичний воєнний удар по Іраку у випадку невиконання Іраком резолюції, а залишити цю тему на той випадок, коли Багдад справді зігнорує резолюцію.

Держсекретар США Пауел заявив із цього приводу, що текст резолюції можна буде дещо змінити, проте Вашингтон усе ж таки наполягає на жорсткій, ультимативній формі резолюції, яка забезпечила б виконання Багдадом рішень ООН.

Голосування у справі нового проекту, як поки що сподіваються Сполучені Штати, відбудеться наступного тижня, проте оглядачі не виключають затягнення дискусій і самих голосувань на дальший тиждень-два.

Урешті дещо коротше ми зупинимося на близькосхідних подіях. На початку тижня на Близький схід прибув посланник США Вільям Бернс, щоб прозондувати умови для відновлення переговорного процесу. Бернс привіз сюди план мирного врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту, який передбачає створення палестинської держави 2005-го року. Він зустрівся з палестинськими керівниками, однак, відмовився зустрітися з Арафатом, якого адміністрація Буша звинувачує у відновленні хвилі тероризму й гальмуванні адміністративних реформ палестинської автономії. За словами Бернса., головною передумовою створення палестинської держави залишаються реформи палестинської автономії і припинення терору поти ізраїльтян.

І тут варто додати, що американський план мирного врегулювання, який привіз Бернс, не влаштовує ні ізраїльтян, ні палестинців. Ізраїль нарікає, що план не передбачає чітких гарантій його безпеки, а палестинці вимагають чіткого плану поступового формування їхньої держави, ігноруючи дві згадані передумови. Тим часом на палестинських землях і далі тривають спорадичні перестрілки й операції ізраїльських сил безпеки в пошуках бойовиків та організаторів терористичних актів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG