Доступність посилання

ТОП новини
19 Липень 2018, Київ 03:43

Україна навряд чи візьме приклад з Іспанії та Гондурасу і не виводитиме своїх миротворців з Іраку.


Сергій Кисельов

Київ, 20 квітня 2004 - Україна не братиме приклад з Іспанії та Гондурасу і не виводитиме своїх миротворців з Іраку. У цьому переконані деякі українські політологи. Хоча й причини продовження Україною свого перебування у складі стабілізаційних сил в зоні Перської затоки експерти називають різні.

На початку червня 2003 року Президент України Леонід Кучма підписав ухвалений Верховною Радою законопроект про направлення українських миротворців до складу стабілізаційних сил в Іраку. За кілька місяців перед тим Україна підтвердила свою участь у антиіракській коаліції. Однак тепер, після того, як українські солдати опинилися в зоні бойових дій, де й загинув один військовослужбовець, у Києві дедалі гучніше лунають голоси, що вимагають відкликати додому миротворчий контингент. Мабуть, іще більше таким настроям посприяв початок виведення з Іраку миротворців з Іспанії та з Гондурасу.

Президент Українського центру економічних та політичних досліджень Анатолій Гриценко в інтерв’ю для радіо "Свобода" так охарактеризував ситуацію, що нині склалася в Іраку для українських миротворців:

"Що стосується України, я думаю, не буде ухвалене рішення про виведення наших військ. Воно далося непросто, і (принаймні до завершення того терміну, на який ми погодились ) наші війська будуть там. Єдине, що потрібне , це я кажу як людина військова : зробити все, що можливо, аби якісно готувати своїх солдатів і офіцерів, екіпірувати їх належними засобами захисту і тим самим мінімізувати і поранення, і, не дай Боже, втрати наших військових".

Нагадаю, що згідно з парламентським рішенням, українські військові направлялися в Ірак на період до закінчення там міжнародної миротворчої операції. І, на думку політолога Анатолія Гриценко, щоб там не говорили окремі українські політики, але, "згідно з нашим законодавством, ухвалити рішення про виведення військ може лише Президент. Парламент може наполягати, ухвалювати політичне рішення, але остаточне рішення за Президентом. Очевидно, з урахуванням позиції Ради національної безпеки і оборони України. Я не думаю, що нас очікують якісь кардинальні рішення".

Несподівану думку щодо подій із виведенням Іспанією та Гондурасом своїх миротворчих підрозділів з Іраку та екстраполяції цієї ситуації на українські терени висловив директор Центру політичних досліджень та конфліктології, він же радник глави Адміністрації Президента Михайло Погребінський. Політолог переконаний, що коли б в Україні була ухвалена політична реформа, тоді , як і в усякій іншій демократичній державі, власті мусили б прислухатися до думки пересічного громадянина. Як прислухаються до неї на Заході. Тому, за словами пана Погребінського, й стає зрозумілим, чому Сполучені Штати негативно поставилися до проведення політичної реформи, що сприяла б перетворенню України на демократичну державу:

"І тому я вважаю, що за будь-яких умов, до тих пір, доки Україна насправді не є демократичною країною, і до тих пір, поки влада не керується точкою зору суспільства на принципові питання, для Сполучених Штатів нема проблем з цим. І тому Україна не буде наслідувати досвід Іспанії, оскільки те, про що думають люди, для можновладців не має жодного значення. Тому я думаю, є абсолютно очевидним, що Сполучені Штати за таких умов абсолютно не зацікавлені в демократичній Україні. Тому що саме та ситуація, яка зараз є ( домовленості з керівництвом держави ), гарантує їм підтримку навіть у ситуації, коли абсолютна більшість суспільства виступає проти такої політики".

До речі, обидва мої співрозмовники: і Анатолій Гриценко, і Михайло Погребінський – сказали, що навряд чи виведення з Іраку іспанських миротворців є гарантією того, що міжнародні терористи назавжди залишать Іспанію в спокої.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG