Доступність посилання

ТОП новини

Рішення Нацради від 14 квітня: реакції.


Тарас Марусик

Київ, 22 квітня 2004 року.

Тарас Марусик

“А мова – як море!”. Саме під цією назвою років 15 тому на шпальтах газети “Літературна Україна” український письменник і публіцист Сергій Плачинда започаткував серію статей про мову.

Якраз тоді, вперше за понад 30 років, почали порушувати заборонені теми – такі, наприклад, як повернення українській мові літери “ґ”. Для нової рубрики, розпочатої на радіо “Свобода” позавчора, ми запозичуємо цю назву.

Наші постійні слухачі, очевидно, пам’ятають, що раніше в прямому етері по вихідних я вів передачу, присвячену мовним питанням. Але вже понад 2 місяці вона не звучить, і не в останню чергу в зв’язку з усуненням радіо “Свобода” з хвиль ФМ-радіостанції “Довіра”.

Тепер, шановні слухачі, по вівторках і четвергах, у другій частині ранкової “Свободи”, яка виходить з 8-ої до 9-ої години ранку, я розповідатиму вам про різні мовні проблеми і новини.

Сьогодні ми продовжимо тему рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 14 квітня “Про виконання законодавства України щодо мови телерадіопередач і програм”, зокрема, як сказав голова Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Борис Тарасюк, істеричної реакції Держдуми Російської Федерації і верхньої палати російського парламенту - Ради Федерації.

Ще далі пішла виконавча влада. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 20 квітня заявив, що “Ми доводимо до української сторони нашу тверду позицію, що перенесення цього питання в практичну площину матиме вкрай негативні наслідки... Ми розраховуємо, що наш голос буде почутий”.

Сказавши, що рішення Нацради України про трансляцію телепередач тільки українською мовою є лише рекомендацією і не має жодної “прямої сили”, Сергій Лавров увів в оману депутатів Держдуми Російської Федерації.

Він договорився навіть до такого: “Зараз ми працюємо над тим, щоб ці рекомендації не перетворилися на рішення, обов’язкове для всіх компаній”.

На моє прохання під час сесії Верховної Ради, на якій розглядали Угоду про формування Єдиного економічного простору, народний депутат України, голова Всеукраїнського об’єднання “Свобода” Олег Тягнибок так прокоментував російську реакцію:

Олег Тягнибок

Ми вважаємо, що це є грубе втручання у внутрішні справи України. Росія, навіть не підписавши з нами, не отримавши ратифікації про ЄЕП, вже собі дозволяє робити такі вчинки, викиди собі дозволяє робити.

Мені здається, що зараз і Президент, і МЗС повинні дати реакцію і оцінку незаконним діям російської сторони.

Тарас Марусик

Чи може, з його погляду, цей юридичний крок Нацради зупинити подальшу окупацію інформаційного простору України?

Олег Тягнибок

Чим далі, тим більше я перестаю вірити в те, що сьогодні можна щось в Україні зробити законними методами. Відповідно хотів би підкреслити, що зараз повинні втрутитися тільки люди для того, щоб захищати свої конституційні права і свободи, захищати національні інтереси України.

Тільки вулиця сьогодні може добитися того, щоб Україна дійсно була незалежною, суверенною, європейською цивілізованою державою.

Тарас Марусик

Це була думка народного депутата України, голови Всеукраїнського об’єднання “Свобода” Олега Тягнибока.

На сьогодні – все. До вівторка в рубриці “А мова – як море!”.
XS
SM
MD
LG