Доступність посилання

ТОП новини

Посол Туркменистану у Вірменії утік від режиму Туркменбаші Сапармурата Ніязова


Петро Кагуй Посол Туркменистану у Вірменії утік від режиму Туркменбаші Сапармурата Ніязова

Прага, 21 липня 2003 року - Минулого тижня свою резиденцію у Єревані залишив колишній посол Туркменистану у Вірменії 32 -річний Тойлі Курбанов. За повідомленням інформаційних агентств, він попросив політичного притулку у Сполучених Штатах. Це вже п’ятий за останніх два роки туркменський посол, який відмовився повертатися на батьківщину.

До призначення у лютому 2000 року послом у Вірменії Тойлі Курбанов обіймав посади міністра текстильної промисловості та міністра зовнішньоекономічних зв’язків Тукменистану.

У службі державного протоколу Вірменії підтвердили, що отримали указ президента Туркменистану про усунення перебіжчика з посади і позбавлення його дипломатичного рангу за дії «несумісні зі званням туркменського дипломата». Однак у заяві МЗС Туркменистану для преси мовиться, що Курбанов сам попоросив, щоб його звільнили з посади посла, щоб мати змогу «зайнятися науковою діяльністю».

Очевидно, що режим Туркменбаші не бажає визнавати факту появи чергового, так би мовити, «посла-дисидента». За повідомленням незалежних туркменських джерел інформації, режим Сапармурата Ніязова навіть вжив заходів для запобігання таких інцидентів. Дипломатам заборонено привозити з собою на місце роботи їхні родини, щоб було що втрачати на батьківщині у випадку бажання покинути країну. Окрім цього, до штату дипломатичних представництв за кордоном введено нову штатну одиницю – співробітника національної безпеки, на якого покладена функція стежити за усіма дипломатичними працівниками і, перш за все, послом. Про такі заходи режиму Туркменбаші вже давно говорять, однак туркменське МЗС жодного разу не прокоментувало цю інформацію.

Щодо Тойлі Курбанова, то він все-таки проживав у Єревані зі своєю родиною, у нього двоє дітей. Можливо, згадане негласне запобігання щодо родин дипломатів було запроваджене вже після призначення Тойлі Курбанова три з половиною роки тому Надзвичайним і Повноважним Послом Туркменистану у Вірменії.

Попереднім дипломатом, який не захотів повертатися до Туркменистану був колишній посол у Великобританії Чари Бабаєв. Це сталося у квітні цього року. Офіційний Ашхабад також повідомив, що позбавляє його дипломатичного рангу за «дії несумісні з високим званням дипломата». МЗС Туркменистану і тоді уникало коментарів, а вже тепер звинуватило Чари Бабаєва у співпраці з організаторами нібито державної змови з метою зміни конституційного ладу у Туркменистані шляхом посягання на життя глави держави.

Оглядачі зауважують, що нинішня втеча посла Туркменистану у Вірменії Тойлі Курбанова ще раз продемонструвала сутність режиму деспотичного Туркменбаші Сапармурата Ніязова.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG