Доступність посилання

ТОП новини
20 Липень 2018, Київ 14:17

Правозахисники про українських «рабинь» у Косові.


Сергій Драчук

Прага, 7 травня 2004 – Міжнародна правозахисна організація «Амнесті Інтернашнал» – «Міжнародна амністія» – в своєму останньому звіті звертає увагу на поневіряння жінок, змушених до сексуальної експлуатації в Косові. Правозахисники звертають увагу, що значну частину тих, хто користувався проданими в неволю жінками, становили працівники установ ООН та члени миротворчих сил під проводом НАТО в цьому сербському краї. Чимало з жінок до Косова привезено з України.

Ось що розповіла «Радіо Свобода» речниця «Амнесті Інтернашнал» Анніка Фленсбурґ: «Наші дослідження встановили, що жінки й дівчата, яких перевозять до Косова, – переважно з України, Молдови й Болгарії. Так що до Косова незаконно перевезено багато українських жінок і дівчат, яких там продають у рабство, з них знущаються, їх б’ють, ґвалтують і по суті тримають в ув’язненні в Косові».

Цих жінок і дівчат там змушують до проституції, а Місія ООН у Косові та миротворчі сили КейФОР не захищають їх, стверджує «Амнесті Інтернашнал». Обурливим, за словами правозахисників, є те, що саме ті люди, які мали б захищати цих жінок і дівчат, користаються зі свого становища й натомість експлуатують їх, і то безкарно. У звіті зазначено, що саме іноземці, яких серед мешканців Косова близько двох відсотків, становлять відсотків двадцять від тих, хто користується сексом за гроші; вони ж створюють і більшу частину прибутків секс-індустрії в Косові, що її різке зростання почалося якраз після червня 1999 року, коли цей край Сербії потрапив під адміністрацію ООН. Кількість закладів у Косові, де експлуатують незаконно перевезених жінок і дівчат, зросла за цей час від 18 до понад 200.

Місія ООН у Косові в відповідь стверджує, що звіт «Амнесті Інтернашнал» «вельми незбалансований» і «містить багато узагальнень». Як мовиться в заяві Місії, звіт правозахисників не бере до уваги, що людей експлуатують злочинні банди, а правоохоронні органи намагаються подолати проблему й уже мають певні успіхи.

На думку представників НАТО в Косові, звіт застарів, бо ставлення до проблеми вже змінилося. Наприклад, військовослужбовцям заборонено виходити поза межі своїх частин у цивільному одязі й відвідувати бари та нічні клуби.

«Амнесті Інтернашнал» закликає НАТО й ООН домогтися, щоби було притягнено до відповідальності підозрюваних у злочинах, пов’язаних із торгівлею жінками. Натепер, кажуть правоохоронці, персонал ООН та миротворці «загалом недоторканні для переслідування». У звіті зазначено, що лише за даними Місії ООН від січня 2002 року до липня 2003-го від 22 до 27 військовослужбовців сил КейФОР підозрювалися в правопорушеннях, пов’язаних із торгівлею жінками, але немає жодних свідчень, що хоч когось покарали. У цьому контексті «Амнесті Інтернашнал» називає, зокрема, російських, а також німецьких і французьких миротворців.

Нагадаю, що в миротворчих силах у Косові служать і українські військовики. Але речниця «Амнесті Інтернашнал» Анніка Фленсбурґ каже: «Ми не маємо жодних конкретних звинувачень, що стосувались би українських військовослужбовців у Косові».

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG