Доступність посилання

ТОП новини

«Новини з раю» або повідомлення узбецького телебачення


Марія Щур «Новини з раю» або повідомлення узбецького телебачення

Прага, 6 квітня – Якщо ви втомилися від стрілянини в Іраку, вибухів у Мадриді чи будь-яких інших поганих новин з усього світу, підключіться, якщо можете, до узбецького телебачення і з блакитного екрану до вашої оселі випромінюватиметься лише мир і злагода. Про те, що в столиці їхньої держави відбуваються вибухи і перестрілки, узбеки дізналися лише на другий день і то повідомленням одним рядком між іншими підбадьорливими вістками. Так само узбецьке національне телебачення «береже вразливу психіку глядача» і від інших поганих новин з країни та світу.

Хоча до вівторка від вибухів та стрілянини в Ташкенті загинуло понад 20 осіб, головним повідомленням на державних каналах узбецького телебачення був візит до країни колишнього президента Литви Валдаса Адамкуса. Десь наприкінці програми між спортом та прогнозом погоди диктор згадав, що кілька самогубців підірвали себе в столиці. Жодних кадрів, жодних інших деталей, лише слова президента про те, що насильство провокується з-за кордону і повторює звичайний сценарій терористичних нападів у світі.

Однак що це за напади, про які говорить президент Іслам Карімов звичайному глядачеві узбецького телебачення, може й невідомо. Бо як зауважує кореспондент американської газети "Christian Science Monitor", «темники» в Узбекистані поширюються і на міжнародні події. Про всі терористичні напади, що сталися у світі, включно з терактами 11 вересня, місцеве телебачення повідомляє так само скупо, одним рядком, без зображень, без аналізу. Доходить до комічної ситуації подібної до білоруської, коли словом правди в Узбекистані, чи взагалі взірцем інформаційної наповненості стають російські телеканали, які самі, за визнанням численних оглядачів, є під контролем держави. В Узбекистані вважають, що закордонні засоби масової інформації «маніпулюють» новинами.

Замість неприємних новин узбецьке телебачення показує самі лише «досягнення» та «успіхи», яких країна досягла за мудрого керівництва улюбленого президента. Якщо розпочинається якась реформа, скажімо, системи охорони здоров’я, то в новинах обов’язково буде коментар президента про те, що вона є «дуже своєчасною». А відколи в Ташкенті лунають вибухи і постріли, опитування людей на вулицях столиці засвідчують лише готовність громадян віддати своє життя за президента.

У Ташкенті говорять, що перший канал місцевого телебачення показує не лише про президента, але і для президента. Як повідомляє кореспондент американської газети, Іслам Карімов особисто дзвонить до редакції каналу, якщо якийсь сюжет йому не до вподоби. Найбільше бальзам на серце президента проливають слова ведучих новин, які промовляють немов цитати з промов іншого пострадянського президента: «Ми усвідомлюємо, що мир для нас – це найважливіша річ. А стабільність не падає з неба, як манна. За неї потрібно боротися».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG